Както много то Вас знаят, 11-ти октомври е световният ден за борба със затлъстяването. Затова гост в най-новият епизод на „Академия Здравитал“ бе доктор Райна Стоянова. Тя работи в специализирана клиника за обменни нарушения в ИСУЛ, специалист е по метаболитни болести, ендокринни проблеми, обръща сериозно внимание на наднорменото тегло, трупането на килограми и захарния диабет.
Съдържание
Лекарство за отслабване и инсулин
Във връзка с приемането на медикаменти, които в някой медии се представят и като инсулин, лекарката заяви следното:
„Това е актуален проблем, който касае както пациентите, имащи наистина захарен диабет, затлъстяване, така и тези, които нямат такъв проблем, тъй като го използват без да имат индикации за него. Въпросният продукт е един пептид, с много различни ефекти. Един от търсените такива е редукцията на телесна маса, тъй като се влияе на много центрове в мозъка и рецептори.“
Д-р Райна Стоянова
Доктор Стоянова, сподели, че не е запозната да се е стигало до смъртен случай след употребата на продукта и изпадане в хипогликемия (твърде ниски нива на милимоловете) като следствие. Реално се стига до там хората без да бъдат диабетици, да си купуват нещо, което сваля кръвната захар. Гадене и повръщане – това са възможните странични ефекти. Иначе има категорично позитивни и дълго-продължаващи във времето ефекти по отношение на редукцията на килограмите.
По повод на това, че някой известни личности понякога дават погрешни съвети на своите почитатели, ендокриноложката каза:
„Медицината е като чужд език. И Хората може да знаят 2-3 думи, но не могат да го говорят – трябва да знаеш лексиката, граматиката“.
Д-р Райна Стоянова
Наднормено тегло и затлъстяване
Затлъстяването е едно неинфекциозно, хронично заболяване, обхващащо все повече хора, причината за тази „пандемия“ е културата, начинът на живот. Събеседниците в студиото се обединиха върху тезата, че не е проблемът да ядем от всичко по малко, нещата трябва да са в умерено, ниско количество – независимо дали говорим за алкохол, пакетирани храни и др.
В днешно време определянето на телесното тегло бива измервано чрез измерване обиколката на талията. След достигане на BMI (индекс на телесна маса) от 27 нагоре е удачно лечението, посредством медикаменти, а граничните показатели зависят от пол и раса. Ще споделим някой от основните фактори за затлъстяване:
- Заседнал начин на живот;
- Все по-малка физическа активност;
- Стоене пред компютър, лаптоп, телефон;
- Пандемията от коронавирус;
- Фамилна предразположеност
От гледна точка на допустимата горна граница за нормална коремна обиколка, при жените показателят е 84 см, а при мъжете – 92. Висцералните мазнини са изключително рисков фактор за сърдечно-съдови, хронични бъбречни заболявания, проблеми с черния дроб – стеатозна болест. Тук е много важно съотношението между талията и ханша. Трупането на мазнини около корема, маса в раменете и шията са предразполагащи фактори за артериална хипертония (повишено кръвно налягане). По отношение риска от смъртни случаи, поднорменото тегло е по-опасно от наднорменото такова.
„Ние, когато се занимаваме с пациенти с наднормено тегло и затлъстяване, най-много ни плашат тези, които имат голям стаж в диетите, които много често са сваляли и са връщали килограми. Това са пациентите, които най-трудно се повлияват от медикаментозна терапия.По данни от 2015-та година всеки трети първокласник има наднормено тегло“
Д-р Райна Стоянова
Малнутриция
Това е момент, при който тялото не се снабдява с необходимото количество хранителни вещества – белтъци, въглехидрати, минерали, мазнини, витамини. В по-леките форми може да няма никакви признаци на недохранване. Най-засегнатата таргетна група са хората в болници, старчески домове, като цяло възрастната част от обществото. Болестта подлага организма на силни стресови ситуации и така той губи енергийните запаси.
