Белене на крака: Защо кожата на краката се бели?

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Добре дошли!

Екипът на Здравитал Ви пожелава приятно четене. Разглеждайте ежедневно нови здравни публикации.

Може би някой от вас се чудят защо краката и пръстите ми се белят? Въпреки че процесът е малко досаден ( това белене може да засяга кожата между пръстите на краката или долната част на краката), обикновено той се лекува в домашно условия. Специалистът по дерматология Лорън Замборски обяснява какво може да причинява лющенето на краката и пръстите и как да се преодолее нежеланият симптом.

Какви са основните причини за белене на краката?

Суха кожа

Сухата кожа може да доведе до белене. Има някои фактори, които могат да причинят допълнително изсушаване – вземане на горещ душ или вана, твърде дълго излагане на слънце, дехидратация, стрес или пушене. За да подпомогнете лечението на сухата, лющеща се кожа на краката и пръстите, трябва да се съсредоточите върху овлажняването. Започнете ежедневно да почиствате кожата със сапун и вода. След това нанесете овлажняващ крем. Когато става въпрос за това какъв тип овлажнител, доктор Замборски препоръчва продукт без оцветители и аромати. Възможно е ползването на лосион, крем и мехлем.

„Мехлемите са склонни да бъдат най-овлажняващи; лосионите обикновено са най-малко овлажняващи; с кремове някъде по средата, така че винаги препоръчвам да използвате крем или мехлем, за да помогнете с неприятното белене на краката. Можете да нанасяте овлажнител няколко пъти през целия ден, но аз винаги насърчавам хората да го правят поне преди лягане, защото тогава няма да сте на крака толкова много. Можете дори да нанесете овлажнител и след това да обуете памучни чорапи. „Това наистина може да помогне за задържане на влагата през нощта и ще помогне да проникне в слоевете на кожата ви малко повече.“

Гъбични инфекции

По кожата ни постоянно има гъбични елементи. „Но понякога, когато носим чорапи и обувки и ставаме горещи и изпотени, може би когато работим на двора или спортуваме, това всъщност може да позволи на тези гъбични елементи да се размножат“ – обяснява доктор Замборски. Това може да причини гъбични инфекции като стъпалото на спортиста. Краката може да се зачервят, да предизвикат сърбене и понякога да се лющят.

Ако имате гъбична инфекция, опитайте с локален противогъбичен крем без рецепта. Препоръчва се редовното измиване на краката мийте краката (и се уверете, че сте подсушили добре кожата си след това). Добър вариант е носенето на памучни чорапи, те предпазват влагата. Нанасянето на пудра за крака, за справяне с потта също е оптимална опция.

Слънчево изгаряне

Краката могат да изгорят на слънце. За тази телесна зона ползването на слънцезащитен крем не е задължително през летните месеци, тъй като ходилата обикновено са покрити от обувки, чехли или сандали.

Ако прецените, че има нужда, нанасяйте слънцезащитен крем – SPF 30 или по-висок фактор върху краката си, за да предотвратите слънчево изгаряне. „Слънцезащитният спрей може да е по-лесен за използване за вашите крака, защото може да е трудно да влезем във всички онези кътчета и пролуки в пръстите на краката ни. И на някои хора им е трудно да стъпят на краката си“ – отбелязва Замборски.

Ако краката са изгорели от слънцето и започват да се белят, дерматоложката препоръчва поддържане на оптимално кожно овлажняване. В случай, че забележите гной, зачервяване или подуване, това може да е признак на инфекция. Тогава е важно да потърсите специализирана медицинска помощ.

Прочети повече: Облекчаване на слънчево изгаряне: 8 съвета + преотвратяване

белене - слънчево изгаряне

Дехидратация

Основни симптоми на дехидратацията са сухи устни, главоболие, замайване и чувство на умора. „Ако сте дехидратирани, това може да потисне кожната бариера по различни начини, единият от които води до лющене и лющене на кожата“ – доктор казва Замборски.

Здравословната, балансирана хранителна диета и пиенето на достатъчно вода през целия ден може да помогне много за предотвратяване на състоянието. Нанасянето на овлажнител върху краката е в състояние да върне малко влага към кожата.

Екзема

Екземата е възпалително състояние на кожата, което причинява сухи и сърбящи петна, дори на краката. По този повод дерматологът споделя: „Ако имате възпаление на кожата си, това може да доведе до зачервяване, лющене, сърбеж и сухота на горния слой на кожата, което ще доведе до лющене.“

Тук също използването на качествен овлажнител е подходящо. Според д-р Замборски при определени условия се прибягва до използването на стероиди.

Псориазис

Псориазисът е автоимунно състояние на кожата, причиняващо сърбеж, възпаление, зачервяване, обриви. Възможно е заболяването да доведе до дебели участъци с обезцветена кожа (плаки). Ако забележите плаки по ръцете или краката си, това е палмоплантарен псориазис. Тези сухи зони или петна могат да станат люспести или белещи се.

Лечението включва избягване на продукти за грижа за кожата (сапуни, почистващи препарати и лосиони) със силни оцветители и аромати. Поддържането на чисти и сухи крака също е от ключово значение, нужно е засегнатите хора да внимават какви чорапи и обувки използват. Понякога терапията включва прием на медикаменти Може също да се наложи да включите лекарства в лечението си. Към подходящите опции прибавяме локалните кремове, мехлемите или някой кортикостероиди.

Хиперхидроза

По принцип всеки човек се поти, но някой хора развиват хиперхидроза. Това може да се отрази и на краката. Възможно е да бъде забелязан сърбеж, възпаление, дори напукана или лющена кожа на краката и по-специално на пръстите.

Ако имате хиперхидроза, е важно честото къпане, за да поддържате краката си чисти. Препоръчително е носенето на дишащи чорапи и обувки. Понякога лекарите препоръчват медицински кърпички с гликопирониум или гел от алуминиев хлорид, които да помогнат за предотвратяване на изпотяването.

Стареене на кожата

С напредването на възрастта кожата също старее, това е естествен процес. Производството на колаген намалява, което може да увеличи степента на дехидратация на външната телесна обвивка. Затова е възможно да се забележи сухота, лющене или белене. „С напредване на възрастта кожата ни не задържа непременно влагата по същия начин, както преди“ – обяснява д-р Замборски.

Лечението се изразява в поддържане на необходимото овлажняване. Добре е да изберете лосион, крем или мехлем с емолиенти, за да поддържате краката си добре хидратирани.

Диабет

Ако имате диабет, може да забележите, че раните по тялото (включително краката и пръстите) заздравяват бавно. Възможно е „захарната болест“ да води до по-чести кожни инфекции. „Диабетът може да причини лош кръвен поток в краката ви, което затруднява заздравяването на порязвания, рани, язви или други наранявания“ – добавя Замборски.

Основното лечение е насочено към контролиране на кръвната захар. Тъй като възрастните хора не винаги могат да проверят дали кожата около краката им се бели, се препоръчва консултация със специалист.

Контактен дерматит

Ако кожата ви влезе в контакт с нещо, което я дразни, може да получите обрив. Процесът е известен като контактен дерматит. Затова доктор Замборски казва: „Виждам това често при хора, които работят в строителството. Те трябва да носят ботуши със стоманени пръсти и това със сигурност може да предизвика известно раздразнение, защото тази влага няма къде да отиде.“

За да се избегне кожния проблем хората биха могли да носят памучни чорапи, а не такива изработени от синтетичен материал. Понякога пациентите използват крем за абсорбиране на влагата, преди слагане на обувките.

Как да предотвратим неприятното белене на кожата на краката и пръстите?

  • Сменяйте чорапите си, когато са влажни – Това може да е след тренировка или други дейности, които причиняват изпотяване на кожата. Избирайте дишащи тъкани (памук), вместо синтетични основи;
  • Мийте краката си всеки ден – За измиването избирайте нежен почистващ препарат, който не съдържа багрила и аромати;
  • Подсушавайте старателно зоната между пръстите на краката – Използвайте памучна кърпа, за да сте сигурни, че сте подсушили добре кожата между пръстите на краката си след измиване;
  • Носете сандали в обществени душове, басейни и фитнес зали – Обществените места могат да бъдат среда за размножаване на микробите;
  • Поддържайте кожата влажна – Използвайте овлажняващ лосион, крем или мехлем, за да поддържате нужното ниво на хидратация;
  • Избягвайте дразнители или алергени – Не използвайте продукти (сапун, почистващи препарати, лосиони и т.н.), които съдържат силни оцветители, аромати.

Заключение

Повечето причини за белене на кожата на краката и пръстите не могат да доведат до последващи сериозни здравословни проблеми и се лекуват в вкъщи. Когато „домашната терапия“ не даде резултат, доктор Замборски съветва хората да потърсят специализирана медицинска помощ. Това се налага, особено, ако човек има:

  • Болка;
  • Подуване;
  • Затруднено ходене;
  • Топли на допир крака;
  • Почерняване на кожата;
  • Треска или втрисане;
  • Напукана кожа, която отделя течност като гной.

Picture of Петя Василева

Петя Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Харесваш статиите ни? Абонирай се!

Абонирайки се ще получавате известия за нашите последни публикации!

Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни