ХОББ и Мурсалския чай. Миниинвазивна хирургия на гръдния кош. – Академия Здравитал

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Добре дошли!

Екипът на Здравитал Ви пожелава приятно четене. Разглеждайте ежедневно нови здравни публикации.

В този текст ще разгледаме ХОББ и мурсалския чай и какви са неговите полезни свойства, особено по отношение на белите дробове.

ХОББ и мурсалския чай

Мурсалски чай

Години наред мурсалският чай се използва за лечение на различни видове заболявания. Особено полезен е той при респираторни проблеми, като астма бронхит и пневмония. В началото на 20-ти век учени установяват, че билката притежава силни противовъзпалителни, антибактериални и антиоксидантни възможности. Съставката е с богато съдържание на етерични масла, танини, флавоноиди и витамини. Маслата придават на растението характерния аромат, танините спират възпалителните и бактериални процеси, а флавоноидите предпазват клетките от увреждане. Разнообразните витамини подобряват състоянието на дихателните органи.

Мурсалски чай

Мурсалският чай има и антиинфламаторни способности, които подобряват функцията на белите дробове. Това е жизнено важно за пациенти, страдащи от белодробна фиброза или хроничен бронхит. Освен това билката ускорява газообмена в дробовете. Процесът е важен за извличането на кислород от въздуха и неговото предаване към кръвта. Екстрактът подпомага дихателната функция и разширява бронхите. Споменатото действие оказва ключова роля при ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест).

Планинският чай стимулира изкашлянето и отхрачването на секретите от белите дробове. Това важи, особено а пушаческата кашлица. Противомикробните и антисептични характеристики предпазват белите дробове от инфектиране, особено ако причината са вирусите. Общо взето. Мурсалският чай намалява симптомите на различни белодробни болести и подобрява качеството на живот.

ХОББ

В основата на хроничната обструктивна белодробна болест стои ограничението на свободния приток на въздух в белодробните пътища. Обикновено процесът е възпалителна реакция на дробовете към опасни частици или вредни газове. Засягат се предимно пациенти над 40-годишна възраст, основната таргетна група са пушачи, или пациенти, изложени на вредни фактори в домашна, професионална среда. Именно тютюнопушенето е най-агресивният фактори, причиняващ ХОББ.

Характерна симптоматика и основни етапи

Симптомите включват: задух, кашлица със слузно-гнойни или слузести храчки, болка и тежест в гърдите, намален физически капацитет, свиркания и хрипове при дишане. В напредналите стадий пациентите постоянно имат намалено съдържание на кислород в кръвта, нервно психически проблеми и нарушен сън.

Болестта има четири основни етапа:

  • Стадий едно: Лека ХОББ – Пациентите имат лека кашлица и отделят слузни храчки. Не винаги осъзнават, че са засегнати;
  • Стадий две: Умерена ХОББ – Задухът при натоварване става характерен. В този момент обикновено хората търсят медицинска помощ, поради хронични дихателни проблеми;
  • Стадий три: Тежка ХОББ – Задушаването става още по-изразено, а болните изпитват постоянен физически дефицит;
  • Стадий четири: Много тежка ХОББ – Говорим за хронична дихателна недостатъчност. Симптомите могат да бъдат опасни за живота.
ХОББ

Билкова терапия при ХОББ

  • ХОББ и мурсалския чай – Намалява възпалението в белите дробове и подобрява белодробната функция. Това би могло да редуцира кашлицата, храчките и задуха;
  • Евкалипт – Има антибактериални и противовъзпалителни свойства. Това облекчава кашлицата и заздравява възпалите лигавици;
  • Джинджифил – Тя помага за отхрачването на излишните секрети.  Разрежда храчките и редуцира възпалителните моменти;
  • Лайка – Притежава успокояващи свойства, тя също успокоява кашлицата и намалява възпалението в лигавиците.

Гост в студиото

Във втората част на предаването „Академия Здравитал“ гостува доктор Лили Охеда. Тя е гръден хирург в държавната болница „Свети Иван Рилски“ – град София. В началото на разговора специалистите обърнаха внимание на последствията за организма след ковид-19, особено по отношение на белите дробове и дихателните пътища. Не случайно много от фаталните изходи завършваха със сърдечно-съдови оплаквания и проблеми в дишането. Според д-р Охеда през пандемията е имало много случаи на кървене в гръдната кухина, налагали са се дренажи и оперативни интервенции. Положителен факт е, че в условията на коронавирус хората са започнали по-често да си правят рентгенови снимки и скенери, така биват установявани евентуални лезии на белия дроб, наподобяващи карцином.

Д-р Лили Охеда

Водещи заболявания

Доктор Лили Охеда и нейните колеги оперират най-често проблеми на гръдния кошбелите дробове, плеврата, средностението. Напоследък зачестява и туберкулозата, но тя не е сред най-честите диагнози. Заболяванията биха могли да бъдат туморни, възпалителни, кистични. Редовни са случаите на млади хора със спукан бял дроб. Последният проблем се случа най-вече, заради вроден дефицит на съединителната тъкан. При спукването има неефективен участък, който с повишаване на налягането се пълни с въздух – дишането е сериозно затруднено. Към проблемните диагнози прибавяме ехинокок на бял дроб. Това е доброкачествено заболяване. Инфекцията често се добива в детска възраст, широко-разпространена е в земеделските области.

Рак на бял дроб

Водещият здравословен проблем от тази медицинска област е туморът на белия дроб. Почти всички злокачествени образувания по цялото тяло дават метастази именно в белия дроб. Хирургът напоследък прави повече биопсии, без операции, защото този вид рак често не е откриван бързо, поради забавеното появяване на характерни симптоми. Развитието на съвременната диагностика дава възможност на пациентите да поддържат имунна и таргетна терапия. Целта е за няколко месеца, до година, да бъде стопен карцинома или метастазите. Процедурите дават краткосрочни резултати, в България имунните методи биват прилагани при доказан четвърти стадий на онкологичен проблем. За малките тумори като първи избор остава оперативното лечение и хирургията. Доктор Лили Охеда заяви, че у нас все още няма въведена скринингова програма за диагностика на рак на белия дроб. Тя посъветва мъжете между 50 и 80-гоишна възраст, които пушат много цигари, да си правят профилактични прегледи на гръден кош чрез нискодозирани скенери. При първи стадий, шансът за преживяемост от 5 години на опериран пациент, е над 80-90 процента. За втори стадий цифрите са между 60 и 80%.

Прочети повече:Белодробни болести, заболявания на опорно-двигателен апарат и периферна нервна система – Академия Здравитал

рак на белия дроб

Рискови фактори за рак на белия дроб. Статистика за смъртност.

  • Тютюнопушене – Все още се смята за най-главен и рисков фактор в световен мащаб;
  • Замърсен въздух – Това е водеща предпоставка в Китай. Там по-често се разболяват жените
  • Генетични предпоставки – Семейната предразположеност от първа линия често може да е „отключващ“ момент за рак на съответния пациент;
  • Алкохолна консумация;
  • Определени храни и медикаменти.

„Всяка държава си има ежегодна статистика за заболеваемост и смъртност. В България смъртността е около 38 на 100 хиляди души при мъжете и приблизително 18 човека на 100 хиляди – за жените. Това е статистика за 2020-та година. Това е по-висок процент, спрямо средните за Европа“.

Миниинвазивна хирургия на гръден кош

Желанието на д-р Охеда е минимално инвазивните методики да станат „златен стандарт“ при лечение на проблеми в гръдния кош. В нашата страна все още е предпочитана отворената хирургия. Тук говорим за торакоскопска хирургия. При тази интервенция се навлиза в гръдния кош чрез страничен разрез по хода на ребрата. Чрез помощта на камера и други уреди се намалява оперативното време, болковия синдром, а възстановяването на тъканите, болничното изписване стават по-бързи. Екипът на УМБАЛ „Свети Иван Рилски“ все още не разполага с робот „Да Винчи“, а и както казахме по-рано, не всички пациенти са подходящи за роботизирана хирургия.

„Най-големият център за миниинвазивна хирургия в света, пулмологична и белодробна болница се намира в Шанхай – Китай“.

Призив към хората от доктор Лили Охеда

„Апелирам към здравното законодателство да се направи програма за скрининг на рак на белия дроб, защото е твърде належащо като въпрос. Този рак е на първо място по заболеваемост и смъртност от онкологичните проблеми в България. На второ място моя апел е хората да се грижат повече за себе си, да обучим младите да не пушат по възможност и да се изследваме редовно.“

Picture of Петя Василева

Петя Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Гарантирана сигурност чрез reCAPTCHA и Google.Политиката за поверителност и Условията за ползване се прилагат.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Харесваш статиите ни? Абонирай се!

Абонирайки се ще получавате известия за нашите последни публикации!