Метаболитен синдром
Комплекс от взаимно свързани рискови фактори, включва много метаболитни нарушения, засяга цялото тяло. В основата си част проблемът е комбинация от всички грешки, допускани при движението и храненето. Синдромът трудно може да бъде овладян без медикаменти. Придружен е от наднормено тегло, затлъстяване, с възможен захарен диабет тип 2, повишени стойности на пикочна киселина, дислипидемия, повишаване на лош холестерол, триглицериди, чернодробна стеатоза. Рисков фактор е тютюнопушенето. Освен проверка на чернодробната функция, неинвазивното изследване е задължително, както и навременното лечение.
„Измерването на кръвната захар и инсулина на гладно е безплатно във всяка една държавна болница по време на хоспитализации.“
Д-р Райна Стоянова
Всички ендокринолози за скрининг на метаболитен синдром освен горните два показателя изследват и гликирания хемоглобин – това са елементарни показатели на въглехидратната обмяна. Този вид хемоглобин показва захарните стойности през последните три месеца. Според д-р Райна Стоянова всеки един пациент трябва да бъде правилно информиран и обучен от лекар преди да си закупи глюкомер.
„Когато пациентът има някакво заболяване от 10-20 години той за това заболяване знае много по-добре отколкото, ако попадне при случаен лекар. Ще дойде време, то вече е започнало, когато тези лекари, които само говорят и дават някакви съвети, ще изчезнат. Ще остане само интервенционалната инвазивна медицина“.
Проф. Деянов
В специализирана клиника за обменни нарушения в ИСУЛ минималния болничен престой, както при повечето клинични пътеки, е три дни, това позволява НЗОК (Национална здравноосигурителна каса), а максималният период е до 10 дни. Ето някой покривани пътеки от заведението, където работи ендокриноложката:
- Диабет тип 1 и 2;
- Метаболитен синдром;
- Затлъстяване, затлъстяване със синдрома на обструктивната сънна апнея;
- Хронична малнутриция и др.
Хиперинсулинемия
Говорим за състояние, при което и нивото на захарта и това на инсулина са повишени. Проблемът е характерен за метаболитния синдром. Тогава при изчисление на т.нар. „XOMA-INDEX“ той е по-висок от 2,3-3,5. В този момент инсулиновите рецептори са неспособни да правят връзка с инсулина като молекула, да използват глюкозата в клетката.
„Инсулинът е анаболен хормон, при него интересен факт е, че хората с хиперинсулинемия не е задължително да са с наднормено тегло.“
Д-р Райна Стоянова
Протеинова диета и кето-диета
Протеиновата диета би могла да бъде вредна, защото е възможно тя да увеличи пурините – това от своя страна е риск за поява на подагра, проблеми с бъбреци, сърдечно-съдов риск. При кето-диетата са намалени въглехидратите за сметка на повишените протеини и въглехидрати. В медицинската наука винаги препоръчително е балансираното хранене. По този повод специалистката от клиниката към ИСУЛ заяви:
„Аз смятам, че млякото и млечните продукти са есенциален източник на калций, витамин Д.“
Д-р Райна Стоянова
Заключение
В края на днешната дискусия доктор Райна Стоянова отправи послание за умереност във всичко, за балансиран начин на живот и хранене. Нека хората редовно да си измерват талията, теглото, кръвното и захарта, при съмнение на заболяване, да се консултират с ендокринолог и диетолог.
[row] [col span__sm=”12″] [title style=”center” text=”ДРУГИ ИНТЕРЕСНИ СТАТИИ ПО ТЕМАТА” icon=”icon-angle-down”] [blog_posts style=”push” columns=”3″ columns__md=”1″ ids=”6679,9559,8611,4258,3655,7688,4587,10527,6707″ badge_style=”circle-inside” image_height=”75%”] [title style=”center” text=”ПРОДУКТИ, КОИТО МОГАТ ДА ВИ ПОМОГНАТ” icon=”icon-angle-down”] [ux_products ids=”2191,2185,624,2200,2187,559,8788″] [/col] [/row]