Интерстициален цистит е хронично състояние, причиняващо натиск, болка и парене при уриниране. Понякога ако случая е по-тежък може да се усети и болка в таза. Неразположението варира от лек дискомфорт до сериозни проблеми. Състоянието е част от спектър от заболявания, известни като синдром на болезнения пикочен мехур.
Мехурът е кух, мускулест орган, който съхранява урината. Той се разширява, докато бъде напълнен и след това изпраща сигнали на мозъка, че трябва да уринирате. При интерстициалния цистит тези сигнали се смесват – чувствате нужда да уринирате по-често, но с по-малки обеми. Този вид проблем най-често засяга жените и може да има дълготрайно въздействие върху качеството на живот. Въпреки че няма конкретно лечение, лекарствата и други методи могат да предложат бързо облекчение.
Съдържание
Симптоми на интерстициален цистит
- интензивна болка в таза (усеща се в долната част на корема);
- внезапни силни позиви за уриниране;
- необходимост от уриниране по-често от обикновено – през нощта и деня;
- неразположение в долната част на корема, когато пикочният ви мехур се пълни;
- болка по време на секс.
Други симптоми могат да включват: затруднено уриниране, неспособност за задържане на урина и дори наличие на кръв в урината (хематурия).
Тези симптоми понякога могат да бъдат причинени от други заболявания, като рак на пикочния мехур. Ето защо ще ви е необходим набор от тестове, за да изключите други възможни причини, преди интерстициалния цистит да може да бъде диагностициран. Задължително отидете на преглед при специалист, ако имате кръв в урината и болка в долната част на корема. Кръвта може да е ярко розова, червена или тъмнокафява.
Какво причинява развитието на интерстициален цистит?
Точната причина за появата на интерстициален цистит не е ясна. Въпреки това, има няколко варианта за това какво може да го причини. Те включват:
- увреждане на лигавицата на пикочния мехур, което може да означава, че уринирането раздразва мехура и околните нерви;
- проблем с мускулите на тазовото дъно, използвани за контролиране на уринирането;
- имунната система, която може да причини възпалителна реакция.
Възможно е някои хора, които са били диагностицирани с интерстициален цистит, да са имали дългосрочна (хронична) инфекция на пикочните пътища в мехура, която не е била установена. Интерстициалният цистит е възможно да бъде свързан с хронични състояния като фибромиалгия, миалгичен енцефаломиелит или синдром на хроничната умора, както и синдром на раздразнените черва.
Инфекция на пикочните пътища – причини, симптоми и лечение>>
Рискови фактори
- вашият пол – жените са диагностицирани с интерстициален цистит по-често от мъжете. Може също така да откриете, че болката е по-силна по време на менструалния цикъл или след прием на определени храни и напитки. Симптомите при мъжете наподобяват състоянието, но по-често се свързва с възпаление на простатната жлеза (простатит);
- възраст – повечето хора с интерстициален цистит са диагностицирани на 30 или повече години;
- имате хронично болково разстройство – синдром на раздразнените черва или фибромиалгия.
Усложнения
- намален капацитет на пикочния мехур – интерстициалният цистит би могъл да причини втвърдяване на стените на пикочния мехур и като резултат на това тялото задържа по-малки количества урина;
- понижено качество на живот – честото уриниране и болка е възможно да попречат на социалните дейности, работата и други задачи от ежедневието;
- проблеми със сексуалната интимност – болката може да се увеличи при полов контакт;
- емоционални неразположения – хроничната болка и понижаването на качеството на съня, могат да доведат до емоционален стрес и депресия.
Кога да посетите личен лекар?
Посетете личен лекар, ако имате болка в таза, която не изчезва или забележите промяна в стандартния начин на уриниране. Направете спешна среща с квалифициран специалист при поява на кръв в урината.
Какво се случва, когато отидете на личен лекар?
Интерстициалния цистит може да е следствие на хронични инфекции на пикочните пътища, така че личният лекар ще направи тест на урината, за да провери за същността на проблема. Стандартните проверки, използвани в кабинетите на общопрактикуващите лекари и болниците е възможно да не открият всички проблеми и да се наложат задълбочени изследвания. Възможно е да се назначи терапия с антибиотици до отстраняването на проблема.
Допълнително опростени лечения са:
- водене на хранителен дневник и избягване на храни и напитки, които влошават симптомите;
- спиране на пушенето – химикалите в тютюна могат да раздразнят пикочния Ви мехур.
Тютюнопушенето – Троянският кон в тялото ни!>>
Кога да поискате направление от личен лекар за специалист?
Лечението от личния лекар не винаги дава необходимите резултати при интерстициален цистит. Ако симптомите продължават да се връщат или не изчезват, помолете за консултация с уролог, специалист по женска урология, или урогинеколог.
Как се диагностицира интерстициалния цистит?
Няма нито един конкретен тест за диагностициране на интерстициален цистит. Понякога се стига до няколко проверки, за да изключите други причини за симптомите, преди диагнозата да бъде потвърдена напълно. Част от предлаганите методи за диагностика включват:
- цистоскопия – процедура за оглед на вътрешността на пикочния мехур с помощта на тънка камера, наречена цистоскоп;
- изследвания на урина ултразвук – сканиране или компютърна томография, понякога и на бъбреците;
- уродинамика – набор от тестове за проверка на функцията на пикочния мехур и уретрата;
- вагинални тампони.
Лечение на интерстициален цистит
Когато сте диагностицирани от специалист, че страдате от интерстициален цистит съществуват няколко лечения, които може да Ви бъдат препоръчани. Важно е да се отбележи, че нито едно не работи за всички случаи и няма убедителни доказателства, че действа напълно. Затова може да се наложи да опитате няколко терапии по преценка на уролога докато не започнат да отшумяват симптомите.
Лекарства при интерстициален цистит
Таблетки или капсули могат да се използват за лечение на интерстициален цистит. Те включват:
- болкоуспокояващи без рецепта – като парацетамол и ибупрофен;
- лекарства за нервна болка – амитриптилин, габапентин и прегабалин;
- толтеродин, солифенацин или мирабегрон – те намалят желанието за уриниране;
- лекарство с рецепта, което да помогне, като блокира ефекта на вещество, наречено хистамин в пикочния мехур;
- пентозан полисулфат натрий (Elmiron) – това може да намали болката, предписва се само от квалифициран специалист.
Инстилации (вливания) за пикочния мехур
Някои лекарства имат за цел да се подават директно в пикочния мехур с помощта на тънка тръбичка, наречена катетър. Те са известни като интравезикални лекарства или инстилации в пикочния мехур. Примерите включват:
- лигнокаин (лидокаин) – локален анестетик , който вцепенява пикочния мехур;
- използва се смес от съединения, включително стероиди, натриев бикарбонат и хепарин;
- хиалуронова киселина или хондроитин сулфат – помага за възстановяване на лигавицата;
- антибиотици – самостоятелно или в комбинация с локален анестетик и стероид – това може да успокои възпалението и да намали инфекцията.
Както при пероралните лекарства, доказателствата за положителните ефекти от инстилациите в пикочния мехур не са убедителни.
Поддържащи терапии
Тук вариантите са:
- физиотерапия – отпускане на мускулите, за облекчение на болката;
- акупунктура – редуцира неразположенията;
- разговорни терапии и консултиране – облекчаване на симптоматиката и нейното влияние върху живота на пациента;
- транскутанна електрическа нервна стимулация – използва се малко устройство, работещо с батерии, за облекчаване на болката чрез изпращане на електрически импулси в тялото;
Хирургия и процедури за интерстициален цистит
Може да се стигне до хирургична намеса при интерстициален цистит, ако имате необичайни растежи, изменения (лезии) в пикочния мехур и/или други лечения не работят. Правилните процедури включват:
- каутеризация – обгаряне на тъкан с помощта на електрически ток или лазер;
- разтягане на пикочния мехур – става с течност, което може да помогне при диагностицирането и временно да облекчи симптомите;
- инжекции с ботулинов токсин (като ботокс) – инжектиране директно в стената на пикочния мехур за временно облекчаване на симптомите – често пикаене и болка;
- невромодулация – имплант, който стимулира нервите с електричество, поставя се в тялото, за да облекчи проблемите.
В много редки и крайни случаи е възможно да се наложи пълно отстраняване на пикочния мехур (цистектомия). Тогава ще се предложи друг начин, за да може урината да се отделя от организма.
Неща, които можете да направите, за облекчаване на интерстициален цистит
- намаляване на стреса – опитайте упражнения, топли бани и техники за медитация, базирани на вниманието;
- хидратирайте се редовно през целия ден;
- избягвайте някои храни или напитки (като цитрусови плодове, алкохол), които влошават симптомите, тук е нужен и съвет от лекар.
Дехидратация – какво трябва да знаем?>>
Заключение
Интерстициалният цистит е хронично и болезнено състояние, което може да причини голям стрес на хората, които са засегнати. За щастие има много налични лечения, които могат да помогнат за облекчаване на симптомите. От Здравитал ви предлагаме билково лечение с продукта ни Зеофит К, който съдържа коприва и родопски минерал. Повече за продукта може да прочетете ТУК.