Жълт Кантарион (Hypericum Perforatum)

Народни наименования: Христова кръв, Христова чудотворка

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp
zhult-kantarion-Hypericum-Perforatum

Съдържание за Жълт Кантарион (Hypericum Perforatum)

Информация за Жълт Кантарион

Жълтият кантарион е многогодишно тревисто растение с голо, силно разтворено в горната си част стъбло, с две надлъжни ребра, на височина между 30 до 70 cm. Листата са срещуположни, без дръжки, овално елипсовидни, целокрайни, дълги от 1 до 3 cm. Гледани срещу светлината, те са пунктирани (перфорирани) поради наличието на вместилища с етерично масло. Цветовете са жълти, събрани на върха на стъблото в съцветие – метлица. Чашката се състои от 5 продълговато заострени, свободни, целокрайни листчета. Венчето има 5 яркожълти листчета, два пъти по-дълги от тези на чашката. Тичинките са много, сраснали в основата си в 3 снопчета. Плодът е яйцевидна тригнездна кутийка. Цъфти от май до септември. 

Съдържание за Жълт Кантарион (Hypericum Perforatum)

Какъв е биохимичния състав на билката Жълт Кантарион?

Билката е има богат биохимичен състав. Активните съставки, които имат най-силно изразени положителни ефекти върху човешкото здраве в билката, са:

  • Хиперицин
  • Псевдохиперицин
  • Хиперфорин
  • Adhyperforin
  • Флавоноиди (кверцетин, кемпферол и други)
  • Ксантони (мангиферин, изомангиферин и други)
  • Процианидини
  • Танини
  • Етерични масла (съдържащи гераниол, нерол и други терпени)

Къде расте билката Жълт Кантарион?

Жълтият кантарион е растителен вид, който произхожда от Европа, Западна Азия и Северна Африка. Оттогава е пренесен в много други части на света, включително Северна Америка, Южна Америка, Австралия и Нова Зеландия. Обикновено расте на слънчеви, добре дренирани места, като ливади, пасища и покрай пътища.

Кои части на билката Жълт Кантарион са най-полезни?

Най-често използваните части на Жълтия кантарион за здравословни цели са надземните части на растението, включително листата, цветовете и стъблото. Тези части съдържат биоактивните съединения, като хиперицин, хиперфорин и флавоноиди, за които се смята, че са отговорни за много от ползите за здравето. Обикновено растението се събира, когато е в пълен цъфтеж, а надземните части се изсушават и се използват за приготвяне на чайове, тинктури, капсули и други препарати.

Кога е най-добре да се бере Жълт Кантарион?

Най-доброто време за събиране на Жълт кантарион е, когато растението е в пълен цъфтеж. Обикновено това се случва в средата на лятото, около лятното слънцестоене. По това време цветовете са напълно отворени и растението съдържа най-висока концентрация на биоактивните съединения, за които се смята, че са причина за ползите му за здравето, като хиперицин и хиперфорин. Важно е растението да се бере в слънчев ден, след като росата е изсъхнала, но преди горещината да е довела до повяхване на растението. Надземните части на растението, включително листата, цветовете и стъблото, могат да се събират и изсушават, за да се използват по-късно в чайове, тинктури, капсули. 

Интересни истории, митове и легенди за Жълтия Кантарион

Жълт кантарион има богата история на употреба в традиционната медицина, но също така е обгърнат от митове и легенди. Ето няколко примера:

  • Според християнската легенда жълтият кантарион е кръстен на Йоан Кръстител, за когото се твърди, че е носил пояс от растението, за да отблъсква злите духове.
  • В древна Гърция растението се свързва с бог Аполон и се използва за прогонване на зли духове и предпазване от магьосничество. Смятало се е също, че има лечебна сила и се е използвало за лечение на редица заболявания, включително депресия, тревожност и рани.
  • В средновековна Европа растението е използвано като талисман за предпазване от вещици и демони. Смятало се е също, че има силата да отблъсква мълнии и гръмотевици, и е било окачвано над врати и прозорци, за да предпазва от зли духове.

Народни рецепти, домашни лекове и бабини отвари с билката Жълт Кантарион

Все още няма написани статии

Полезни действия на билката Жълт Кантарион

Билката има множество полезни за здравето ефекти. Отдолу може да разгледате най-силно изразените позитивни ефекти върху човешкото здраве от приема на билката Жълт кантарион.

  • Природен антидепресант

Екстрактът от Hypericum Perforatum се използва за производството на билкови антидепресанти без рецепта, най-често при депресия и психовегетативни тревожни разстройства. При лека и умерена депресия действието на препаратите с жълт кантарион е сравнимо с тази на традиционните медикаменти. Ефективността му е доказана от многобройни клинични изпитвания, които установяват, че употребата му е единственият метод на допълваща медицина в случаи на депресивни разстройства. Успокоителното действие върху нервната система на Жълтия Кантарион се дължи на хиперицина и хиперфорина в състава на билката. Те допринасят за производството на серотонин – хормонът на щастието, който нормализира емоционалния фон и помага за мотивацията. Повишават и нивата на мелатонин – хормонът, произвеждан от организма по време на сън.

  • Природен антибиотик

Жълтият Кантарион има силно изразени антибактериални, противовъзпалителни, регенеративни и бактерицидни свойства. Танините в състава му действат като естествен антибиотик и се борят с възпалителните процеси. Изключително благоприятно е въздействието му при настинка и грип, при болки в гърлото и хрема. Затова специалистите то препоръчват горещо при началните симптоми на настинка и грип. Кантарионът има стягащо и кръвоспиращо действие и заедно с антисептичните си свойства е чудесно средство за лечение на открити и труднозаздравяващи рани.

  • Балсам за стомашно-чревния тракт

Флавоноидите в Жълтия Кантарион са отговорни за нормализирането на чревната подвижност, укрепват стените на кръвоносните съдове, прочистват жлъчните пътища и стимулират храносмилането.

В допълнение към тези ефекти се смята, че билката помага още и за артрит, ревматизъм, мигрена, мускулни болки, болки в стомаха и менструални болки при жените.

Възможни нежелани реакции от приема на Жълт Кантарион

Прекомерното приемане на Жълт кантарион може да доведе до някой нежелани реакции. Ето и три примерни странични ефекта:

  • Взаимодействия с лекарства – Жълтият кантарион може да взаимодейства с различни лекарства, включително антидепресанти, противозачатъчни хапчета и лекарства за разреждане на кръвта. Това може да доведе до намаляване на ефективността на лекарството или до повишен риск от странични ефекти. 
  • Стомашно-чревни симптоми – