Надяваме се информацията за Ишиас е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
Още резултати...
Не се колебайте да се свържете с нас: 02/402 68 68
Начало » Енциклопедия за Здравословни Проблеми » Ишиас
Ишиас се причинява от дразнене, възпаление, прищипване или притискане на нерв в долната част на гърба.
Ишиасът е нервна болка от нараняване или дразнене на седалищния нерв, който произхожда от седалището/глутеалната област. Седалищният нерв е най-дългият и дебел (почти колкото пръст) нерв в тялото. Всъщност се състои от пет нервни корена: два от долната част на гърба, наречена лумбален гръбначен стълб, и три от крайната част на гръбначния стълб, наречена сакрум. Петте нервни корена се събират, за да образуват десен и ляв седалищен нерв. От всяка страна на тялото по един седалищен нерв минава през бедрата, задните части и надолу по крака, завършвайки точно под коляното. След това седалищният нерв се разклонява в други нерви, които продължават надолу по крака и в стъпалото и пръстите на краката.
Истинското увреждане на седалищния нерв „ишиас“ всъщност е рядко, но терминът „ишиас“ обикновено се използва за описване на всяка болка, която произхожда от долната част на гърба и продължава надолу по крака. Това, което споделят тези болки, е увреждане на нерв – дразнене, възпаление, прищипване или натиск на нерв в долната част на гърба.
Страдащите от„ишиас“, изпитвате лека до силна болка навсякъде по протежение на седалищния нерв – т.е. навсякъде от долната част на гърба, през бедрата, задните части и/или надолу по краката. Това също може да причини мускулна слабост в краката и стъпалата и неприятно усещане за изтръпване на краката, стъпалата и пръстите на краката.
Хората описват болката от ишиас по различни начини, в зависимост от причината. Някои хора описват болката като остра, пронизваща. Други описват тази болка като “пареща” или “леко пробождаща”.
Болката може да е постоянна или може да се усеща само от време на време . Освен това болката обикновено е по-силна в крака в сравнение с долната част на гърба. Болката може да се влоши при продължително седене или стоене прави за дълги периоди от време, когато се изправяте и когато усуквате горната част на тялото. Принудително и внезапно движение на тялото, като кашлица или кихане, също може да влоши болката.
Остър ишиас: Този вид ишиас се появява внезапно и обикновено продължава от няколко дни до няколко седмици. Често се причинява от дискова херния, гръбначна стеноза или костен израстък, които оказват натиск върху седалищния нерв. Острият ишиас може да причини силна болка, изтръпване и слабост в засегнатия крак.
Хроничен ишиас: Този вид ишиас продължава повече от 12 седмици и обикновено се дължи на основно заболяване, като дегенеративна дискова болест, артрит или тумор на гръбначния стълб. Хроничният ишиас може да причини постоянна болка, слабост и изтръпване на засегнатия крак, както и други симптоми, като усещане за изтръпване или парене.
Честотата на ишиаса според проучвания честотата на ишиаса е между 13 % и 40 %, като честотата е по-висока при хора на възраст между 40 и 60 години.
Симптомите на ишиас включват:
Ишиасът може да бъде причинен от няколко различни медицински състояния, включително:
Повечето хора се възстановяват напълно от ишиас. Въпреки това, хроничната болка може да бъде усложнение на ишиас. Ако прищипаният нерв е сериозно наранен, може да възникне хронична мускулна слабост, като „ паднало стъпало “, когато изтръпването на стъпалото прави нормалното ходене невъзможно. Ишиасът може потенциално да причини трайно увреждане на нервите, което води до загуба на усещане в засегнатите крака.
Първо, вашият лекар ще ви разпита подробно, след това ще направи физически преглед.
По време на физическия преглед ще бъдете помолени да ходите, за да може лекаря да види как гръбнакът ви носи тежестта ви. Може да бъдете помолени да ходите на пръсти и пети, за да проверите силата на мускулите на прасеца. Лекаря също може да направи тест за повдигане на прав крак. За този тест ще лежите по гръб с изправени крака. Лекаря бавно ще повдигне всеки крак и ще отбележи точката, в която започва болката ви. Този тест помага да се определят засегнатите нерви и определя дали има проблем с един от дисковете. Ще бъдете помолени да правите и други разтягания и движения, за да определите болката и да проверите мускулната гъвкавост и сила.
В зависимост от това какво ще открие лекаря по време на физическия тест, може да се направят образни и други изследвания. Те могат да включват:
Целта на лечението е да намали болката и да увеличи подвижността ви. В зависимост от причината, много случаи на ишиас изчезват с времето с някои прости лечения:
Хирургията на гръбначния стълб обикновено не се препоръчва, освен ако не сте се подобрили с други методи на лечение, като разтягане и лекарства, болката ви се влошава, имате силна слабост в мускулите на долните крайници или сте загубили контрол върху пикочния мехур или червата.
Дали ще се наложи операция зависи от причината за вашия ишиас. Хирургията обикновено се обмисля в рамките на една година от продължаващите симптоми. Болка, която е силна и ви пречи да стоите или да работите и сте били приети в болница, ще изисква по-агресивно лечение и е предвестник за по-кратък срок до операцията. Загубата на контрол върху пикочния мехур или червата може да изисква спешна операция, ако се установи, че това е синдром на опашната кост.
Целта на операцията на гръбначния стълб за болка в седалищния нерв е да се премахне натискът върху нервите, които са притиснати, и да се гарантира, че гръбначният стълб е стабилен.
Хирургическите възможности за облекчаване на ишиас включват:
Извършването на дискектомия и ламинектомия обикновено отнема един до два часа. Времето за възстановяване зависи от вашата ситуация. Вашият хирург ще ви каже кога можете да се върнете към пълноценни дейности. Обикновено времето, необходимо за възстановяване, е от шест седмици до три месеца.
Въпреки че може да не е възможно да предотвратите всички случаи на ишиас, предприемането на следните стъпки може да ви помогне да защитите гърба си и да намалите риска:
Потърсете незабавна медицинска помощ, ако получите:
Дори ако посещението ви не се окаже спешна ситуация, най-добре е да го проверите.
ВАЖНО! НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем.
Надяваме се информацията за Ишиас е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
Още резултати...
На всички поръчки над 100.00 лева
При проблем ще върнем пратката Ви
Предлагаме само качествени продукти
Грижим се за Вашите лични данни