Стомашни киселини (ГЕРБ)

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Киселинният рефлукс може да се появи след обилно и тежко хранене или когато легнете твърде скоро след вечеря. Стомашната киселина се надига в хранопровода, причинявайки киселини в стомаха и други симптоми. Случайният киселинен рефлукс може да се овладее в домашни условия, но хроничният киселинен рефлукс (ГЕРБ) може да се нуждае от лечение. С течение на времето ГЕРБ може да увреди тъканите на хранопровода.

Съдържание за билка и в скоби латинско

Какво представляват стомашните киселини (ГЕРБ)?

ГЕРБ е съкращение от гастроезофагеална рефлуксна болест. Това е медицински термин за хроничен киселинен рефлукс в хранопровода. Киселинният рефлукс се счита за хроничен, когато го имате поне два пъти седмично в продължение на няколко седмици.

Временни състояния могат да предизвикат временен киселинен рефлукс. Но ГЕРБ е постоянен, механичен проблем. Това означава, че механизмите, които трябва да задържат киселината извън хранопровода ви, не работят правилно.

Съдържание за ЗАБОЛЯВАНЕ/СЪСТОЯНИЕ

Честота на ГЕРБ

Случайният, неусложнен гастроезофагеален рефлукс (ГЕР) и гастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) са често срещани. Смята се, че ГЕРБ засяга около 20% от възрастните и 10% от децата.

Какви са симптомите на стомашни киселини (ГЕРБ)?

Симптомите на киселинен рефлукс и ГЕРБ могат да включват:

  • Обратно връщане. Може да забележите, че киселина, храна или течности се връщат от стомаха в гърлото след хранене. Това се нарича още регургитация. Може да забележите киселия вкус на киселината.
  • Усещане за парене. Киселината буквално изгаря тъканите в хранопровода. Ако усещането е в гърдите ви, това се нарича киселини. Ако го усещате по-близо до стомаха, това може да се нарече киселинно стомашно разстройство.
  • Болка в гърдите. Някои хора усещат болка в хранопровода, която не прилича на парене. Болката в хранопровода задейства същите нерви, както и болката, свързана със сърцето, така че може да се усеща по този начин.
  • Гадене. Киселинното претоварване или обратното връщане може да ви накара да се чувствате отпаднали или да загубите апетит. Въпреки че може да сте яли преди известно време, може да имате усещането, че все още има храна за храносмилане.
  • Възпалено гърло. Ако киселината се издигне в гърлото ви, тя може да го възпали. Може да усещате, че в гърлото ви има буца или че ви е трудно да преглъщате. Рефлуксът в гърлото често се случва през нощта.
  • Симптоми на астма. ГЕРБ може да предизвика симптоми, подобни на астмата, като хронична кашлица, хрипове и задух. Ако киселинни частици попаднат в дихателните Ви пътища, това може да ги накара да се свият.

Симптомите на ГЕРБ може да се влошат:

  • През нощта или в легнало положение.
  • След обилно или мазно хранене.
  • След навеждане.
  • След пушене или пиене на алкохол.

В следствие на какво се получават Стомашните киселини (ГЕРБ)?

За да може киселината да попадне в хранопровода, тя трябва да премине през клапата в долната част на хранопровода, която обикновено не позволява на киселините да се върнат обратно. Тази клапа се нарича долен езофагеален сфинктер (ДЕС).

ДЕС е кръгъл мускул, който се отваря, когато преглъщате, и след това се затваря отново, за да задържи веществата в стомаха. Той също така се отваря малко, за да изпуска мехурчета газ, когато се оригвате или хълцате.

Киселинен рефлукс се получава, когато ДЕС отслабне или се отпусне достатъчно, за да пропусне киселина. Някои временни неща могат да отпуснат ДЕС, като например лягане след обилно хранене. Но ако имате ГЕРБ, това означава, че вашият ДЕС се отпуска често.

Много неща могат да допринесат за отслабването на вашия ДЕС, временно или постоянно. Понякога случайният киселинен рефлукс се превръща в хроничен ГЕРБ, когато тези фактори се наслагват или продължават дълго време.

Често срещаните причини за киселинен рефлукс и ГЕРБ включват:

  • Хиатална херния. Хиаталната херния се получава, когато горната част на стомаха се изтласква нагоре през дупката в диафрагмата, през която преминава хранопроводът. Тя се притиска до хранопровода, като ги притиска и задържа киселина. Освен това се премества над диафрагмата, където губи част от мускулната си опора. Хиаталната херния се среща много често, особено с напредване на възрастта. Обикновено те се появяват постепенно и могат постепенно да се влошат.
  • Бременност. Бременността е честа причина за временен киселинен рефлукс. Натискът и обемът в корема могат да притиснат, разтегнат и да отслабят хормоните на бременността също могат да насърчат отпускането на ДЕС. Бременността води до високи нива на хормона релаксин, който отпуска мускулите ви, за да могат да се разтегнат и да освободят място за плода. Освен това бременността води до високи нива на естроген и прогестерон, които също могат да отпуснат вашия ДЕС.
  • Затлъстяване. Затлъстяването увеличава налягането и обема на корема, което се отразява на ДЕС подобно на бременността. Затлъстяването също така има тенденция да продължава по-дълго от бременността, което може да отслаби мускулите по-трайно. Това е често срещан фактор, допринасящ за развитието на хиатална херния. Тъй като мастната тъкан отделя естроген, наличието на повече от нея също повишава нивата на естроген.
  • Тютюнопушене. Тютюневият дим отпуска ДЕС , независимо дали вие сте този, който пуши, или сте изложени на пасивно пушене. Тютюнопушенето също така предизвиква кашлица, която отваря вашия ДЕС. Тютюнопушенето и хроничната кашлица могат да отслабят мускулите на диафрагмата ви и да допринесат за развитието на хиатална херния. Тютюнопушенето също така забавя храносмилането ви и кара стомаха ви да произвежда повече киселина.

Могат ли храните да причинят киселинен рефлукс?

Храните и напитките вероятно не са достатъчни, за да причинят киселинен рефлукс сами по себе си, но могат да допринесат за него. Шоколадът, кафето, алкохолът, ментата, чесънът и лукът могат да имат релаксиращ ефект върху вашия ДЕС в по-високи дози.

Мазните храни увеличават киселината в стомаха и се смилат по-дълго, така че има повече възможности за изтичане на киселина. Ако за вечеря имате по-тежко ястие, то може да няма време да се усвои, преди да легнете.

Възможни усложнения

Стомашната киселина е мощно вещество, създадено, за да разгражда храната, която приемате, и да я усвоява. Стомахът ви има здрава вътрешна обвивка, която го предпазва от собствената му киселина. Но другите ви органи нямат такава защита.

Киселинният рефлукс засяга най-вече хранопровода, но понякога може да попадне в трахеята или дори в дихателните пътища. Малко киселина може да се почувствате просто моментно неудобно. Но много киселина ще увреди тези органи.

Възможните усложнения включват:

  • Езофагит. Езофагитът е възпаление на лигавицата на хранопровода. Хроничният езофагит може да причини хронична болка и усложнения, като язви в хранопровода. След време той може да причини промени в тъканите като белези или чревна метаплазия – предраково състояние.
  • Езофаг на Барет. Езофагът на Барет е наименованието на чревната метаплазия на хранопровода ви. Това означава, че тъканите, покриващи хранопровода, се променят, за да заприличат на чревната лигавица. Тази промяна настъпва след продължително излагане на киселини и възпаление. Това е рисков фактор за рак на хранопровода.
  • Езофагеална стриктура. Вашият хранопровод може също да развие белези, за да се предпази от хронично възпаление и нараняване. Белегът може да доведе до стесняване на хранопровода. Това се нарича стриктура. Езофагеалните стриктури могат да затруднят преглъщането, което може да затрудни храненето и пиенето.
  • Ларингофарингеален рефлукс. При някои хора с ГЕРБ се развива и ЛПР, което представлява рефлукс, който преминава в гърлото. Киселината може да се промъкне в гърлото ви, докато спите. Тя може да причини подуване, хрипове и разраняване на гласните струни, а също така може да аспирирате киселинни частици в дихателните пътища.
  • Астма. Киселината в дихателните Ви пътища може да влоши съществуваща астма или да предизвика астмоподобни симптоми при хора без предшестващи респираторни заболявания. Малките киселинни частици могат да раздразнят бронхите Ви и да предизвикат тяхното свиване, което да доведе до кашлица и затруднено дишане.

Как се диагностицират стомашните киселини (ГЕРБ)?

Гастроентеролог ще направи оценка на хранопровода ви, за да диагностицира ГЕРБ. Тестовете могат да включват:

  • Езофаграма. Езофаграмата е вид рентгеново изследване. При него се правят подвижни рентгенови снимки (флуороскопия) на хранопровода ви, докато преглъщате. За изследването поглъщате тебеширена течност, наречена барий.
  • Горна ендоскопия. Горната ендоскопия включва преглед на хранопровода с камера. Камерата се намира на края на тънка тръбичка, която преминава през устата Ви, докато спите под леко успокоително.
  • Изследване на рН на хранопровода. Този тест измерва съдържанието на киселини в хранопровода Ви чрез малък безжичен приемник. Вашият лекар поставя приемника в хранопровода Ви по време на ендоскопията.
  • Езофагеална манометрия. Този тест измерва активността на мускулите в хранопровода Ви с помощта на сензори за налягане, вградени в назогастрална тръба. То може да потвърди, че ДЕС или други мускули не работят правилно.

Как се овладява заболяването?

Някои хора откриват, че могат да намалят киселинния рефлукс с промени в начина си на живот, като промяна на хранителните навици, намаляване на алкохола и тютюнопушенето и отслабване. Доставчиците на здравни услуги насърчават този подход.

Но ако имате хроничен киселинен рефлукс или ГЕРБ, те препоръчват и лекарства за намаляване на стомашната киселина, така че рефлуксът да е по-малко вреден. Тези лекарства са лесно достъпни и високо ефективни при ГЕРБ.

Как да се отървете от киселинния рефлукс? Има ли лек?

Въпреки че лекарствата могат да намалят симптомите и последиците от ГЕРБ, те не спират появата му. Тежкият случай на ГЕРБ може да продължи да причинява усложнения въпреки лекарствата, дори и да не го усещате.

Когато случаят е такъв, се нуждаете от по-категорично лечение на киселинния рефлукс. Обикновено това означава процедура за стягане на вашия ДЕС. Това са незначителни, амбулаторни процедури и са много ефективни.

Билкова терапия при борба със стомашни киселини (ГЕРБ)

  • Лайка – лайката има противовъзпалителни и успокояващи свойства, които могат да помогнат за намаляване на киселинността и възпалението в стомаха. Може да се приема под формата на чай, тинктура или капсули.
  • Джинджифил – джинджифилът има противовъзпалителни, спазмолитични и антиоксидантни свойства, които могат да помогнат за намаляване на киселинността, облекчаване на болката и подобряване на храносмилането. Може да се приема под формата на чай, тинктура или капсули.
  • Мащерка – мащерката има антибактериални, противовъзпалителни и спазмолитични свойства, които могат да помогнат за борба с бактериите, облекчаване на болката и подобряване на храносмилането. Може да се приема под формата на чай, тинктура или капсули.
  • Алое вера – алое вера има противовъзпалителни, антибактериални и регенеративни свойства, които могат да помогнат за намаляване на киселинността, облекчаване на болката и заздравяване на лигавицата на стомаха. Може да се приема под формата на сок, гел или капсули.
  • Мента – ментата има спазмолитични и релаксиращи свойства, които могат да помогнат за облекчаване на болката и подобряване на храносмилането. Може да се приема под формата на чай, тинктура или капсули.

Средства и лекове за превенция на ГЕРБ в домашни условия

Кога да потърсите лекарска помощ?

Ако често имате киселинен рефлукс, посъветвайте се с медицинско лице. Важно е да разберете как това се отразява на организма ви. ГЕРБ не е просто неудобство – той може да причини истинска вреда. Освен това е напълно лечимо, особено ако бъде хванато на време. 

Статии за Стомашни киселини (ГЕРБ)

Все още няма написани статии

ВАЖНО!  НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем. 

Продукти за билколечение на стомашни киселини (ГЕРБ)

Статии за заболяването стомашни киселини (ГЕРБ)

Все още няма написани статии

Надяваме се информацията за стомашните киселини (ГЕРБ) е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!

Още резултати...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни