Стрес, бърнаут, емоционални травми – кога трябва да потърсим помощ?

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Добре дошли!

Екипът на Здравитал Ви пожелава приятно четене. Разглеждайте ежедневно нови здравни публикации.

В новото издание на „Академия Здравитал“ ще се потопим в света на здравето и билките, като разгледаме теми, които засягат съвременното ни ежедневие. Ще обърнем специално внимание на левзеята – уникална билка с доказани свойства за справяне с физическо и психическо изтощение. Ще научим как тя може да помогне при различни форми на умора и липса на енергия, включително в тежки периоди на преумора и стрес.

Ще се фокусираме и върху темата за стреса, бърнаута и емоционалните травми – проблеми, които засягат все повече хора в днешния забързан свят. Ще обсъдим кога тези състояния изискват професионална помощ и какви са първите признаци, на които трябва да обърнем внимание.

С това издание ще ви предоставим полезна информация и съвети за справяне с напрежението и възстановяване на вътрешния баланс. Не пропускайте възможността да откриете ценни решения за своето здраве и благополучие!

Левзея

Левзеята е позната от векове в традиционната медицина, особено в райони с тежки климатични условия. Там хората са разчитали на билката за укрепване на силите им. Основните активни вещества в левзеята са екдистероидите. Тези елементи са характерни с ясно изразено адаптогенно действие. Адаптогените помагат на тялото да се адаптира към стреса, като балансират функциите на различните системи в организма и осигуряват подкрепа при повишено физическо и психическо натоварване.

Левзеята е важна за спортисти, хора с активен начин на живот, които често се подложени на физическо изтощение. Природният продукт подобрява енергийния метаболизъм, увеличава силата и издръжливостта, подпомага възстановяването след интензивни тренировки или тежка работа. Това прави съставката ключова за поддържане на висока продуктивност и оптимално физическо състояние.

Левзеята действа положително върху когнитивните функции. Тя стимулира кръвообращението и доставката на кислород до мозъка, това подпомага концентрацията, умствената бдителност и паметта. Това е особено важно за хора, които изпълняват задачи, изискващи продължително внимание и прецизност. Левзеята може да се използва като естествено средство за поддържане на продуктивността без страничните ефекти на синтетичните стимуланти.

Допълнителна информация

Натуралната съставка укрепва имунната система и подобрява общото състояние на организма. Заради антиоксидантно действие тя неутрализира свободните радикали и предпазва клетките от увреждане, причинено от оксидативния стрес. Оксидативният стрес е основен фактор за стареене и развитие на различни заболявания. Споменатото действие прави левзеята подходяща за хора, които искат да поддържат здравословен начин на живот и да се предпазят от неблагоприятните влияния на околната среда.

Билката се предлага в различни форми – екстракти, капсули или чайове. Екстрактите са лесни за прием и осигуряват концентрирана доза активни съставки. Преди употреба препоръчваме консултация със специалист за правилната доза и продължителност на употреба.

Прочети повече: 11 витамини, които помагат при стрес и тревожност

Стрес, бърнаут, емоционални травми

Професионално и емоционално изтощение

Това е състояние, което възниква в резултат на продължително напрежение и натоварване, свързано с работното ежедневие,. Проблемът включва постоянна умора, липса на мотивация, спад в продуктивността и намалена способност за справяне със стреса. Ако не се вземат мерки навреме, професионалното изтощение може да доведе до по-сериозни здравословни проблеми – депресия и нарушения на съня.

Симптомите често се появяват постепенно. Те включват хронична умора, чувство на отчаяние или демотивация, което затруднява ежедневните задължения. Много хора се оплакват от постоянна раздразнителност и понижено качество на съня. Тези симптоми влияят негативно върху качеството на живот и взаимоотношенията на пациентите с околните. Освен това нежеланите последствия намаляват ефективността на работното място. С времето изтощението може да доведе до физически прояви, като главоболие, напрежение в мускулите, проблеми с имунната система.

Основните причини са свързани с прекомерната работа, недостатъчната почивка и високите очаквания, наложени от самите хора или другите около тях. Работата в среда с високи изисквания, липса на подкрепа или постоянно напрежение е сред факторите, допринасящи за развитието на този проблем. Допълнителен риск представляват небалансираният режим на сън, недостатъчната физическа активност и лошото хранене. Те още повече натоварват организма и намаляват устойчивостта му към стрес.

Билкова терапия

  • Левзея – Левзеята съдържа биоактивни съединения, стимулиращи енергийния метаболизъм, укрепващи нервната система. Билката е полезна за хора, които искат да поддържат високи нива на продуктивност, без изтощение. Антиоксидантите предпазват клетките от увреждане, причинено от оксидативния стрес;
  • Ашвагандата – Тя е сред най-известните адаптогенни билки в аюрведическата медицина. Помага за намаляване на нивата на стресовия хормон кортизол и подобрява настроението. Билката подпомага когнитивните функции и подобрява качеството на съня. Редовната употреба на ашвагандата укрепва имунитета и дава енергия;
  • Женшенът – Стимулира енергията и концентрацията. Той подпомага функцията на мозъка и подобрява физическата издръжливост, намалява усещането за умора. Женшенът е подходящ за хора, търсещи висока продуктивност и устойчивост на натоварвания;
  • Родиолата – Родиолата е адаптогенна билка, помагаща за подобряване на умствената издръжливост и намалявана на стреса. Тя е полезна за хора, които често изпитват умора и нямат мотивация. Родиолата подпомага когнитивните способности, стимулира концентрацията и повишава способността за справяне с напрежението;
  • Маточината – Има успокояващи и антистрес-свойства. Маточината намалява нивата на кортизол и подпомага отпускането на нервната система. Това води до по-добро настроение и стабилен сърдечен ритъм. Антиоксидантните свойства защитават клетките от оксидативния стрес и намаляват възпалителните процеси.

Стрес, бърнаут, емоционални травми

„Животът е напрегнат, все повече хора имат нужда от психолог, психологични консултации, психотерапевти“ – с тези думи започна втората част на „Академия Здравитал“ професор доктор Христо Деянов. По тази тема в студиото гостува д-р Антонина Кардашева. Тя е доктор на науките, специализира в областта на психологията, има две дисертации. Гостенката започна със следните думи:

„Чувството за хумор е една от терапиите при превенцията на определени психологични и психични състояния.“

По мнението на професор Деянов, всеки един човек, в зависимост от психологическия си тип, оценява реалността по различен начин. Доктор Кардашева открои три основни типа личностно поведение, свързани с начина на възприемане на динамичната действителност.

Тип А – личности

Става дума за свръх-амбициозните хора, много продуктивни, целенасочени, конкурентно-способни. Говорим най-вече за бизнес-хората. Биват определяни като „двигателите на обществото“. Обикновено гонят определени срокове за изпълнение на поставените задачи. Тези хора имат недобро здраве, често засегнато е сърцето. За тях каузата в живота е успех във всяка една сфера на социалната дейност. А-личностите са състезателни типове. Обичат да се съревновават в положителен аспект, намират най-добрия начин да изпъкнат над останалите. Успяват да развиват потенциала си бързо.

Тези личности боледуват най-често от сърдечно-съдови заболявания. Преобладават инфарктите, понеже динамиката на емоцията е бурна. Споменатата група е високо-рискова за висок холестерол, кортизол, бъбречни оплаквания, проблеми с храненето. Заради ограниченото време а-хората нямат оптимален режим на ядене и почивка, имат безсъние. Завишава с адреналинът норадреналинът, допаминът. Поради тази причина мъжете и жените са по-предразположени към хипертония, учестен пулс. Голяма част от споменатите личности са диабетици.

Съществуват психологични тестове, които да покажат кой човек към коя група спада. Д-р Кардашева счита, че кръвните изследвания са най-добрият показател, доказващ предразположеност към определена симптоматика. „За мен е много важно да диференцирам психо-соматичните проблеми на хората. В своята практика работя с лекари-медици, които подпомагат процесите. При нас всичко е холистично. Не можем да изолираме психиката от медицината.“

Типове Б и Д личности

Тези хора са противоположни на група А. Тук място намират спокойните индивиди. За тях няма постижение, което да трябва да се изпълни на всяка цена. Те определят своето време и се хармонизират. За тях много често смисълът на живота не е свързан с бизнеса. Б-личностите обичат да комуникират с другите. Водят по-здравословен начин на живот. Тези хора посещават рядко медицински центрове.

Третият тип е Д. Той е свързан с дистреса. Тук мъжете и жените са преминали границата на търпимост и собствено управление на здравето. Хората имат оплаквания, дължащи се на това, че не са успели да предвидят предварителните фази на стреса. Възприемат действителността с повече експанзия. Техните личностни, психологични и емоционални ресурси са изчерпани.

Хората, които винаги търсят вината другаде и не признават грешките си, са тези с изнесен контрол на емоциите навън. Възможно е това да е научено от поведенческите модели в семейството. Съществува вероятност самите хора да са такива, изнасят причинността извън себе си. Нивото на самоосъзнаване е ниско. Когато човек реши да обвинява някой друг, за него не е важно да организира дадена промяна, а е ключово да се избяга от отговорност.

Стрес: Бърнаут

Буквалният превод означава „емоционално изпепеляване“. Основно се засягат емоциите, точно тези „маркери“ ни помагат да възприемаме и преработваме действителността. Бърнаут засяга хората с много силна мотивация предварително, преди те да започнат конкретна дейност. Рискови са мъжете и жените, които искат да се себедокажат. Става дума за А-личностите – работохолиците, тези, които желаят да започнатото докрай. При бърнаута има предварителна фаза. Тя преминава с изграждане на нереалистична мотивация и представа затова какво включва тяхната професионална дейност. Във втората фаза хората виждат, че положението е по-различно от предварителните очаквания. Когато тази реалност се сблъска с първоначалните нагласи, идват емоционалните кризи. Засегнатите започват да работят още повече за сметка на семействата и свободното си време.

Стрес: Емоционални травми

Нереализираните очаквания винаги водят до емоционални травми. Всичко идва в следствие на неправилна преценка, разминаване между поставени цели и реалност. При младите хора най-честите емоционални травми се получават, заради любовта. Доктор Кардашева сподели, че при нея често идват момчета и момичета, които трудно си намират партньори. Специалистите се стремят на индивидуално ниво да обяснят на пациентите какъв човек трябва да имат до себе си. Това са периоди на осъзнаване на всяка личност, в зависимост от нивото на развитие. Негативна тенденция е, че подрастващите се водят прекалено много по поведенческите модели от социалните мрежи. Има индивиди, които са водени от парите. За някой не е важен характера и действията на отсрещните, стига те да бъдат с достатъчно финансови възможности. Емоционални травми са възможни за хората с различни зависимости. Гостенката сподели, че при нея са идвали момчета на 13-14 години, в началото на своите наркотични зависимости. Според специалистката тези „вредни навици“ са свързани с несигурна привързаност към родителите в ранна детска възраст.

За да избегнем емоционални травми от фалшивите новини в онлайн-пространството, е нужно да филтрираме източниците си. Да търсим само тази информация, която ни е необходима.

Стрес: Съвет от специалиста

„Съветвам хората първо да намерят информацията от техните емоции. Всяка емоция носи информация. Тази информация е свързана с техните потребности. Важно е да се знае до каква степен тази информация е свързана с незадоволени потребности. Ако те започнат да задоволяват тези потребности, емоциите ще се балансират. Можем да се справим с „новата реалност“, като се опитаме да променим това, което е възможно от нея. Нужно е да се опитаме да променим себе си, като се адаптираме към нещата, които не можем да сменим. Трябва да погледнем дълбоко в собствените си ресурси и да правим това, което е по възможностите ни. Тук е въпрос на осъзнаване, да имаме фокус върху смисъла на нашия живот, да намерим целта, която да ни вдъхновява.“

Picture of Петя Василева

Петя Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Харесваш статиите ни? Абонирай се!

Абонирайки се ще получавате известия за нашите последни публикации!

Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни