Прекарването на време с кучета може да помогне за намаляване на стреса при децата. Това установи ново проучване. публикувано в списание PLOS ONE .
Проучването изследва нивата на стрес при деца в Обединеното кралство преди и след прекарване на 20 минути с обучено куче и професионален водач. Сесиите бяха провеждани два пъти седмично в продължение на четири седмици.
Резултатите са сравнени с контролна група деца, които не са прекарвали време с кучета, и група, която практикува медитация вместо това.
Изследователите казаха, че децата, които са прекарвали време с кучета, са показали значително по-ниски нива на кортизол (хормон на стреса) след взаимодействието си, отколкото в контролната група или групата за медитация.
Съдържание
Предишни изследвания
Резултатите от новото проучване съвпадат с констатациите от предишни изследвания.
Преглед на литературата от 2018 г. съобщава, че кучетата осигуряват облекчаване на стреса. Те са социална подкрепа по отношение на увеличаване на социалното взаимодействие, облекчаване на самотата и депресията и вероятно увеличаване на активността.
Андреа Дорн, клиничен социален работник и майка на две момчета, потвърждава, че има значителни ползи от срещането на деца с кучета.
Дорн каза, че интеракцията на децата със здрави и добре темпераментни кучета може да осигури няколко други ползи за премахване на стреса.
Те включват следното:
- Положителна, лоялна и безусловна любов и връзка.
- Важни уроци за грижите, които могат да изградят увереност и сигурност.
- Увеличаване на социалните умения и намаляване на поведенческите борби.
- Чувство за сигурност.
- Стимулиране и регулиране на сензорната и нервната система чрез галене или задържане на кучето.
Експертни съвети за успех
Д-р Сандра Бонат е педиатричен лекар-съветник във VIP StarNetwork. Завършила е ординаторската си програма по обща педиатрия и стипендия по педиатрична ендокринология.
Бонат каза, че ако детето никога преди не е било около куче, е важно да му бъде дадена известна експозиция на кучешко присъствие, преди да доведете куче в семейството.
Това може да стане или чрез взаимодействие с приятел или куче на член на семейството, или в друг тип контролирана обстановка.
- Позволете на децата да идентифицират как домашният любимец може да бъде част от тяхното емоционално здраве.
- Обучете детето как грижата за домашния любимец може да служи като потенциално средство за облекчаване на стреса.
- Уверете се, че отговорността, свързана с кучето, не добавя повече стрес за детето.
Какво друго да имате предвид, преди да си вземете куче
Темперамент
Потърсете куче, което е спокойно, уверено, привързано и дружелюбно.
Семейно участие
Може да бъде полезно да направите някои изследвания и разследване, преди да включите детето си в процеса. Говорете с детето си за това възможно ново допълнение към вашето семейство. Позволете му да се срещне с потенциални кучета, за да намерят някое, с което чувстват връзка.
Семеен ангажимент
Социализацията, обучението и упражненията са важни за благополучието на кучето.
Този ангажимент трябва да се обмисли, преди да се внесе куче в семейството.
Надзор за възрастни
Участието и надзорът на родителите (особено при деца под 10-годишна възраст) са необходими, за да направи притежанието на куче положително за семейството.
Малките деца и тези със специални нужди може да нямат зрялост да контролират своите агресивни или гневни импулси и трябва да бъдат наблюдавани по всяко време с кучето.
Модел на поведение
Имайте предвид, че задавате тона на домакинството. Родителите трябва да научат детето на правилния начин да се грижи за кучето и да се отнася с него мило и с търпение.
Ами ако детето ви все още е стресирано?
Ако вашето семейство вече има куче (или няколко) и вашето дете или деца все още изпитват високи нива на стрес, може да се чудите какво можете да направите след това.
Бонат предлага родителите да накарат детето да играе по-активна роля в грижите за кучето.
„Те също така могат да накарат детето да прави дейности с кучето, като например да извежда кучето на разходка, да играе с него в двора или да обучава го да прави нови команди или трикове“, казва тя.
Но в крайна сметка, ако детето ви все още изпитва високи нива на стрес, въпреки че прекарва време с куче или кучета, трябва да се обмислят и приложат други форми на намаляване на стреса, казва Бонат.
„Това може да включва упражнения, медитация, внимание, игрова терапия и когнитивно-поведенческа терапия (CBT)“, каза тя.
[blog_posts style=”push” columns=”3″ columns__md=”1″ cat=”1626″ badge_style=”circle-inside” image_height=”75%”] [ux_products]