Камъни в жлъчката (Холелитиаза)

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Жлъчните камъни са втвърдени натрупвания на жлъчни вещества, които се образуват в жлъчния мехур. Те могат да бъдат малки като песъчинка или големи като топка за пинг-понг. Повечето от тях не причиняват никакви проблеми, но могат да причинят проблеми, ако се откъснат и навлязат в жлъчните пътища. Състоянието на камъни в жлъчката се нарича холелитиаза.

Съдържание за Камъни в жлъчката (Холелитиаза)

Какво представлява заболяването Камъни в жлъчката (Холелитиаза)

Жлъчните камъни се формират в жлъчния мехур – малкият орган във формата на круша, в който тялото съхранява жлъчката. Жлъчната течност съдържа различни съставки като холестерол, билирубин, жлъчни соли и лецитин. Обикновено камъни се състоят от холестерол или билирубин, които се натрупват на дъното на жлъчния мехур и така постепенно стават твърди “камъни”.

Съдържание за Камъни в жлъчката (Холелитиаза)

Какви са видовете Камъни в жлъчката (Холелитиаза)?

  • Холестеролови камъни – това са най-често срещаният вид жлъчни камъни. Те се образуват, когато жлъчката е пренаситена с холестерол. Холестеролът е вид мазнина, която се намира в кръвта. Когато черният дроб произвежда жлъчка, той отделя излишния холестерол в жлъчката. Ако жлъчката е пренаситена с холестерол, той може да образува кристали, които се натрупват и образуват камъни.
  • Пигментни камъни – тези камъни се образуват, когато жлъчката е пренаситена с билирубин. Билирубинът е жълто вещество, което се образува, когато тялото разгражда червените кръвни клетки. Когато черният дроб произвежда жлъчка, той отделя билирубин в нея. Ако жлъчката е пренаситена с билирубин, той може да образува кристали, които се натрупват и образуват камъни.
  • Смесени камъни – тези камъни са комбинация от холестерол и билирубин. Те са по-рядко срещани от холестероловите и пигментните камъни.

Честота на заболяването

Според проучване, публикувано в Journal of Hepatology през 2022 г., честотата на заболяване на камъни в жлъчката в България е 14,7%. Това означава, че около 14,7% от населението на България ще развие жлъчни камъни в даден момент от живота си.

Какви са симптомите на Камъни в жлъчката (Холелитиаза)?

Какви са първите признаци за наличие на камъни в жлъчката?
Няма да усетите камъните в жлъчката, освен ако някой от тях не заседне някъде и не предизвика запушване. Когато това се случи, най-типичният симптом е вид коремна болка в десния горен квадрант на корема, наречена жлъчна колика. Тя се появява на епизоди, които продължават от един до няколко часа, обикновено след обилно хранене. Тогава жлъчният мехур се свива, за да изпрати жлъчката към тънките черва за храносмилане.

Ако от време на време имате епизоди на жлъчни колики, това означава, че камък в жлъчката причинява частично запушване, но не можете да го усетите, докато жлъчният мехур не се свие. Свиването изтласква налягането през жлъчните Ви пътища и кара това налягане да се натрупва вътре, когато срещне съпротивление. Това е предупредителен знак. Когато запушването стане по-сериозно, ще се появи и болката ви.

Каква е болката при жлъчни камъни?
Болката в жлъчния мехур най-често се появява в горната дясна част на корема, под гръдния кош, където се намира жлъчният мехур. Но понякога я усещате и по-неясно разположена в корема ви. Болката може да се излъчва и на друго място, най-често към дясната ръка или лопатката. Започва като болка и след това през първия час непрекъснато се усилва, преди отново да отшуми.

Въпреки наименованието, жлъчната колика не е “коликообразна болка”, която е остра и идва на вълни. Тя има бавна и постоянна дъга и обикновено е тъпа, но силна. Тя може да ви доведе до спешното отделение за оказване на помощ. Може също така да забележите, че горната дясна част на корема ви е чувствителна на допир. Билиарната колика често е придружена от гадене и повръщане. Нарича се още “пристъп на жлъчния мехур”.

Причиняват ли камъните в жлъчката други симптоми?
Когато камъкът в жлъчката причини трайно запушване или инфекция, ще имате симптоми на остро възпаление. Това може да включва:

  • Постоянна болка.
  • Температура и втрисане.
  • Ускоряване на сърдечния ритъм.

Може също така да започнете да проявявате симптоми на натрупване на жлъчка в кръвния поток, като например:

  • Жълтеница.
  • Подпухнали очи.
  • Тъмно оцветена урина.

В следствие на какво се получава Камъни в жлъчката (Холелитиаза)?

До 75 % от откритите камъни в жлъчката се състоят от излишен холестерол. Така че можем да кажем, че излишъкът на холестерол в кръвта е основната причина за появата на камъни в жлъчката. Може да имате излишен холестерол по различни причини. Някои от най-често срещаните причини включват метаболитни нарушения, като затлъстяване и диабет.

Високият холестерол в кръвта води до по-високо съдържание на холестерол в жлъчката. Черният дроб филтрира холестерола от кръвта и го отлага в жлъчката като отпадъчен продукт, преди да го изпрати в жлъчния мехур. Химичните вещества в жлъчката (лецитин и жлъчни соли) трябва да разтварят холестерола. Но ако той е твърде много, тези химикали може да не се справят със задачата.

Какво още причинява холелитиаза?
Други фактори, които допринасят за появата на камъни в жлъчката, включват:

Излишък на билирубин: Около 25% от жлъчните камъни се състоят от излишен билирубин вместо от холестерол. Билирубинът е страничен продукт, който се получава при разграждането на червените кръвни клетки от черния дроб. Някои медицински нарушения могат да причинят на черния дроб да произвежда допълнително количество билирубин, докато си върши работата. Някои от тях включват инфекции, кръвни нарушения и чернодробни заболявания.

Застой на жлъчния мехур: Тънките черва сигнализират на жлъчния мехур да изпрати жлъчка, когато има мазнини за смилане. Когато жлъчният мехур е здрав, той се свива, за да изведе ефективно жлъчката, когато е необходимо. Но ако жлъчният мехур не се свива достатъчно добре, част от жлъчката може да остане в него. Тази жлъчка постепенно се концентрира в нещо като утайка на дъното на жлъчния мехур, която след това кристализира.

Възможни усложнения от заболяването?

  • Заболяване на жлъчния мехур. Камъните в жлъчката са най-честата причина за заболявания на жлъчния мехур. Когато заседнат, те причиняват връщане на жлъчката в жлъчния мехур, което води до възпаление. Това с течение на времето може да доведе до дългосрочно увреждане на жлъчния мехур, като образува белези по тъканите и спре функционирането му. Спирането на потока на жлъчката също така прави инфекциите в жлъчния мехур по-вероятни.
  • Заболяване на черния дроб. Запушване на жлъчната система може да доведе до връщане на жлъчката в черния дроб. Това ще доведе до възпаление на черния Ви дроб, което ще доведе до повишен риск от инфекция и дългосрочно белезиране с течение на времето (цироза). Ако черният Ви дроб спре да функционира добре, цялата Ви жлъчна система се разрушава. Можете да живеете без жлъчен мехур, но не и без черен дроб.
  • Панкреатит с жлъчни камъни. Жлъчен камък, който блокира панкреатичния канал, ще предизвика възпаление в панкреаса ви. Както и при другите ви органи, временното възпаление причинява болка, а хроничното възпаление води до дългосрочни увреждания, които могат да спрат функционирането на органа ви.
  • Холангит. Възпалението на жлъчните пътища може да доведе до инфекции в краткосрочен план и до белези в дългосрочен план. Белезите в жлъчните пътища водят до тяхното стесняване, което ограничава потока на жлъчката. Това може да доведе до дългосрочни проблеми с потока на жлъчката, дори след като запушването е било отстранено.
  • Жълтеница. Натрупаната жлъчка ще изтече в кръвта ви и ще ви разболее. Жлъчката пренася токсините, които черният дроб е филтрирал от тялото ви. Съдържанието на билирубин има жълт цвят, който ще се вижда в бялото на очите Ви.
  • Малабсорбция. Ако жлъчката не може да се придвижи до тънките Ви черва по предназначение, може да имате трудности при разграждането и усвояването на хранителните вещества от храната. Жлъчката е особено важна за разграждането на мазнините и за усвояването на мастноразтворимите витамини в тънките Ви черва.

Как се диагностицира Камъни в жлъчката (Холелитиаза)?

Ако имате симптоми на жлъчна колика, вашият лекар ще ви изследва с кръвни тестове и образни изследвания. Кръвните тестове могат да открият възпаление, инфекция или жълтеница. Те също така могат да дадат на Вашия лекуващ лекар сведения за това кои органи са засегнати. Образните изследвания ще помогнат да се открие източникът на запушването. Обикновено започват с ултразвук.

Какви изследвания се използват за диагностициране на холелитиаза?

Ултразвук: Ултразвукът на коремната кухина е просто и неинвазивно изследване, което не изисква подготовка или медикаменти. Обикновено е всичко, което е необходимо, за да се локализират камъни в жлъчката. Въпреки това той не визуализира много добре общия жлъчен канал. Ако вашият лекар подозира, че там е скрит камък в жлъчката, може да се наложи да използва друг вид образно изследване, за да го открие.

MRCP: Магнитно-резонансната холангиопанкреатография (MRCP) е вид магнитно-резонансна томография, която специално визуализира жлъчните пътища. Тя е неинвазивна и създава много ясни изображения на жлъчната система, включително на общия жлъчен канал. Вашият лекуващ лекар може първо да използва това изследване, за да открие в него предполагаем жлъчен камък. Но ако вече е напълно сигурен, че камъкът е там, може да го пропусне и да премине направо към ERCP.

ERCP: ERCP е съкращение от ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография. Това изследване е малко по-инвазивно, но е полезно за откриване на камъни в жлъчката, защото може да се използва и за отстраняването им от каналите, ако са заседнали там. При него се използва комбинация от рентгенови лъчи и ендоскопия, което означава преминаване на малка камера на края на дълга тръба през гърлото и в горната част на стомашно-чревния тракт. (Ще получите лекарства, които да улеснят това.)

Когато камерата (ендоскопът) достигне горната част на тънките Ви черва, Вашият лекар ще вкара друга, по-малка тръба в първата, за да достигне по-надолу в жлъчните Ви пътища. Той ще инжектира специално багрило през тръбата и след това ще направи видео рентгенови снимки (флуороскопия), докато багрилото се движи през каналите. Те могат да вкарат инструменти през тръбата, за да отстранят намерените камъни.

Как се овладява заболяването?

Изисква ли холелитиазата операция?
Повечето хора с камъни в жлъчката никога няма да се нуждаят от лечение. Но ако камъните в жлъчката ви причиняват проблеми, вашият лекар ще иска да ги отстрани. Обикновено той ще иска да отстрани всички камъни в жлъчката ви, дори ако само един от тях в момента причинява проблеми. Ако запушването се случи веднъж, вероятно ще се повтори. Рискът не си заслужава да се чака.

Тъй като няма начин да получите достъп до камъните в жлъчния мехур, без да го отстраните, стандартното лечение на проблемните камъни в жлъчката е да се отстрани изцяло жлъчният мехур. Това е лека операция и можете да живеете добре без жлъчен мехур. Ако имате жлъчни камъни в жлъчните пътища, вашият лекар ще трябва да ги отстрани отделно.

Може ли камъните в жлъчката да изчезнат без операция?
Жлъчните камъни в жлъчните пътища, които не са заклещени, могат успешно да преминат през тях и да попаднат в червата ви. Можете да ги изхвърлите чрез отделяне през отделителната система. Това е късметлийски сценарий, но по принцип не искате да рискувате изобщо да имате камъни в жлъчните канали. Ако те не преминат през всички пътища от вас, с течение на времето само ще се увеличават.

Съществуват някои лекарства и биллки, които могат да помогнат за разтварянето на по-малките камъни в жлъчката. Действието им отнема много месеци, така че те не са най-практичният вариант за хората, които изпитват симптоми. Но те предлагат алтернатива за хора, които може да не са в безопасно здравословно състояние за операция. Те могат да бъдат практични и за хора, които имат камъни в жлъчката, но все още нямат симптоми.

Как се отстраняват камъни в жлъчката?
Има няколко различни начина за отстраняване на камъни в жлъчката.

Ендоскопия
Жлъчните камъни в жлъчните пътища се отстраняват чрез ендоскопия (ERCP). Това не изисква никакви разрези. Жлъчните камъни излизат през дълга тръба, която е прекарана в гърлото ви. Жлъчните камъни се отстраняват чрез отстраняване на жлъчния мехур (холецистектомия). Обикновено това може да се направи чрез лапароскопия – минимално инвазивна хирургична техника.

Лапароскопия
При лапароскопската холецистектомия се използват малки разрези в корема ви, за да се оперира с помощта на малка камера, наречена лапароскоп. Вашият хирург поставя лапароскопа през една дупка и отстранява жлъчния мехур през друга. По-малките разрези осигуряват по-малка следоперативна болка и по-бързо възстановяване в сравнение с конвенционалната, “отворена” операция.

Открита операция
Някои хора могат да имат по-сложни състояния, за чието лечение е необходима отворена операция. Ако ви бъде направена отворена операция, ще имате по-дълъг болничен престой след това и по-дълго възстановяване у дома заради по-големия разрез. При някои лапароскопски холецистектомии може да се наложи да се премине към отворена операция, ако хирургът ви се сблъска с усложнения по време на процедурата.

Билкова терапия при борба с Камъни в жлъчката (Холелитиаза)

  • Глухарче – глухарчето е една от най-популярните билки за лечение на камъни в жлъчката. То помага за стимулиране на производството на жлъчка, което може да помогне за разтваряне на камъните. Глухарчето също така има противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат за облекчаване на болката и възпалението, свързани с жлъчните проблеми.
  • Бял трън – белият трън е друга популярна билка за лечение на камъни в жлъчката. Той съдържа силимарин, който е мощен антиоксидант, който може да помогне за защита на черния дроб от увреждане. Белият трън също така помага за стимулиране на производството на жлъчка и подобряване на храносмилането.
  • Куркума – куркумата е друга билка, която има противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат за облекчаване на болката и възпалението, свързани с жлъчните проблеми. Куркумата също така може да помогне за подобряване на храносмилането и намаляване на риска от образуване на камъни в жлъчката.
  • Мащерка – мащерката е билка, която има спазмолитични свойства, които могат да помогнат за облекчаване на спазмите в жлъчните пътища.
  • Лен – лененото семе е богато на фибри, които могат да помогнат за подобряване на храносмилането и намаляване на риска от образуване на камъни в жлъчката.

Средства и лекове за превенция на Диабет в домашни условия

Можете да намалите риска от холестеролни камъни в жлъчката, които са най-често срещаният вид, като намалите холестерола в диетата си. Ето няколко бързи съвета:

Ограничете пържените и бързите храни. Тези храни обикновено са пържени с наситени мазнини, които насърчават LDL холестерола (“лошия” тип). Ако готвите с олио, избирайте растителни масла вместо животински мазнини.
Заменете червеното месо с риба. Червеното месо е с високо съдържание на наситени мазнини, докато рибата е с високо съдържание на омега-3 мастни киселини, които подпомагат HDL холестерола (“добрия” тип). Добрият тип помага за балансирането на лошия тип.
Яжте повече растения. Плодовете, зеленчуците и пълнозърнестите храни с високо съдържание на фибри помагат за изчистването на излишния холестерол от организма. Консумацията на повече растения може също така да ви помогне да поддържате ниско общото си тегло.
Отслабвайте постепенно. Диетата за намаляване на теглото може да помогне за намаляване на съдържанието на холестерол в кръвта ви. Но е по-добре да отслабвате бавно, с постоянни темпове от един до два килограма седмично. Бързата загуба на тегло може да насърчи образуването на камъни в жлъчката.

Все още няма написани статии

Кога да потърсите лекарска помощ?

Ако имате нещо подобно на жлъчна колика, незабавно потърсете помощ. Болката в жлъчката е тъпа и упорита, като нараства за около 20 минути и продължава от един до няколко часа. Обикновено е в горния десен квадрант на корема, но понякога се отнася и на друго място. Често е придружена от гадене и повръщане, но повръщането не я облекчава.

Статии за Камъни в жлъчката (Холелитиаза)

ВАЖНО!  НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем. 

Продукти за билколечение на Камъни в жлъчката (Холелитиаза)

  • 49,00 лв. Купи
  • 34,90 лв. Купи
  • 34,90 лв. Купи
  • 196,00 лв. Купи
  • 35,00 лв. Добавяне в количката
  • 139,60 лв. Купи
  • 139,60 лв. Купи

Надяваме се информацията за Камъни в жлъчката (Холелитиаза) е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!

Още резултати...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни