Сънят е фазата на възстановяване на организма от преминалия ден. Тогава мускулите се възстановяват, мозъкът се зарежда с енергия и се появяват други ползи, които все още не са напълно изследвани.
Проучванията показват, че недостатъчният сън ни кара да търсим висококалорични храни на следващия ден. Това може да удължи нарушения цикъл и да доведе до влошаване на цялостното здраве. Някой нови изследвания показват, че храната и сънят комбинирани помагат за по-добър и здравословен начин на живот. Има продукти за консумация и промени в хранителния режим, които можете да включите в деня си, за да може после да имате по-спокойна нощ. Сега ще изброим някой полезни варианти.
Съдържание
Храни за по-добър сън
1.Чай от лайка
Чаят често е предпочитан избор, когато е време да се отпуснете. Няколко видове без кофеин помагат за сънливостта. Но дали някои от тях действат наистина така, както виждаме в рекламите?
Чаят от лайка се използва като естествено успокоително и сънотворно средство. Топлината на водата също може да повиши телесната температура, все едно сте завити с одеало. Някой хора могат да бъдат алергични към напитката, особено тези, които не понасят маргаритки или амброзия.
2.Топло мляко
Чаша топло мляко преди лягане може да Ви помогне да спите по-добре. Освен успокояващо действие, млякото съдържа триптофан – аминокиселина, свързана с по-добрия сън. Триптофанът се съдържа и в пармезана, сиренето и чедъра. Именно хапването на малко сирене или крекери, може да подейства релаксиращо преди сън.
3.Протеини – триптофан
Триптофанът е известен най-вече с това, че се съдържа в пуешкото. Въпреки че аминокиселината се съдържа в пуйката, нейните нива са подобни на тези във всеки друг протеин и не са достатъчно високи, за да Ви накарат да заспите по-бързо. Възможно е да има връзка между триптофана и серотонина. Яйцата, тофуто и сьомгата са някои от храните, които също имат в себе есенциалната съставка.
4.Банани
Бананите не само съдържат триптофан, но и са богати на калий. Това е важен елемент за човешкото здраве и естествен мускулен релаксант. Според някой проучвания нивата на калий играят роля и за съня, като по-голямото му количество е от полза за времето на почивка. Бананите съдържат и магнезий, а увеличаването на приетия магнезий може да помогне за лечението на безсъние и други свързани проблеми.
5.Други източници на магнезий
- спанак, кейл (листно зеле), броколи и тъмнозелени зеленчуци;
- мляко – най-големи количества се съдържат в обезмасленото мляко;
- зърнени храни, овесени ядки и трици;
- сусам, слънчогледови семки, бадеми и орехи.
Освен за здравословен сън, получаването на необходимото количество магнезий може да помогне за предотвратяване на инсулт, инфаркт и костни заболявания. Не случайно това е един от най-разпространените минерали в човешкия организъм.
6.Мелатонин
Мелатонинът е хормон, който се произвежда в тялото ни. Той е частично отговорен за регулирането на циркадния ритъм или цикъла на сън и бодростта на човека. Хормонът може да бъде ефективен и за облекчаване на проблемите със съня. Предлага се и под формата на добавка, като вариант, стимулиращ „нощната почивка“. Храните с естествено съдържащ се мелатонин биват: шамфъстък, грозде, домати, яйца, риба.
Неща, които да спрете
Освен че можете да добавите нещо към диетата си, има и неща, които можете да изключите, за да бъде процесът на заспиване по-приятен. Очевидна пречка за заспиването е прекомерната употреба на кофеин в ежедневието. Той се среща в много други форми, освен в последната чаша кафе. Има го в шоколадите, много чайове и „енергийните“ напитки и др. Обезателно изключете алкохола, ако наистина имате нужда от качествен сън. Въпреки че някой напитки е възможно да Ви накарат да се чувствате сънливи, те в същото време намаляват качеството на съня.
Други малки промени, които можете да направите
Както калориите, които приемате, са от значение, така и тези, които изхвърляте. Извършването на 30-минутни сърдечносъдови упражнения на ден са от ключово значение за цялостното здраве, а това помага и на заспиването.
Друга малка промяна е да избягвате времето, прекарано пред екрана на телевизора, лаптопа, телефона или други устройства, особено в леглото. Това се отнася особено за възрастните хора, но и за децата.
[row] [col span__sm=”12″] [title style=”center” text=”ДРУГИ ИНТЕРЕСНИ СТАТИИ ПО ТЕМАТА” icon=”icon-angle-down”] [blog_posts style=”push” columns=”3″ columns__md=”1″ ids=”12195,11097,9887,4959,11591,9472,9382,9219,8951,6979,9592″ badge_style=”circle-inside” image_height=”75%”] [title style=”center” text=”ПРОДУКТИ, КОИТО МОГАТ ДА ВИ ПОМОГНАТ” icon=”icon-angle-down”] [ux_products ids=”9194,7840,2182,8788,2356,2185,2368,3736″] [/col] [/row]