Надяваме се информацията за Ревматоиден артрит е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
Още резултати...
Не се колебайте да се свържете с нас: 02/402 68 68
Начало » Енциклопедия за Здравословни Проблеми » Ревматоиден артрит
Ревматоидният артрит е вид артрит, при който имунната ви система атакува тъканта, покриваща ставите от двете страни на тялото ви. Той може да засегне и други части на тялото ви. Точната причина не е известна. Възможностите за лечение включват промени в начина на живот, физиотерапия, ерготерапия, хранителна терапия, лекарства и операция.
Това е автоимунно заболяване, с хроничен характер. При него имунната система атакува здравите стави и околните тъкани. На практика антителата действат разрушително, спрямо здравата тъкан. Най-често биват засегнати ръцете и краката. Неконтролираното възпаление уврежда хрущяла, а с течение на времето деформират ставите и ерозират костите. Някой пациенти могат да имат поражения по други телесни части – кожата, очите, белите дробове, сърцето, устата. Болестта се среща в ставите от двете страни на тялото, което го отличава от другите артрити. Възможностите за лечение включват физиотерапия, медикаменти, хирургия, промени в начина на живот. Терапевтичните възможности в последните години отбелязват значителен прогрес, но въпреки това, все още е възможна инвалидизацията
Жените боледуват приблизително три пъти повече от мъжете. Този вид артрит е възможен и при децата. Преди няколко години са представени статистики, че в България около 70-хиляди души имат ревматоиден артрит. В световен мащаб е засегнат приблизително един процент от общото население. Най-често дамите се разболяват между 35 и 55-годишна възраст, а за мъжете цифрите са от 40-60 години.
Ревматоидният артрит засяга всеки по различен начин. При някои хора ставните симптоми се развиват в продължение на години, а при други – прогресират бързо;
Не съществува точно определена конкретна причина, която да провокира заболяването. Изследователите считат, че това се дължи на комбинация от следните фактори:
Диагностиката се извършва от ревматолог. Специалистът назначава кръвни и образни изследвания. Проверяват се кръвни протеини (антитела) и други белтъчини. От друга страна рентгеновата снимка може да загатне за повреди в ставите и околните тъкани. Следващата опция е ядрено-магнитен резонанс. Допълнителен вариант е изследването на ставната течност, като пробата бива вземана от засегнатата зона. Другите проверки включват тестове за автоимунни заболявания и сканиране на костите.
Все още няма написани статии
ВАЖНО! НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем.
Надяваме се информацията за Ревматоиден артрит е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
Още резултати...
© Дизайн от www.logicall.bg 2025