Лавандула (Lavandula)

Народни наименования: Лаванда, Лаванта, Ливанто
Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp
lavandula-lavandula-zdravital

Съдържание за Лавандула (Lavandula)

Информация за Лавандула (Lavandula)

Лавандулата, известна с научното си име Lavandula, е род многогодишни растения, които принадлежат към семейство Lamiaceae. Това семейство се характеризира с квадратни стъбла, срещуположни листа и ароматни масла, произвеждани в специализирани жлези. Видовете лавандула произхождат от Средиземноморския регион, но са широко култивирани по целия свят заради декоративните и лечебните си свойства. Лавандуловите растения обикновено са малки храсти, които могат да достигнат до един метър височина, с тесни листа, които са покрити с фини власинки. Цветовете на лавандулата са разположени на шипове, като цветовете им варират от бледорозово до лилаво-синьо. Те са ароматни и привличат опрашители като пчели и пеперуди. Растението е известно с характерния си аромат, който се използва в парфюми, сапуни и други козметични продукти. Етеричните масла, извлечени от цветовете, се използват и заради терапевтичните си свойства, като например насърчаване на релаксацията и намаляване на тревожността.

Съдържание за Лавандула (Lavandula)

Какъв е биохимичния състав на билката?

Лавандулата не е особено богата на основни хранителни вещества, предлага потенциални ползи за здравето чрез своето етерично масло и други биоактивни съединения:

  • линалоол
  • линалилацетат
  • калций
  • желязо
  • витамин А

Къде расте билката Лавандула (Lavandula)

Lavandula, известна като лавандула, е род растения, произхождащи от Средиземноморския регион, където най-често расте на слънчеви, сухи и скалисти места. Растението е широко култивирано за декоративни, медицински и кулинарни цели и се е разпространило в много други части на света. Въвеждането на лавандулата в други региони може да се дължи на човешката миграция, търговията и градинарските практики. Днес лавандулата расте в различни части на света, включително в Европа, Северна и Южна Америка, Азия и Австралия. Лавандулата расте най-добре в добре дренирани почви, които са леко алкални, и предпочита топъл и сух климат с много слънце. Растението може да понася известно засушаване и обикновено се отглежда в региони със средиземноморски климат, където лятото е горещо и сухо, а зимата – мека и влажна. Лавандулата често се използва в озеленяването, тъй като е сравнително лесна за отглеждане и може да придаде цвят, текстура и аромат на градините и пейзажите.

Кои части на билката са най-полезни?

Етерично масло от лавандула: 

Етеричното масло, извлечено от цветовете на лавандулата, е може би най-известната и широко използвана част от растението за медицински цели. То е богато на съединения като линалоол, линалил ацетат и камфор, за които е доказано, че имат противовъзпалителни, аналгетични и анксиолитични свойства. Етеричното масло от лавандула често се използва в ароматерапията и масажа за насърчаване на релаксацията и намаляване на стреса и тревожността.

Цветове на лавандула:

Цветовете на лавандулата също могат да се използват за медицински цели. Те съдържат съединения като флавоноиди и розмаринова киселина, които имат антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Цветовете на лавандулата често се използват за приготвяне на чайове, за които се смята, че имат успокояващ ефект върху организма и насърчават по-добрия сън.

Листа от лавандула: 

Макар и да не се използват толкова често, колкото цветовете и етеричното масло, листата на лавандулата също съдържат съединения като розмаринова киселина, която има антиоксидантно и противовъзпалително действие. Листата на лавандулата могат да се използват в чайове или да се добавят към салати за мек, тревист вкус

Семена от лавандула:

Семената на лавандулата съдържат съединения като линолова киселина и алфа-линоленова киселина, които са незаменими мастни киселини, за които е доказано, че имат редица ползи за здравето, включително намаляване на възпаленията и подобряване на здравето на сърцето. Семената от лавандула могат да се консумират като хранителна добавка или да се добавят към храни като смутита и салати за повишаване на хранителната стойност.

 

Кога е най-добре да се бере Лавандула (Lavandula)

Най-подходящото време за събиране на лавандулата зависи от предназначението на растението. За създаването на етерично масло лавандулата обикновено се събира в средата и края на лятото, когато цветовете са в пълен разцвет и съдържанието на масло е най-високо. Цветовете трябва да се събират, когато тепърва започват да се отварят и първите няколко цвята са в пълен разцвет. За медицински цели най-доброто време за събиране на лавандула обикновено е в началото на лятото, когато растението е в пика на растежа си и има най-висока концентрация на активни съединения. Препоръчва се и брането сутрин, когато етеричните масла са най-концентрирани. Лавандулата може да се събира, като се отрязват стъблата точно над долните листа, като се внимава да не се повреди растението или да се премахне твърде много листна маса. След брането лавандулата може да се използва прясна или изсушена за последваща употреба в чайове, тинктури и други лечебни препарати.

Интересни истории, митове и легенди за Лавандула (Lavandula)

Една от най-интересните легенди, свързани с лавандулата, е от древна Гърция, където се е смятало, че растението е създадено от богинята на любовта Афродита. Според легендата Афродита била толкова увлечена от сладкия аромат на лавандулата, че създала растението като подарък за своя любовник Адонис. Твърди се, че лавандулата е израснала навсякъде, където кръвта на Адонис се е докоснала до земята, след като той е бил убит от дива свиня. Друг интересен факт за лавандулата е, че през Средновековието тя е използвана като билка за разпръскване, за да прикрива неприятни миризми и да възпира насекомите. От лавандула се правели и сашета и помади, които се поставяли в дрехите и спалното бельо, за да отблъскват молците и други вредители. Днес лавандулата остава популярна билка с широк спектър от приложения – от ароматерапия и кулинарни приложения до медицински и козметични препарати.

Народни рецепти, домашни лекове и бабини отвари с билката

Все още нямаме качени рецепти с тази билка. Моля проверете отново след няколко дни!

Полезни действия на билката

Билката има множество полезни за здравето ефекти. Отдолу може да разгледате най-силно изразените позитивни ефекти върху човешкото здраве от приема на билката Лавандула.

  • Намалява тревожността и стреса

Лавандулата има успокояващо действие върху нервната система, което може да помогне за намаляване на тревожността и стреса. Изследванията показват, че вдишването на етерично масло от лавандула може да помогне за намаляване на тревожността при хора, подложени на медицински процедури, както и при хора с генерализирано тревожно разстройство. Помага при депресия и остро стресово разстройство.

  • Противовъзпалителни свойства

Лавандулата има противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат за намаляване на възпалението в организма. Това може да я направи полезна за хора със заболявания като ревматоиден артрит.

  • Облекчава болката

Лавандулата има аналгетични свойства, които могат да помогнат за облекчаване на болката. Доказано е, че тя е ефективна за намаляване на болката, свързана с главоболие, менструални спазми и следоперативна болка.

 

В допълнение към тези ефекти се смята, че билката помага още и за подобряването на съня. Лавандулата има седативен ефект, който може да помогне при безсъние. Също така има силни антимикробни свойства, които могат да помогнат в борбата с бактериите и вирусите. Това може да я направи полезна за хора със заболявания като респираторни инфекции.

Възможни нежелани реакции от приема на Лавандула (Lavandula)

Въпреки че лавандулата обикновено се смята за безопасна за повечето хора, съществуват потенциални отрицателни ефекти, които трябва да се вземат предвид, особено когато се използва в големи количества или от хора с определени заболявания. Ето и три примерни странични ефекта:

  • Дразнене на кожата – Когато се използва локално, етеричното масло от лавандула може да предизвика кожно дразнене, особено при хора с чувствителна кожа. Препоръчва се етеричното масло от лавандула да се разрежда с масло носител, преди да се прилага върху кожата.
  • Хормонални ефекти – В някои случаи това може да доведе до нарастване на гърдите при млади момчета (гинекомастия) при прекомерна употреба. Бременните и кърмачките също трябва да внимават при употребата на лавандула, тъй като няма достатъчно изследвания, за да се определи безопасността ѝ при тези групи от населението.
  • Алергични реакции – Някои хора могат да бъдат алергични към лавандула, която може да предизвика алергични реакции като кожни обриви, уртикария и затруднено дишане.

Продукти с билката

Статии за билката Лавандула (Lavandula)

Статии за билката Лавандула (Lavandula)

Все още няма написани статии

Надяваме се информацията за Лавандула (Lavandula) да Ви е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други билки и полезни растения, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!

Още резултати...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors