Скованост на ставите – защо понякога се будим с този проблем?

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Добре дошли!

Екипът на Здравитал Ви пожелава приятно четене. Разглеждайте ежедневно нови здравни публикации.

Понякога скърцането е нормално след почивка, но продължителната скованост може да е признак за по-сериозен проблем

Някога замисляли ли сме се какво е общото между човешките стави и ръждивите стари панти? И двете са склонни да се заключват на място, ако не се използват за продължителен период от време. Точно затова, когато човек се събуди сутрин и стане от леглото, първите му няколко стъпки могат да предизвикат дискомфорт. Същото важи и за други нормални дейности от ежедневието – продължително гледане на телевизия, стоене в кола или, автобус или самолет при продължително пътуване и други. През деня е желателно човек да не се застоява твърде много време на едно място и да прави периодични раздвижвания.

Какво причинява сутрешната скованост?

Ставите се нуждаят от смазване, за да работят гладко. По повод на горното сравнение, същото се отнася и за скърцащите панти. За здравите стави се грижи синовиалната течност. Тя представлява структурен елемент, който запълва пространството между костите. Течната субстанция позволява плавно движение в коленете, лактите и други части. Колкото повече човек се движи, толкова повече синовиалната течност циркулира в ставите , за да поддържа всичко плъзгащо се. Прекалената почивка и покой прави така, че течният елемент да стане по-гъст. Чувството за скованост остава, докато течността се разреди и започне да рециркулира. На някой места това явление може да бъде описано като „сутрешен гел“ във връзка с това как мембраната се втвърдява като желатин, когато липсва движение.

скованост

Може ли „сутрешният гел“ да сигнализира за проблем със ставите?

Чувството за известна скованост, скърцане на ставите след дълго бездействие, покой, почивка е естествен процес на всяка възраст. Но с напредването на годините усещането може да стане по-често и да се задържи повече време. Основна причина затова е намаляването на синовиалната течност. Все пак това скърцане би трябвало да изчезне сравнително бързо, след като започнете да се раздвижвате. От друга страна е възможно продължителният дискомфорт да е признак за:

  • Остеоартрит – Това е сред най-често срещаните артрити, които хората могат да получат с възрастта. „Това има тенденция да става все по-проблематично, когато хората остареят. Ефектите могат да бъдат ускорени и от наранявания, като например от години на спортуване“ – това становище изразява ревматологът Ахмед Елгави;
  • Възпалителни артритни състояния – За пример тук даваме ревматоидният артрит, псориатичният артрит и анкилозиращ спондилит. При някой от тези състояния съществува свръх-активна имунна система.

Прочети повече: Артритната болка през зимата – Как да се справим?

Определянето на причината за по-продължителната скованост е важно особено когато става въпрос за автоимунни състояния, които изискват по-специализирани грижи и лечение. Според доктор Елгави: „Когато сковаността на ставите продължи един час или повече, често подозираме автоимунно разстройство. Когато говорим за по-млад човек с дълготрайна скованост, това е още един сигнал, че това е потенциално автоимунно заболяване, което се нуждае от внимание.“

Ако вашият сутрешното схващане е тежък процес, който би могъл да подсказва за автоимунно заболяване, лекарите трябва да направят кръвни изследвания. Възможно е отстраняване и изследване на ставна течност, за да бъде проверено наличието на възпалени клетки.

Как да предотвратим схващането на ставите?

Най-добрият съвет тук важни и за почти всички други здравословни проблеми. „Толкова е важно да възприемете здравословен начин на живот“, съветва ревматологът Ахмед Елгави. „Можете да облекчите много проблеми със ставите си, ако наблюдавате теглото си, спортувате редовно, ядете здравословна диета, намалите стреса и си осигурите подходяща почивка.“

Редовната двигателна активност също помага за поддържането на по-смазани и ефективно работещи стави. Физиотерапията и някой целенасочени упражнения понякога могат да се използват за намаляване на болката, възпалението и сковаността. При симптоми, свързани с остеоартрит, позитивно действат някой медикаменти. Ако говорим за автоимунни заболявания, съществуват лекарства с рецепта, които успокояват възпалителните моменти, доколкото това е възможно. Като допълнителен съвет към аудиторията квалифицираният ревматолог каза: „Но промените в начина на живот често правят най-голямата разлика. Започнете с малко и бавно изграждайте, за да създадете добри навици.“

Петя Василева

Петя Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Гарантирана сигурност чрез reCAPTCHA и Google.Политиката за поверителност и Условията за ползване се прилагат.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Харесваш статиите ни? Абонирай се!

Абонирайки се ще получавате известия за нашите последни публикации!

Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни