Надяваме се информацията за Гуша е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
[wpdreams_ajaxsearchlite]
Не се колебайте да се свържете с нас: 02/402 68 68
Когато щитовидната жлеза се уголеми, се появява гуша. Причините за появата ѝ са няколко и тя може да бъде свързана или не с анормални нива на хормоните на щитовидната жлеза. Може да се лекува
Гуша е медицински термин, който описва уголемяване на щитовидната жлеза. Щитовидната жлеза е малка жлеза с форма на пеперуда, разположена в основата на шията, пред трахеята. Гушата може да бъде свързана както с хиперфункция, така и с хипофункция на щитовидната жлеза, както и с нормална функция.
Всеки може да има гуша, но вероятността тя да се развие е около четири пъти по-голяма при хората, определени като жени по рождение, в сравнение с хората, определени като мъже по рождение. Рискът от поява на гуша се увеличава и с възрастта. Те са по-често срещани след 40-годишна възраст.
Асимптоматични случаи – много хора с малка или умерена гуша може да нямат никакви симптоми и състоянието може да бъде открито случайно по време на рутинен медицински преглед.
Йоден дефицит– липсата на достатъчно йод в диетата е водеща причина за развитие на гуша в световен мащаб.
Пол – жените са по-склонни към заболявания на щитовидната жлеза поради хормонални промени по време на пубертета, бременността и менопаузата.
Възраст – рискът от развитие на гуша се увеличава с възрастта.
Генетични фактори – наследствеността играе важна роля при предразположеността към заболявания на щитовидната жлеза, включително гуша. Наследствеността играе важна роля при предразположеността към заболявания на щитовидната жлеза, включително гуша.
Хормонални промени – хормоналните колебания, като пубертет, бременност, менопауза и поликистозен овариален синдром (ПКСО), могат да повлияят на функцията на щитовидната жлеза и да доведат до гуша.
Автоимунни заболявания – автоимунните заболявания, като Хашимото и Базедова болест, могат да повлияят на щитовидната жлеза и да доведат до гуша.
Консумация на гойтрогенни храни– някои храни съдържат вещества, които могат да повлияят на функцията на щитовидната жлеза и да допринесат за развитието на гуша. Консумация на големи количества гойтрогенни храни като зеле, броколи, карфиол, брюкселско зеле и соя.
Лекарства – лекарства като амиодарон (за лечение на сърдечни аритмии) и литий (за лечение на биполярно разстройство).
Токсини – излагане на радиация, особено в детска възраст.
Медицински състояния – лъчетерапия на областта на шията и история на хирургия на щитовидната жлеза или лъчетерапия, може да предизвика гуша.
Поликистозен овариален синдром (ПКСО)– жените с ПКСО имат по-висок риск от развитие на хипотиреоидизъм и съответно на гуша.Това състояние може да доведе до хормонални дисбаланси, които увеличават риска от заболявания на щитовидната жлеза.
инфо
Лекарят обикновено поставя диагнозата гуша, когато извърши физически преглед и установи, че имате увеличена щитовидна жлеза. Наличието на гуша обаче показва, че има проблем с Вашата щитовидна жлеза. Те ще трябва да разберат какъв е проблемът.
Вашият лекар може да използва няколко теста за диагностициране и оценка на гуша, включително следните:
Лечението на гуша зависи от причината, размера на щитовидната жлеза, симптомите и евентуалните усложнения, като целта е да се намали размерът на гушата, да се възстанови нормалната функция на щитовидната жлеза и да се облекчат симптомите. Основните методи за лечение включват медикаментозна терапия, радиойодна терапия, хирургия и промени в начина на живот. Медикаментозната терапия при хипотиреоидизъм използва медикаменти за възстановяване на нивата на тиреоидни хормони и намаляване на гушата, докато при хипертиреоидизъм се използват антитиреоидни лекарства за намаляване на производството на хормони. Радиойодната терапия включва поглъщане на радиоактивен йод, който унищожава частично или напълно щитовидната жлеза, което намалява размера на гушата и помага при хипертиреоидизъм, но може да доведе до хипотиреоидизъм, който се лекува с тиреоидни хормони. Хирургичното лечение, като частична или тотална тиреоидектомия, е подходящо при големи гуши, които причиняват симптоми на натиск или при съмнение за рак. Промените в начина на живот включват прием на йодирана сол и храни, богати на йод, избягване на гойтрогенни храни и редовни медицински прегледи за мониторинг на функцията и размера на щитовидната жлеза. Лечението на подлежащи автоимунни и други ендокринни заболявания също е важно за управлението на гушата. Лечението на гуша е комплексен процес, изискващ индивидуален подход, като комбинацията от различни методи може да помогне за ефективното управление на състоянието и подобряване на качеството на живот на пациента. Редовните прегледи и мониторинг на щитовидната жлеза са ключови за успешното лечение и предотвратяване на усложнения.
Гушата, причинена от недостиг на йод (обикновена гуша), обикновено е единственият вид гуша, който можете да предотвратите. Консумацията на диета, която включва риба, млечни продукти и здравословно количество йодирана готварска сол, предотвратява тези видове гуша. Добавките с йод и други хранителни добавки обикновено не се препоръчват и могат да причинят повече вреда, отколкото полза.
Независимо от причината, ако сте диагностицирани с гуша, е важно да посещавате редовно (поне веднъж годишно) Вашия лекар, за да може той да я наблюдава.
Ако развиете нови симптоми, говорете с вашия лекуващ лекар.
ВАЖНО! НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем.
Надяваме се информацията за Гуша е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
На всички поръчки над 100.00 лева
При проблем ще върнем пратката Ви
Предлагаме само качествени продукти
Грижим се за Вашите лични данни