Подаграта е общ термин за различни състояния, причинени от натрупване на пикочна киселина. Това натрупване обикновено засяга краката.
Ако имате подагра, вероятно ще почувствате подуване и болка в ставите на крака си, особено в големия пръст. Внезапна и силна болка или пристъпи на подагра могат да накарат да се почувствате сякаш кракът Ви гори.
Съдържание
Симптоми на подагра
Някои хора имат твърде много пикочна киселина в кръвта си, но нямат симптоми. Това се нарича асимптоматична хиперурикемия.
При острата подагра симптомите се появяват бързо от натрупването на кристали на пикочната киселина в ставата и продължават от 3 до 10 дни.
Ще имате силна болка и подуване и ставата Ви може да се чувства топла. Между пристъпите на подагра няма да имате никакви симптоми.
Ако не лекувате подаграта, тя може да стане хронична. Твърдите бучки, наречени тофи, могат в крайна сметка да се появят в ставите и кожата и меките тъкани около тях. Тези отлагания могат да увредят трайно Вашите стави. Бързото лечение е важно, за да се предотврати превръщането на подаграта в хронична.
Домашни средства за лекуване на подагра
Някои домашни средства могат да помогнат за понижаване на нивата на пикочна киселина и предотвратяване на пристъпи на подагра. При подагра се препоръчват следните храни и напитки:
- тръпчиви череши;
- магнезий;
- джинджифил;
- разреден ябълков оцет;
- целина;
- чай от коприва;
- глухарче;
- семена от бял трън
Продукти, които предлагаме за помощ в борбата с подаграта са:
- Трибор Моно с 100% извлек от Джинджифил – мощен воден екстракт със силно изразено противовъзпалително и противовирусно действие
- Трибор Моно с 100% извлек от Корен Глухарче – мощен воден екстракт със силно изразено действие върху черния дроб и бъбреците
- Трибор Моно с 100% извлек от Бял Трън – мощен воден екстракт насочен към подобряване на функциите на черния дроб и цялостно подобряване на здравето Ви
Но само те може да не са достатъчни за справяне с подаграта.
Лечение на подагра
Ако не се лекува, подаграта в крайна сметка може да доведе до подагрозен артрит, който е по-тежка форма на артрит. Това болезнено състояние може да остави ставата Ви трайно увредена и подута.
Планът за лечение, който Вашият лекар препоръчва, ще зависи от стадия и тежестта на Вашата подагра. Лекарствата за лечение на подагра действат по един от двата начина:
- облекчават болката и намаляват възпалението;
- предотвратяват бъдещи пристъпи на подагра, като понижават нивата на пикочната киселина.
Лекарствата за облекчаване на болката при подагра включват:
- нестероидни противовъзпалителни средства като – аспирин, ибупрофен и напроксен;
- колхицин;
- кортикостероиди
Лекарствата, които предотвратяват пристъпите на подагра включват:
- инхибитори на ксантин оксидазата като – алопуринол и фебуксостат;
- пробенецид
Заедно с лекарствата, Вашият лекар може да препоръча промени в начина на живот, за да помогне за справяне със симптомите и намаляване на риска от бъдещи пристъпи на подагра. Например, Вашият лекар може да Ви насърчи да:
- намалете приема на алкохол, ако пиете;
- отслабнете, ако сте с наднормено тегло;
- спрете да пушите, ако пушите
В допълнение, няколко допълнителни терапии също се оказват обещаващи.
Операция на подагра
Подаграта обикновено може да се лекува без операция. Но след много години това състояние може да увреди ставите, да разкъса сухожилията и да причини инфекции на кожата над ставите.
Твърдите отлагания, наречени тофи, могат да се натрупат върху ставите Ви и на други места, като ухото Ви. Тези бучки може да са болезнени и подути и могат трайно да увредят ставите Ви.
Три хирургични процедури лекуват тофи:
- операция за отстраняване на тофи;
- хирургия на ставно сливане;
- хирургия за смяна на ставата
Коя от тези операции ще препоръча Вашият лекар зависи от степента на увреждането, къде се намират тофите и личните Ви предпочитания.
Причини за подагра
Натрупването на пикочна киселина в кръвта Ви от разграждането на пурините причинява подагра. Някои състояния, като кръвни и метаболитни нарушения или дехидратация, карат тялото Ви да произвежда твърде много пикочна киселина. Проблем с бъбреците или щитовидната жлеза или наследствено заболяване може да затрудни тялото Ви да премахне излишната пикочна киселина.
Има по-голяма вероятност да получите подагра, ако:
- сте мъж на средна възраст или жена след менопауза;
- имате родители, братя и сестри или други членове на семейството с подагра
- пиете алкохол;
- приемате лекарства като диуретици и циклоспорин;
- имате състояние като – високо кръвно налягане, бъбречно заболяване, заболяване на щитовидната жлеза, диабет или сънна апнея
За някои хора подаграта се причинява от консумацията на храни с високо съдържание на пурини, предизвикващи подагра.
Храни, които трябва да се избягват
Някои храни имат естествено високо съдържание на пурини, които тялото Ви разгражда до пикочна киселина.
Повечето хора могат да понасят храни с високо съдържание на пурин. Но ако тялото Ви има проблеми с освобождаването на излишната пикочна киселина, може да искате да избягвате определени храни и напитки, като например:
- червени меса;
- органни меса;
- определени морски дарове;
- алкохол
Подсладените със захар напитки и храни, съдържащи захарна фруктоза, също могат да бъдат проблематични, въпреки че не съдържат пурини. Някои храни помагат за намаляване на нивата на пикочната киселина в организма и са добър избор, ако имате подагра.
Подагра и алкохол
Алкохолът, подобно на червеното месо и морските дарове, е с високо съдържание на пурини. Когато тялото Ви разгражда пурините, процесът освобождава пикочна киселина. Повече пикочна киселина увеличава риска от подагра. Алкохолът може също да намали скоростта, с която тялото Ви премахва пикочната киселина.
Не всеки, който пие, ще развие подагра. Но високата консумация на алкохол (повече от 12 питиета на седмица) може да увеличи риска – особено при мъжете. Бирата е по-вероятно от алкохола да повлияе на риска.
В проучвания се показва, че пиенето на алкохол предизвиква пристъпи на подагра.
Диагноза подагра
Вашият лекар може да диагностицира подагра въз основа на преглед на Вашата медицинска история, физически преглед и Вашите симптоми. Той вероятно ще основава диагнозата Ви на:
- Вашето описание на болките в ставите Ви;
- колко често сте изпитвали силна болка в ставата;
- колко зачервена или подута е зоната
Вашият лекар може също да назначи тест, за да провери за натрупване на пикочна киселина в ставата Ви. Проба от течност, взета от Вашата става, може да покаже дали съдържа пикочна киселина. Може също така да поискат да направят рентгенова снимка на ставата Ви. Ако имате симптоми на подагра, можете да започнете с посещение при Вашия първичен лекар. Ако подаграта Ви е тежка, може да се наложи да посетите специалист по ставни заболявания.
Кое отключва подаграта?
Някои храни, лекарства и състояния могат да предизвикат симптоми на подагра. Може да се наложи да избягвате или ограничавате храни и напитки като тези, които са с високо съдържание на пурини:
- червено месо, като свинско и телешко;
- органни меса;
- риба, като треска, миди, миди и сьомга;
- алкохол;
- газирани напитки;
- плодов сок
Някои лекарства, които приемате за лечение на други заболявания, повишават нивото на пикочната киселина в кръвта. Говорете с Вашия лекар, ако приемате някое от тези лекарства:
- диуретици или отводняващи хапчета;
- аспирин;
- лекарства за понижаване на кръвното налягане, като бета-блокери и ангиотензин, рецепторни блокери
Вашето здраве също може да бъде фактор за обостряне. Всички тези състояния са свързани с подагра:
- затлъстяване;
- диабет или предиабет;
- дехидратация;
- нараняване на ставата;
- инфекции;
- застойна сърдечна недостатъчност;
- високо кръвно налягане;
- заболяване на бъбреците
Понякога може да е трудно да се определи кой от тези фактори стои зад Вашите пристъпи на подагра. Воденето на дневник е един от начините да проследите Вашата диета, лекарства и здравословно състояние, за да помогнете да идентифицирате причината за Вашите симптоми.
Предотвратяване на подагра
Ето няколко стъпки, които можете да предприемете, за да предотвратите подагра:
- Ограничете количеството алкохол, което пиете;
- Ограничете храните, богати на пурини, като миди, агнешко, говеждо, свинско и органично месо;
- Яжте диета с ниско съдържание на мазнини, без млечни продукти, която е богата на зеленчуци;
- Поддържайте здравословно тегло;
- Избягвайте пушенето;
- Тренирайте редовно;
- Останете хидратирани
Ако имате медицински проблеми или приемате лекарства, които повишават риска от подагра, попитайте Вашия лекар как можете да намалите риска от пристъпи на подагра.
Подагра с тофус
Когато кристалите на пикочната киселина се натрупват в ставите за дълго време, те произвеждат твърди отлагания, наречени тофи под кожата. Без лечение, тези тофи могат да увредят костите и хрущялите и да оставят ставите трайно обезобразени.
Тофи са подути бучки около ставите, които приличат на възли на ствол на дърво. Те се появяват в ставите като пръстите на ръцете, краката и коленете, както и на ушите. Самите тофи не болят, но възпалението, което причиняват, може да бъде болезнено. Понякога тофи се образуват в съединителната тъкан извън ставите.
Болезнена ли е подаграта?
Да, подаграта може да бъде болезнена. Всъщност болката в палеца на крака често е един от първите симптоми, за които хората съобщават. Болката е придружена от по-типични симптоми на артрит, като подуване и топлина в ставите. Болката при подагра може да варира по сила. Болката в големия пръст на крака може да бъде много интензивна в началото. След острата атака може да отшуми до тъпа болка.
Болката, както и подуването и други симптоми, са резултат от това, че тялото стартира защита (от имунната система) срещу кристалите на пикочната киселина в ставите. Тази атака води до освобождаване на химикали, наречени цитокини, които насърчават болезнено възпаление.
Етерични масла за лечение на подагра
Етеричните масла са вещества на растителна основа, използвани в ароматерапията. Смята се, че някои масла имат противовъзпалително, болкоуспокояващо и антибактериално действие.
Някои от етеричните масла, използвани за лечение на подагра, включват:
- масло от лимонова трева
- масло от семена на целина
- маслен екстракт от бял равнец
- екстракт от маслинови листа
- китайска канела
Говорете с Вашия лекар, преди да започнете да използвате етерично масло. Имайте предвид, че Администрацията по храните и лекарствата (FDA) не регулира чистотата или качеството на етеричните масла, така че проучете марката.
Не забравяйте да спазвате тези предпазни мерки, когато използвате етерични масла:
- Не нанасяйте етерични масла директно върху кожата си. Важно е първо да ги разредите с носещо масло като кокосово масло или масло от жожоба. Например, за 3% разреждане, смесете 20 капки етерично масло с 6с.л базово масло;
- Не слагайте етерични масла в устата си, тъй като не са безопасни за поглъщане;
- Съхранявайте етеричните масла и носещите масла на хладно и тъмно място, далеч от слънчева светлина и топлина
Наследствена ли е подаграта?
Подаграта поне отчасти се дължи на наследственост. Изследователите са открили десетки гени, които повишават податливостта на хората към подагра. Гените, свързани с подаграта, влияят на количеството пикочна киселина, което тялото задържа и освобождава. Поради генетични фактори подаграта се предава в семейства. Хората с родител, брат или сестра или друг близък роднина, който има подагра, са по-склонни да получат това заболяване. Вероятно гените само подготвят почвата за подагра. Факторите на околната среда, като диетата, всъщност отключват заболяването.
Заключение
Подаграта често може да бъде успешно лекувана и управлявана. Вашият лекар може да предпише лекарства, които помагат за понижаване на нивата на пикочна киселина и намаляване на възпалението и болката.
Вашият лекар или диетолог може също да препоръча промени в диетата Ви, за да предотвратите обостряния. Балансираното хранене и навиците за здравословен начин на живот могат да Ви помогнат успешно да се справите с подаграта.