Надяваме се информацията за Тромбоза е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
[wpdreams_ajaxsearchlite]
Не се колебайте да се свържете с нас: 02/402 68 68
Начало » Енциклопедия за Здравословни Проблеми » Тромбоза
Тромбозата е сериозно състояние, при което в кръвоносните съдове или в сърцето, се образуват един или повече кръвни съсиреци. Когато това се случи, съсирекът може да блокира кръвния поток на мястото, където се е образувал, или да се откъсне и да се придвижи до друга част на тялото. Ако движещият се съсирек заседне в критична област, той може да причини животозастрашаващи състояния като инсулт и сърдечен удар.
Тромбозата представлява образуване на кръвен съсирек (тромб) в някой от кръвоносните съдове или в камерата на сърцето. Съсиреците могат да блокират притока на кръв в кръвоносните съдове или да се освободят и да се придвижат до други части на тялото. Ако съсирекът заседне на критично място като белите дробове или мозъка, той може да наруши притока на кръв към този орган и да доведе до животозастрашаваща спешна ситуация. Симптомите варират в зависимост от местоположението на съсирека и могат да включват болка в гърдите, затруднено дишане и кожни промени.
При някои хора рискът от тромбоза е по-висок поради медицински състояния или други фактори. Познаването на риска може да помогне да предотвратите тромбозата, а познаването на симптомите може да помогне да разпознаете проблемите, ако те се появят.
Тромбозата е сериозно състояние и с времето може да стане по-опасна. Тя може бързо да се превърне в спешна медицинска помощ. Колкото по-рано се потърси помощ за тромбоза, толкова по-големи са шансовете за добър изход.
Ако вие или някой с вас има симптоми на тромбоза, незабавно потърсете спешна медицинска помощ.
– причини запушване на мястото, където се образува. Съсирекът може да остане на мястото си и да расте, докато стане достатъчно голям, за да блокира притока на кръв. Тежестта на това запушване зависи от мястото, където се образува съсирекът, и от това колко голям е той.
– причини запушване на друго място. Съсирекът може да се освободи от източника си и да се превърне в ембол. След това той може да се придвижи в кръвта и да заседне в по-малък кръвоносен съд, създавайки запушване (емболия). Обикновено това е причината за състояния като инсулт и белодробна емболия.
Тромбозата е изключително често срещана и е основна причина за 1 от 4 смъртни случая в света. Това е така, защото тромбозата може да доведе до опасни състояния като сърдечен удар, инсулт или белодробна емболия.
Тромбозата е по-често срещана сред хора с определени медицински състояния, включително:
Симптомите на тромбозата зависят от размера на съсирека, местоположението му (мястото, където се образува или заклещва) и усложненията, които причинява. По-вероятно е запушванията да се появят в области с много малки кръвоносни съдове, особено в белите дробове, мозъка и по-надолу в краката и ръцете. В таблицата по-долу симптомите са разпределени по местоположение.
Бели дробове | Симптоми на белодробна емболия, които включват: -Остра болка в гърдите и околните области (челюст, шия, рамо, гръб или ръка). -Болка, когато вдишвате. -Внезапно затруднено дишане при активна дейност или в покой. |
---|---|
Мозък и врат | Симптоми на преходна исхемична атака (ТИА) или инсулт, които включват: -Слабост или проблеми с контрола на мускулите от едната страна на тялото. -Неясен или нечленоразделен говор. -Забележимо увисване и липса на мускулен контрол от едната страна на лицето. -Объркване, възбуда или други необичайни промени в поведението. |
Сърце | Симптоми на сърдечен удар, които включват: - Болка или дискомфорт в гърдите (стенокардия). - Затруднено дишане. - Замайване или загуба на съзнание. . |
Корем | Симптоми на мезентериална исхемия, които включват: - Силна болка в стомаха или корема, особено след хранене. - Подуване на корема, гадене и повръщане. - Диария, която може да съдържа кръв. - Треска. |
Артерия в ръката или крака | - Кожа, която изглежда по-бледа от другите области. - Кожа, която се усеща хладна на допир. - Слабост и невъзможност да се движи засегнатата част от тялото. - Изтръпване или мравучкане (иглички), евентуално с болка. - Мехури, рани или язви. - Отслабване на кожата, при което тя се отделя от тъканта под нея. - Некроза или смърт на тъканите. |
Вена на ръката или крака | - Кожа, която изглежда по-червена или по-тъмна от други области. - Болка, особено около засегнатата област. - Подуване от натрупване на течност. - Кожа, която се усеща топла при допир. |
Тромбоза се получава, когато нещо увреди вътрешната обвивка на кръвоносния съд (ендотела) или забави притока на кръв. И в двата случая клетките в кръвта ви започват да се слепват, когато не би трябвало.
Обикновено много клетки в кръвта ви съжителстват в хармония и се събират, когато е необходимо за определена работа. Например, ако имате рана, тромбоцитите и протеините се съединяват на мястото на нараняването, за да служат като тапа. Този многоетапен процес (хемостаза) образува необходимия съсирек, който ви предпазва от загуба на твърде много кръв. Съсирекът се разтваря, когато раната заздравее. Това е като спешна среща в работата, когато всички се събират на едно бюро. Когато проблемът е решен, всеки си тръгва и поема по своя път.
Но различни медицински състояния, лекарства и други фактори могат да доведат до това, че компонентите на кръвта ви да се събират заедно, когато не е необходимо, или да не се разтворят, когато трябва. В резултат на това от струпванията на компонентите на кръвта може да се образува кръвен съсирек (тромб), който потенциално да се увеличи. Той може също така да се откъсне и да се придвижи по кръвообращението Ви, докато се заклещи в по-малък кръвоносен съд (ембол).
И двете ситуации могат да доведат до опасни – или дори животозастрашаващи – усложнения. Ето защо е важно да научите какво може да ви изложи на риск.
Тромбозата може да доведе до много различни усложнения в зависимост от мястото, където се образува тромбът или до което се придвижва. В таблицата по-долу са изброени някои примери.
Бели дробове | Белодробна емболия |
---|---|
Мозък | Преходна исхемична атака (TIA) или инсулт |
Сърце (коронарна артерия) | Сърдечен пристъп |
Шия (каротидна артерия) | ТИА или инсулт |
Корем (горна мезентериална артерия или един от нейните клонове) | Мезентериална исхемия |
Проследяващият Ви лекар ще предприеме изследвания, които са необходими, за поставяне на диагноза. Поради високата опасност на заболяването, при първи съмнения, веднага посетете лекар и в никакъв случай не се самодиагностицирайте!
Лечението на тромбозата включва медикаменти, минимално инвазивни процедури и операции. Вашият лекар ще адаптира лечението към вашите нужди.
Възможните лечения включват:
Някои храни и други вещества, които могат да действат като естествени средства за разреждане на кръвта и да намалят риска от образуване на съсиреци, са следните:
Няма как да излекувате тромбозата в домашни условия, но винаги можем да правим ежедневни превантивни стъпки, за да предпазим себе си от това животозастрашаващо състояние.
При първи симптоми или съмнения веднага потърсете лекарска помощ!ВАЖНО! НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем.
Надяваме се информацията за Тромбоза е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
На всички поръчки над 100.00 лева
При проблем ще върнем пратката Ви
Предлагаме само качествени продукти
Грижим се за Вашите лични данни