Във връзка с актуалните военни действия, които се извършват на територията на Украйна, все повече започнахме да се замисляме дали има пряка опасност за България по различни показатели. Затова в новото издание на „Академия Здравитал“ от 15.03 се обърна внимание на това до колко е реална опасността от радиационно замърсяване у нас. Проф. Христо Деянов представи на зрителите какви са основните мерки за индивидуална и групова защита на населението.
„Ние трябва да пазим нашата планета, а един ядрен конфликт може да превърне нашата красива Земя в планетата Марс. Нима искаме нашата планета да я превърнем в тази пустиня?.. Човечеството може да е постигнало и направило много, но при ядрен конфликт всичко ще загине“. С тези думи започна представянето на днешната тема професорът.
Съдържание
Гост на предаването – Нина Чобанова
Във връзка с актуалните събития проф. Христо Деянов реализира видео-връзка с доцент доктор Нина Чобанова. Тя е радио-биолог в Института по радиология и радиационна защита в гр. София.
„В момента в България няма повод за пряко притеснение от радиация. Всеки ден се извършват измервания на радиационния фон като в платформата на института могат да се видят стойностите. Също така има изграден бюлетин за състоянието на радиационния гама-фон в пунктовете от националната автоматизирана система. Изграден е линк, който отива към европейския портал за обмяна на радиологичните данни“ – сподели гостенката в днешното предаване.
Проф. Деянов каза, че преди няколко дни са излезли данни за района на Чернобил и Запорожието, според които има малка промяна в радиационни фон, но тя е незначителна. Според доц. д-р Чобанова тази промяна няма голямо значение и е заради преминаването на тежка военна техника, защото така се вдига повече прах.
Мерки при радиация
Няколко са основните мерки, които трябва да се предприемат при евентуално радиационно замърсяване в България. Основната мярка за защита е свързана с йодната профилактика. Тя се осъществява посредством вземане на таблетки калиев йодид. Формулата осигурява съединение на йод и калий.
Калият отговаря пряко за работата на сърцето, мускулите и подкрепя нервната система, докато йодът е незаменим за правилната работа на щитовидната жлеза и поддържане на хормоналния баланс в тялото. Консумацията трябва да е до 24 часа преди радиоационанта поява и до 2 часа след нея. Чрез предварителното вземане се има за цел наситищане към щитовидната жлеза със стабилен йод и да се блокира влизането на радиоактивен такъв.
Страната ни е включена в специализирана система за предварително информиране към населението. При проблем с появата на радиация калиево-йодните таблетки първо се раздават на най-нуждаещите се: новородените, деца до 12-годишна възраст, кърмещи майки и бременни жени. Самото раздаване на нужните медикаменти се осъществява чрез представители на гражданска защита и регионалните здравни инспекции (РЗИ).
Допълнителен подход
Друга мярка за превенция може да е укриването в подходящи места, където да не достигат вредните лъчения, при необходимост се прави и навременна евакуация. Също така замърсената питейна вода и някои храни се изтеглят от употреба, като най-големият акцент е към млякото, не се консумират и листни зеленчуци. Слушането на достоверни информационни източници и стоенето вкъщи, със затворени прозорци, са други важни начини за справяне с радиоактивни замърсители. Някои определени животни трябва да се приберат в затворени пространства и да им се дава суха храна.
В случай на ядрена авария основният елемент, който се изхвърля в атмосферата, е радиоактивният йод, цезий, стронций и др. Периода на разпад на радиоактивния йод е 8 дни. Носените дрехи при проява на такава химична атака се махат веднага, като редовно се взема душ и през това време се проверява нивото на активност. В първите радиационни минути 2 обикновени маски против ковид могат да помогнат, но не в голяма степен.
Национална автоматизирана система
Изградена е национална автоматизирана система за следене и контрол на радиационните нива. Провежда се от Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС), като се наблюдават гама и бета-лъчите. От гледна точка на допустимите мерни единици, за да се прецени кога има реална опасност към въздуха и природата, измерването е в наносивер на час. При нормални обстоятелства това се прави веднъж на три месеца.
Какво всъщност е радиацията?
Третата част от днешното издание на „Академия Здравитал“ бе посветена на информацията и запознаването с радиацията. Радиацията се измерва в сиверти, бекерели и единици грей. Сивертът е единица за погълната радиация на един килограм телесна маса – биологичната оценка на влиянието върху човек, животно или растение. Бекерелът и греят са мерни единици за общо-технологична оценка на радиационното ниво. Практически радиацията и гама-лъчението представляват електро-магнито излъчване.
Алфа-лъчите са най-големи (хелиеви ядра), които имат голяма мощ, но заради размерите си много трудно проникват в каквато и да е материя, дори лист хартия може да ги спре. Бета-частиците са по-малки като обем, но с добра проникваема способност. Те биват електрони и протони. Най-опасното лъчение при ядрен взрив представляват гама-лъчите. Проникват надалеч, ако няма оловни прегради могат да преминат на километър от източника си. Навлизат през кожата, органите, тъканите и увреждат ядрото на клетката.
За финал
В края на предаването проф. Деянов изрази своето притеснение, че в България няма информираност и образованост към населението как да се действа при радиационна заплаха.
Като обобщение ще откроим най-важните неща: изолацията и евакуирането от замърсените райони, йодна профилактика, лична хигиена и изхвърляне на носеното облекло. Водещият завърши със следните думи:
„Нека всички да работим за мира, срещу войната, защото това е най-страшното нещо, което може да сполети света – ядреният катаклизъм“.
[ux_products style=”normal” equalize_box=”true” cat=”86″] [blog_posts style=”push” columns=”3″ columns__md=”1″ ids=”6858,3603,4285,6749,5854,5769,5428,5440,5093″ badge_style=”circle-inside” image_height=”75%”]