Надяваме се информацията за Инфаркт е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
[wpdreams_ajaxsearchlite]
Не се колебайте да се свържете с нас: 02/402 68 68
Начало » Енциклопедия за Здравословни Проблеми » Инфаркт
Инфарктът на миокарда (често наричан сърдечен удар) е изключително опасно състояние, което се дължи на липса на приток на кръв към сърдечния мускул. Липсата на приток на кръв може да се дължи на много различни фактори, но обикновено е свързана със запушване на една или повече от артериите на сърцето. Без приток на кръв засегнатият сърдечен мускул ще започне да умира. Ако притокът на кръв не се възстанови бързо, сърдечният удар може да причини трайно увреждане на сърцето и смърт.
Инфарктът е животозастрашаващ спешен случай. Ако подозирате, че вие или някой с вас има инфаркт, обадете се на 911 (или на телефонния номер на местната служба за спешна помощ). Времето е от решаващо значение за лечението на инфаркт, а забавянето дори с няколко минути може да доведе до трайно увреждане на сърцето или смърт.
При инфаркт притокът на кръв към част от сърцето спира или е много под нормалното ниво, което води до увреждане или смърт на тази част от сърдечния мускул. Когато част от сърцето не може да изпомпва, защото умира от липса на кръвоток, това може да наруши последователността на изпомпване на цялото сърце. Това намалява или дори спира притока на кръв към останалата част от тялото ви, което може да бъде смъртоносно.
Над три пъти по-висок е средният коефициент за смъртност у нас от сърдечни и съдови заболявания в сравнение с Европейския съюз – по данни на Евростат през 2019 г. от болести на органите на кръвообращението (БОК) в България са починали 69 632 души. Това означава, че 64.4% от починалите хора през 2019-а в България са починали от сърдечни и съдови заболявания. Или 998 на 100 000 население. Трима от 10 души у нас са с артериална хипертония, а тя може да доведе до тежки последствия – сред които инфаркт и инсулт.
Инфарктът може да има редица симптоми, някои от които са по-често срещани от други. Мъжете, вероятно ще имат различни симптоми на инфаркт, от симптомите при жените.
Симптомите на сърдечен удар, които хората описват най-често, включват:
Медицинските изследвания през последните години показват, че жените по-рядко имат болка в гърдите или дискомфорт, който се усеща като лошо храносмилане. По-вероятно е те да имат задух, умора и безсъние, които са започнали преди сърдечния удар. Те също така имат гадене и повръщане или болка в гърба, раменете, шията, ръцете или корема.
По-голямата част от инфарктите се дължат на запушване на някой от кръвоносните съдове, които снабдяват сърцето. Това най-често се случва заради плака – лепкаво вещество, което може да се натрупа от вътрешната страна на артериите. Това натрупване се нарича атеросклероза.
Понякога отлаганията на плака във вътрешността на коронарните (сърдечните) артерии могат да се разкъсат и на мястото на разкъсването може да заседне кръвен съсирек. Ако съсирекът блокира артерията, това може да лиши сърдечния мускул от кръв и да причини сърдечен удар.
Възможни са инфаркти и без запушване на кръвоносните съдове, но това се случва рядко и представлява само около 5% от всички инфаркти. Този вид инфаркт може да настъпи по следните причини:
Лекарите обикновено диагностицират инфарктите в спешното отделение. Всеки, който има симптоми на инфаркт, трябва да бъде подложен на физически преглед, включващ проверка на пулса, нивата на кислород в кръвта и кръвното налягане и прослушване на сърдечните и белодробните звуци.
Риск от инфаркт | Рискова група |
---|---|
Възраст и пол | Мъже: Рискът значително се увеличава след 45 годишна възраст. Жени:Рискът се повишава след 50 годишна възраст или Менопауза. |
Семейна анамнеза за сърдечно заболяване | Рискът се увеличава, ако: Вашият баща или брат е получил диагноза за сърдечно заболяване на възраст 55 години или по-млада. Майка ви или сестра ви са получили диагноза сърдечно заболяване на възраст 65 години или по-млада. |
Начин на живот | Те увеличават риска от сърдечен удар: Липса на физическа активност. Диета с високо съдържание на натрий, захар и мазнини. Тютюнопушене или употреба на тютюн (включително бездимен тютюн или тютюн за дъвчене и изпаряване). Пиене на твърде много алкохол. Употреба на наркотици (особено при по-младите хора). |
Определени здравословни състояния или заболявания | Наличието на тези заболявания може да увеличи риска от сърдечен удар: Диабет. Затлъстяване. Високо кръвно налягане (хипертония). Висок холестерол (хиперлипидемия). Анамнеза за прееклампсия по време на бременност. Хранителни разстройства. |
Лечението на инфаркт означава възможно най-бързо възстановяване на притока на кръв към засегнатия сърдечен мускул. Това може да стане по различни начини – от медикаменти до операция. Изключително вероятно е при лечението да се използват няколко от следните методи.
Глог
Глогът е традиционна билка, използвана за поддържане на здравето на сърцето. Смята се, че той спомага за разширяване на кръвоносните съдове, увеличава притока на кръв и понижава кръвното налягане.
Чесън
Чесънът съдържа съединения, които могат да помогнат за намаляване на нивата на холестерола и понижаване на кръвното налягане. Той може да има и противовъзпалително и антиоксидантно действие.
Джинджифил
Джинджифилът е естествено противовъзпалително средство и може да помогне за намаляване на риска от образуване на кръвни съсиреци. Той може също така да помогне за понижаване на кръвното налягане и нивата на холестерола.
Куркума
Куркумата съдържа съединение, наречено куркумин, което има противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. То може също така да помогне за намаляване на нивата на холестерола и да подобри функцията на кръвоносните съдове.
Въпреки че има няколко рискови фактора, които не можете да контролирате, има много начини, по които можете да си помогнете и да намалите риска от сърдечен удар. Те включват:
Когато имате сърдечен удар, всяка секунда е от значение. Потърсете лекарска помощ на спешен телефон, в момента в който почувствате, че може да имате някои от симптомите на Инфаркт.
ВАЖНО! НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем.
Надяваме се информацията за Инфаркт е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
На всички поръчки над 100.00 лева
При проблем ще върнем пратката Ви
Предлагаме само качествени продукти
Грижим се за Вашите лични данни