Помага ли кофеинът при главоболие?

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Добре дошли!

Екипът на Здравитал Ви пожелава приятно четене. Разглеждайте ежедневно нови здравни публикации.

Помага ли кофеинът при главоболие? Всичко е свързано с количеството! Опитайте се да се придържате към 100 до 150 милиграма на ден. Така ще намалите и предотвратите пулсиращо и туптящо главоболие.

Мнозина от нас разчитат на кофеина – няколко чаши кафе, сода за обяд и може би енергийна напитка, ако наистина се чувстваме уморени и имаме нужда от допълнителен стимул.

Но какво става, ако главата ви пулсира и тупти? Помага ли кофеинът при главоболие?

Да и не. В действителност, има основания да се твърди, че малко количество кофеин може да помогне за предотвратяване на някои видове главоболие. И така, колко трябва да пиете?

Специалистът по главоболие д-р Емад Естемалик обяснява какво е правилното количество кофеин и как може да помогне при определени видове главоболие.

Защо кофеинът помага при главоболие?

Първо, нека започнем с това колко е доброто количество: изследвания показват, че около 100 до 150 милиграма кофеин (което е еквивалентно на малка чаша кафе) има тенденция да помага за намаляване и дори предотвратяване на главоболие.

И това се дължи на начина, по който кофеинът свива кръвоносните съдове в мозъка, казва д-р Естемалик.

„Например, ако имате мигрена, кръвоносните съдове в мозъка са разширени (или по-отворени)“, обяснява той. „Правилното количество кофеин може да свие (или стесни) кръвоносните съдове – така че кофеинът действа като вазоконстриктор.“

Може ли кофеинът също да предизвика главоболие?

Да, твърде много кофеин може да доведе до главоболие.

„Ако консумирате по-големи количества кофеин, това може да има обратен ефект. Ще предизвика главоболие или ще увеличи честотата на главоболието“, предупреждава д-р Естемалик. „И не става дума само за кафе, но и за всякакви напитки с кофеин или енергийни напитки.“

Освен това, може да изпитате главоболие, ако рязко спрете кофеина или не поддържате същото ниво на консумация всеки ден.

„Ако тялото ви е свикнало с ежедневна консумация на кофеин и внезапно спрете, често ще почувствате леки симптоми. Например раздразнителност, нарушения на съня и главоболие“, споделя д-р Естемалик. „Добрата новина е, че тези симптоми обикновено не продължават повече от няколко дни.“

Още един съвет? Д-р Естемалик казва, че докато е важно да се фокусирате върху количеството кофеин, което консумирате. Също така трябва да се опитате да избягвате кофеин късно следобед или вечер.

„Консумацията на кофеин по-късно през деня може да причини нарушения на съня“, отбелязва той.

Прочети повече: Домашна рецепта срещу главоболие и мигрена

Помага ли кофеинът при главоболие?

Помага ли кофеинът само при определени видове главоболие?

Да, казва д-р Естемалик. Кофеинът може да помогне при тензионни главоболия и мигрени. Вазодилацията, или разширяването на кръвоносните съдове, се случва при тези видове главоболие. И кофеинът свива кръвоносните съдове, действайки като вазоконстриктор.

Но що се отнася до клъстерното главоболие, кофеинът не помага. Това се дължи на различната патофизиология, или физически и функционални промени, които се случват по време на клъстерно главоболие, които са различни от тензионните главоболия и мигрените.

Докато здравните специалисти не знаят точно причината за клъстерното главоболие, се смята, че то се дължи на определени химикали, освобождавани в тялото ви.

Също така е важно да знаете, че кофеинът няма да помогне при синусово главоболие.

„Натискът, който усещате при синусово главоболие, означава, че имате дисбаланс на налягането в носните синуси“, обяснява д-р Естемалик. „И това е причината за много от тези главоболия и челното налягане при хората.“

Заключение

Главоболието може да причини болка и да наруши вашия живот. Може да имате само случайно главоболие, но ако се налага да се справяте с тях по-често, това може да бъде разочароващо.

И докато правилното количество кофеин може да бъде полезно за управление на главоболието, то не трябва да бъде единствената ви линия на защита.

Д-р Естемалик казва, че ако имате хронично главоболие (определено като повече от 15 дни в месеца), тогава е време да говорите с вашия здравен специалист. Те могат да препоръчат определени промени в начина на живот, да обсъдят тригери, които да избягвате, и да предписват абортивни и/или превантивни медикаменти.

„Важно е да имате правилното абортивно лекарство за когато имате главоболие и наистина искате то да действа бързо, за да не прогресира главоболието“, казва д-р Естемалик.

„Но също така е важно да знаете, че когато става въпрос за лекарства без рецепта или предписани триптани, прекомерната консумация на което и да е от тези лекарства (повече от два до три пъти седмично) може да има отрицателни ефекти в увеличаването на броя на главоболието, което се нарича рецидивиращо или медикаментозно-индуцирано главоболие.“

Не се колебайте да говорите с вашия здравен специалист. Те могат да ви помогнат да се ориентирате в света на главоболията и да намерите правилния път към повече дни без главоболие.

Picture of Петя Василева

Петя Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Гарантирана сигурност чрез reCAPTCHA и Google.Политиката за поверителност и Условията за ползване се прилагат.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Харесваш статиите ни? Абонирай се!

Абонирайки се ще получавате известия за нашите последни публикации!

Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни