Червен кантарион (Centaurium erythraea)

Народни наименования: Бабино биле, Бабиче, Горчивка, Китчица, Обикновен червен кантарион, Трескавиче
Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp
cherven kantarion-zdravital

Съдържание за Червен кантарион (Centaurium erythraea)

Информация за билка

Червеният кантарион е двугодишно тревисто растение от семейство Тинтявови (Gentianaceae). Видът е незащитен от Закона за биологичното разнообразие. Латинското име произлиза от гръцката дума erythros (червено), насочваща към ярката окраска на цвета. Червеният кантарион се използва предимно за директно приготвяне на отвари или като тинктура. И двата варианта са със силно изразен горчив вкус. Видът може да достигне височина от 30 до 90 см., в зависимост от условията на отглеждане и разновидността, ширината също е възможно да бъде различна. Обикновено стъблото е право и се разклонява на горната част, където се образуват много цветове.

Съдържание за Червен кантарион (Centaurium erythraea)

Какъв е биохимичния състав на билката Червен кантарион (Centaurium erythraea)?

Билката има богат биохимичен състав. Активните съставки, които имат най-силно изразени положителни ефекти върху човешкото здраве в билката, са:

  • Хиперфорин;
  • Флавоноиди;
  • Танини;
  • Етерични масла;
  • Фенолни киселини.

Къде расте билката Червен кантарион (Centaurium erythraea)?

Червеният кантарион е използван по целия свят, но най-вече в умерените зони на Северното полукълбо. Широко приложение има в Европа, Северна Африка и Западна Азия.  Може да се намери на места с прекъснато осветление като горски пътеки, краища, поляни и други. Тоест, съставката не предпочита пряко и интензивно слънце през целия ден. Кантарионът бива забелязан на сухи, каменисти почви, както и градини, тревисти места, пасища. В България разпространението е от до 1500 метра надморска височина за цялата страна. Билката е устойчива на различни климатични условия и може да расте в различни региони с умерен климат.

Кои части на билката Червен кантарион (Centaurium erythraea) са най-полезни?

  • Цветове – Те са богати на хиперицин, който има антидепресивно действие и може да помогне за подобряване на настроението. В тях се отчита висока концентрация на алкалоида генцианин, който притежава противовъзпалителни възможности. Етеричните масла, намиращи се в цветовете и горната част, са с антисептични свойства, действат против кожни проблеми;
  • Стъбла и листа – съдържат гореспоменатите съединения, както и танини, които имат антибактериално и антивирусно действие. Листата са сиво-зелени до светло зелени и покрити с дребни власинки. По стъблата са разположени много малки цветове, събрани в големи клъстери.

Кога е най-добре да се бере Червен кантарион (Centaurium erythraea)?

Най-добре е това да става по време на цъфтежа. Той обикновено е през лятото, от юни до август, в зависимост от региона и условията на отглеждане. Обикновено се бере в сухо и слънчево време, след като росата е изсъхнала, за да не се запазят негативните последици от влагата върху качеството на растителния материал. Важно е да се има предвид, че дейността на червен е удачно да се извършва само от лица, имащи подходящи познания и умения. Това е така, понеже растението може да бъде лесно объркано с вредни и токсични за здравето видове. Един червен кантарион е възможно да бъде бран повече от веднъж през сезона на цъфтеж. След като са събрани растенията, трябва да се изсушат в хладно, добре проветриво място, за да запазят своите лечебни свойства. Мрежестите и дървените повърхности вършат добра работа за самото съхранение.

Интересни истории, митове и легенди за Червен кантарион (Centaurium erythraea)

С червения кантарион има свързани много митове и легенди. нес ще ви разкажем някои от тях:

  • Легендата на св. Йоан Кръстител – В ранното християнство, св. Йоан Кръстител е смятан за защитник на червения кантарион. Легендата казва, че когато той бил пратен в тъмница, един ангел му донесъл растението, за да му помогне да се излекува от рани, получени при мъченията. От тогава насам, червеният кантарион се използва за лечение на рани и други заболявания;
  • Митът на светлината – Името произлиза от гръцката дума „hyperikon“, което означава „над светлината“. Според разказите, когато боговете паднали на Земята, червеният кантарион им помогнал да се върнат на небето. Той им дал своята светлина, която им позволила да се издигнат;
  • Легендата на Шекспир – В една от най-известните си творби – „Ромео и Жулиета“, авторът представа Centaurium erythraea като нещо с мистична сила. Шекспир описва червения кантарион като символ на любовта и лечебно средство, което може да излекува рани. В „Хамлет“ съставката се използва като метод, насочен против депресивните състояния;
  • Магическата сила на кантариона: В някои култури, като например в германската, червеният кантарион се смята за магическо растение, което може да предпази от зли сили и да прочисти ума.

Народни рецепти, домашни лекове и бабини отвари с билката Червен кантарион (Centaurium erythraea)

Полезни действия на билката Червен кантарион (Centaurium erythraea)

Билката има множество полезни за здравето ефекти. Отдолу може да разгледате най-силно изразените позитивни ефекти върху човешкото здраве от приема на билката Червен кантарион (Centaurium erythraea).

  • Антидепресивно действие – Хиперицинът, който се съдържа в цветовете на, може да има успокояващо действие и да помогне за подобряване на настроението.
  • Лечение на рани и ожулвания – Танините притежават антисептични свойства и помагат за лечение на рани и ожулвания.
  • Лечение на кожни проблеми – Етеричните масла, които се съдържат в горната част и цветовете, са с антисептични и противовъзпалителни свойства и действат срещу акне, екзема, псориазис и др.
  • Регулиране на високо кръвно – Изследванията показват, че червеният кантарион може да има положителен ефект върху нормализиране границите на налягането, позитивен е за хипертониците.
  • Позитивен ефект за нервни заболявания – Червеният кантарион може да има успокояващ резултат, спрямо нервната система, ефективен е при тревожност, депресия, стрес и др.
  • Подобряване на имунната система – стимулира имунната система и помага за борба с инфекции и други заболявания – грипове, настинки, вируси.
  • Лечение на храносмилателни проблеми – успокоява храносмилателни неразположения. Позитивен е по отношение на дискомфорт след хранене. Допълнително средство е за лечение на диария, газове, колики и други.

Възможни нежелани реакции от приема на Червен кантарион (Centaurium erythraea)

Употребата на червен кантарион би могла да доведе до някои отрицателни ефекти за човек, особено при високи дози или продължителен прием на определени препарати. Най-честите оплаквания, свързани с употребата на червен кантарион, включват:

  • Фотосензитивност – повишена чувствителност на кожата към слънчевата светлина, от това да последват обриви и изгаряния;
  • Хиперикалинемия – високо ниво на хиперицин в кръвта, с евентуални последици за черния дроб;
  • Гастроинтестинални проблеми – дразнене на стомаха, гадене, повръщане, диария;
  • Нервни реакции – дразнене, тревожност, нервност, безсъние;
  • Взаимодействия с други лекарства –възможно е червеният кантарион да намали ефективността на някои лекарства или да повиши риска от странични ефекти.

Статии за билката Червен кантарион (Centaurium erythraea)

Продукти с Червен кантарион (Centaurium erythraea)

Надяваме се информацията за Червен кантарион (Centaurium erythraea) да Ви е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други билки и полезни растения, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!

Още резултати...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни