Зимна астма – как да се справим с нея?

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Добре дошли!

Екипът на Здравитал Ви пожелава приятно четене. Разглеждайте ежедневно нови здравни публикации.

Тук ще разберем кои са най-достъпните начини, чрез които да избегнем пристъпите на зимна астма.

Зимният сезон се характеризира с различни неща. Но, ако вие или вашето дете имате астма, този период от годината може да доведе до влошаване на здравословното състояние. „За някои хора студеното време може да предизвика астматични пристъпи“ – думи на педиатъра Roopa Thakur. Въпреки това, човек би могъл да прилага различни стъпки, които да улеснят дихателния процес.

Астма, предизвикана от зимното време

Астмата кара дихателните пътища да се подуват и стесняват. Когато пациентите са изложени на тригери се засилват нежеланите симптоми. Това предизвиква допълнителна кашлица, хриптене, затруднено вдишване и издишване. За много хора студеният въздух е често срещан отключващ фактор за астма. Д-р Тхакур счита, че зимата може да бъде проблематична за тези хора, поради:

  • Мразовити температури – „Студеният въздух дразни дихателните пътища“ – обяснява специалистката. Този леден зимен въздух може да причини подуване на дихателните пътища, което ги прави по-тесни. Ниските температури карат мускулите около дихателните пътища да се притиснат Това прави още по-трудно преминаването на въздуха;
  • Сух въздух – През зимата въздухът е много сух. Това важи и на закрито, където той може допълнително да се затопля. Подобно на студения въздух, сухият такъв би могъл да раздразни дихателните пътища;
  • Сезонът на грипа – „Зимният сезон носи и повече излагане на вируси на настинка и грип “ – споделя д-р Тхакур. „Много деца имат астма, предизвикана от вируси, което означава, че могат да получат астматичен пристъп в резултат на респираторна инфекция.“;
  • Вътрешни алергени – Когато времето навън е студено, хората са склонни да прекарват повече време на закрито. За някои това означава повече излагане на допълнително предразполагащи за астма фактори – пърхот от домашни любимци, акари или тютюнев дим.

Седем начина за справяне с астма при студено време

1.    Ограничете излизането навън

Ако пациентът кашля всеки път, когато белите му дробове се изложат на студен въздух, тогава човек трябва да ограничи излизанията. „Ограничете времето навън възможно най-добре“ – казва д-р Тхакур.

2.    Приемайте редовно предписаните медикаменти

Винаги е важно пълноценно да приемате лекарствата, изписани за астма. Това важи особено за зимните месеци. „Инхалаторните стероиди са лекарства, които трябва да се приемат ежедневно, за да се намали възпалението, дори когато вие (или вашето дете) се чувствате добре“ – обяснява д-р Тхакур. „Особено важно е да ги използвате редовно през зимата, ако сте чувствителни към студа.“

3.    Пазете лицето си

Когато астматиците излизат навън, те могат да сложат шал, който да покрива носа и устата им. По този начин въздухът, който пациентите вдишват, ще изглежда малко по-топъл и не толкова сух, тъй като сухия въздух е една от основните причини за зимна астма

4.    Овлажнявайте въздуха

Използването на овлажнител преди лягане може да помогне да се върне малко влага през зимата. Задължително е самите овлажнители да се почистват редовно, за да бъде не се появява мухъл. Самият мухъл е възможен предразполагащ фактор за влошаване на здравословното състояние. Спрейовете за нос с физиологичен разтвор също могат да помогнат за овлажняване на изсъхнали носни канали.

5.    Предпазвайте се от вируси и микроби

За да избегнат заразяването с вирусни инфекции, астматиците трябва да избягват контакт с хора, които в този момент болни от грип или имат настинка. Честото миене на ръцете и лицето също предпазват организма от разпространение на микроби.

Прочети повече: “5 напитки, които помагат в борбата със симптомите на астма”

Зимна астма

6.    Не прекалявайте с физическите упражнения

Хората с астма са по-чувствителни към студа, особено, ако проблемът е причинен от физическо натоварване. Засилените упражнения стесняват дихателните пътища. Пациентите трябва да балансират активностите, особено, ако са изложени на хладен въздух.

7.    Търсете помощ от лекарите

Специализираната консултация с квалифициран специалист винаги е препоръчителна през зимните месеци. По този повод д-р Tхакур заявява: „Винаги се свързвайте, когато имате въпроси“, казва тя. „Лекарите можем да ви помогнем да управлявате симптомите, за да можете да се насладите на сезона като избегнете зимна астма“

Мурсалски Чай за Белите Дробове и Простатата - Течен

Мурсалски Чай за Белите Дробове и Простатата – Течен

  • Действа силно отхрачващо
  • Отличен за пушаческа кашлица
  • Подобрява функцията на простата
  • Мощен антибактериален ефект
  • Силно антианемично дейстие
  • Подпомага бъбреците и отделителната система
  • Подходящ за високо кръвно налягане
Picture of Петя Василева

Петя Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Гарантирана сигурност чрез reCAPTCHA и Google.Политиката за поверителност и Условията за ползване се прилагат.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Харесваш статиите ни? Абонирай се!

Абонирайки се ще получавате известия за нашите последни публикации!

Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни