Коклюш (Магарешка кашлица)

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp
arterioskleroza-zdravital

Коклюш (коклюш) е много заразна респираторна инфекция, която причинява отличителна „магарешка“ кашлица. Състоянието може да причини пристъпи на повтаряща се, силна кашлица, която може да се появи и изчезне и да продължи седмици или месеци. Коклюшът може да причини тежко, животозастрашаващо заболяване, особено при бебета.

Съдържание за Коклюш (Магарешка кашлица)

Какво представлява заболяването Коклюш (Магарешка кашлица)?

Магарешката кашлица, наричана още коклюш, е много заразна инфекция на горните дихателни пътища. Обикновено тя предизвиква продължителни и повтарящи се пристъпи на кашлица. Тези епизоди на кашлица могат да продължат седмици или дори месеци, след като за първи път развиете симптоми на заболяването.

Вместо пристъпи на кашлица, бебетата с коклюш могат да имат затруднения в дишането. Това включва състояния като апнея, когато има паузи в дишането им. Коклюшът може да причини сериозни, животозастрашаващи усложнения при бебетата. Около една трета от всички кърмачета (бебета на възраст под 1 година), които се разболяват от коклюш, се нуждаят от лечение в болница.

Как звучи магарешката кашлица?

Продължителната кашлица предизвиква изхвърляне на въздух от белите дробове. Когато вдишвате въздух бързо и дълбоко след кашлица, вдишването на въздух може да бъде придружено от звук на магарешка кашлица. Този звук е силен, високочестотен “хриптящ” звук. Оттук идва и името на коклюша. Някой обаче може да има инфекция и без да издава този шум.

Съдържание за ЗАБОЛЯВАНЕ/СЪСТОЯНИЕ

Какви са видовете Коклюш (Магарешка кашлица)?

  • Класическа или типична магарешка кашлица: Този вид магарешка кашлица се характеризира с тежки пристъпи на кашлица, които са последвани от звук “коклюш”, когато човек се опитва да си поеме дъх. Обикновено тя протича на три етапа: първият етап, известен като катарален, е подобен на обикновена настинка със симптоми като хрема, кихане и лека кашлица; вторият етап, известен като пароксизмален, се характеризира с тежки пристъпи на кашлица и звук “коклюш”; третият етап, известен като възстановителен, е фазата на възстановяване.
  • Атипична или некласическа магарешка кашлица: Този вид магарешка кашлица е по-лека от класическата форма и не винаги предизвиква магарешкия звук. Симптомите могат да включват упорита кашлица, лека треска и запушване на носа.

Честота на заболяването

На всеки няколко години се появяват епидемии и има пикове на регистрираните случаи. Освен това магарешката кашлица продължава да бъде глобална ендемична болест. По данни на Световната здравна организация (СЗО) през 2018 г. в света са регистрирани над 151 000 случая на коклюш.

Какви са симптомите на Коклюш (Магарешка кашлица)?

Ранните симптоми на коклюш могат да наподобяват тези на обикновена настинка. Тези симптоми могат да продължат от една до две седмици и могат да включват:

  • Леко повишена температура.
  • Лека или случайна кашлица.
  • Хрема.
  • Спиране на дишането при бебетата (апнея).

Симптомите на магарешката кашлица след отминаването на първата или втората седмица обикновено включват:

  • Продължителни, повтарящи се или силни епизоди на кашлица (пароксизми), които се повтарят с прекъсвания до 10 седмици или повече.
  • Коклюшов звук при вдишване след спиране на кашлицата.
  • Повръщане.
  • Изтощение, дължащо се на продължителна кашлица.

Симптомите на коклюш започват да отслабват след четири седмици, въпреки че пристъпите на кашлица могат да се повтарят месеци след началото на симптомите.

В следствие на какво се получава Коклюш (Магарешка кашлица)?

Вид бактерия, наречена Bordetella pertussis, причинява магарешка кашлица. Заболяването започва, когато бактериите попаднат в дихателната система. Те се прикрепват към малките, подобни на косъмчета разширения (реснички) на лигавицата на дихателните пътища. След това отделят отрови (токсини), които увреждат ресничките и предизвикват подуване на дихателните пътища. Това подуване води до увеличаване на секрецията на слузта Ви, което предизвиква силна кашлица.

Възможни усложнения от заболяването Коклюш (Магарешка кашлица)?

Магарешката кашлица може да доведе до сериозни, животозастрашаващи усложнения, особено при бебета на възраст под 1 година. Приблизително една трета от бебетата ще се нуждаят от грижи в болница. От тези бебета около:

  • 2 от 3 (68%) ще развият паузи в дишането, наречени апнея.
  • 1 от 5 (22%) ще развие пневмония.
  • 1 на 50 (2%) ще получи силни, неконтролируеми епизоди на треперене (конвулсии).
  • 1 на 150 (0,6%) ще развие мозъчно заболяване, наречено енцефалопатия.
  • 1 на 100 (1%) ще умре.

Възрастните също могат да развият усложнения, но те обикновено са по-малко тежки. Ако имате упорита, силна кашлица, може да:

  • да изгубите съзнание.
  • Да счупите (фрактура) на ребро.
  • Да загубите контрол над пикочния си мехур.
  • Да загубите тегло по непреднамерен начин.

Как се диагностицира Коклюш (Магарешка кашлица)-?

Медицинският специалист ще извърши физикален преглед и ще зададе въпроси за симптомите ви. Той може да използва памучен тампон, за да вземе проба от слузта в носа Ви. Те могат също така да вземат проба, като напълнят спринцовка с физиологична течност и я промият през носа и задната част на гърлото Ви.

Лекарят ще изпрати пробите в лаборатория, където техник ще ги анализира за наличието на бактерии Bordetella. Лекарят може да поиска и кръвни изследвания, за да потвърди наличието на бактериите.

Как се овладява заболяването?

Лечението на магарешката кашлица трябва да започне възможно най-скоро след поставяне на диагнозата. Лекарят ще ви предпише антибиотици, за да предотврати разпространението на болестта. Но антибиотиците не могат да предотвратят или излекуват Вашата кашлица. Сиропите за кашлица и другите лекарства не могат да облекчат пристъпите на кашлица, така че ще трябва да използвате други форми на домашно лечение, за да се справите със симптомите си.

Ако сте били в близък контакт с човек, заразен с коклюш, трябва да започнете да лекувате магарешката кашлица в рамките на три седмици от излагането. Лекарят вероятно ще ви препоръча и антибиотици.

Ако бебето ви развие заболяването, може да се наложи лечение на коклюш в болница. Коклюшът може да причини животозастрашаващи усложнения, като пневмония или проблеми с дишането. За да лекува инфекцията и да предотврати усложненията, лекарят:

  • Ще поддържа дихателните пътища на бебето ви чисти. Може да се наложи да изсмуква слузта.
  • Ще следи дишането на бебето ви. Ако е необходимо, ще му дават кислород.
  • Ще предотврати или лекува обезводняването. Бебето Ви може да се нуждае от интравенозно приложение, за да получава течности.

Билкова терапия при борба с Коклюш (Магарешка кашлица)

  • Мурсалски чай: Мурсалският чай действа отхрачващо, което означава, че помага за разхлабване и изхвърляне на слузта от дихателните пътища. Това може да бъде от полза за хората, страдащи от кашлица, особено за тези, свързани с прекомерното производство на слуз.
  • Евкалипт: Листата на евкалипта съдържат съединения с отхрачващи и деконгестантни свойства. Вдишването на евкалиптова пара или използването на евкалиптово масло в дифузер може да помогне за прочистване на дихателните пътища.
  • Риган: Риганът съдържа антимикробни съединения и може да подпомогне имунната система. Той може да помогне в борбата с респираторните инфекции.
  • Мюлеин: Мюлеин е известен с успокояващия си ефект върху дихателната система. Тя може да помогне за облекчаване на кашлицата и възпалението.
  • Мащерка: Мащерката има антимикробни свойства и може да помогне в борбата с респираторните инфекции. Тя също така може да помогне за намаляване на кашлицата и успокояване на гърлото.
  • Корен от женско биле: Коренът от женско биле има отхрачващи свойства, което означава, че помага за разхлабване на слузта и подпомага изкашлянето на храчките. Той също така може да успокои гърлото и да намали възпалението.
  • Корен от зефир: Коренът от зефир е демулгираща билка, която образува защитен слой в гърлото, намалява дразненето и облекчава кашлицата.

Средства и лекове за превенция на Коклюш (Магарешка кашлица) в домашни условия

Кога да потърсите лекарска помощ?

Ако имате признаци на дехидратация, трябва незабавно да потърсите съвет от вашия лекар. Симптомите на дехидратация могат да включват:

  • Сухота в устата.
  • Прекомерна жажда.
  • Умора.
  • Намалено уриниране.
  • Мускулна слабост.
  • Главоболие.
  • Замаяност или лесна уморяемост.

Статии за Коклюш (Магарешка кашлица)

ВАЖНО!  НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем. 

Продукти за билколечение на Коклюш (Магарешка кашлица)

Статии за заболяването Коклюш (Магарешка кашлица)

Надяваме се информацията за Коклюш (Магарешка кашлица) е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!

Още резултати...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни