Болестта на Бехтерев (анкилозиращ спондилит) е вид хронично ревматично възпаление. Възпалението засяга предимно гръбначния стълб и сакроилиачните стави, които свързват гръбначния стълб с таза. Заболяването се характеризира с епизоди на болка през нощта и скованост на гръбначния стълб сутрин. С течение на времето междупрешленните стави могат да осифицират, което води до увеличаване на сковаността на гръбначния стълб. Основната цел на лечението е намаляване на нивото на болката и поддържане на подвижността на гръбначния стълб.
Съдържание
Етимология на името на болестта
Болестта на Бехтерев дължи името си на руския невролог, който за първи път описва състоянието в началото на 19 век. Това хронично възпалително заболяване e вид ревматично заболяване. Възпалителните промени засягат предимно междупрешленните стави в гръбначния стълб и сакроилиачните стави. Обикновено ставните връзки и областите, където сухожилията се прикрепят към костите, също се възпаляват. С течение на времето междупрешленните стави губят своята подвижност, а връзките и гръбначните дискове могат да осифицират. Това води до увеличаване на сковаността на гръбначния стълб. Ставите на ръцете и краката също могат да бъдат засегнати от заболяването, но това е рядко. От друга страна, около една трета от пациентите с болестта на Бехтерев страдат и от възпаление на очите.
Кои са засегнати от болестта на Бехтерев?
Заболяването обикновено започва да се развива при хора на възраст около 40 години. Не се знае много за това как и защо възниква. Единственото, което се знае със сигурност, е, че възпалението се причинява от ненужни реакции от страна на имунна система и нейните защитни механизми. Заради това, състоянието се счита за автоимунно заболяване. Генетичното предразположение оказва голямо влияние върху развитието на болестта на Бехтерев. 95% от всички пациенти със заболяването споделят специфична наследствена черта, известна като HLA-B27 антиген.
Симптоми
Първоначалните симптоми включват болка в лумбалната област и седалището. Болката обикновено се появява през нощта и се подобрява с движение, принуждавайки засегнатото лице да става през нощта. Друг класически симптом е скованост в гръбначния стълб след събуждане сутрин. Тези оплаквания бавно се развиват с годините и все повече ограничават движението на гръбначния стълб.
Болестта на Бехтерев се диагностицира въз основа на нейните отличителни симптоми и диагнозата се потвърждава чрез различни рентгенологични изследвания. Това обикновено включва и ЯМР. Както при всички ревматични заболявания, в кръвта могат да се открият признаци на възпаление. Лечението се фокусира върху намаляване на симптомите и опит да се запази възможно най-голяма подвижност на гръбначния стълб.
Лечение
В момента няма лек за болестта на Бехтерев. Болката и възпалението се лекуват с болкоуспокояващи и противовъзпалителни средства, както и със специални лекарства за ревматизъм. Хората с болестта на Бехтерев трябва всеки ден да правят упражнения и да се подлагат на физиотерапия, за да запазят подвижността на гръбнака си. За облекчаване на мускулното напрежение се препоръчват топлинни процедури и масаж. Като цяло умерените спортни дейности като ски бягане, скандинавско ходене, колоездене, туризъм и плуване могат да помогнат за забавяне или намаляване на прогресията на заболяването.
Подходящи билки при проблема могат да се явят джинджифилът и жълтият кантарион. Джинджифилът е мощно противовъзпалително средство, а жълтият кантарион облекчава болки от различен произход.
Трибор Гама – екстракт от бабини зъби, жълт кантарион и джинджифил – доверете се на природата!
[blog_posts style=”push” columns=”3″ columns__md=”1″ ids=”6518,5516,4647,2573,3863″ badge_style=”circle-inside” image_height=”75%”] [ux_products equalize_box=”true” ids=”2368,2474,3742,3793,622,2169,6086″]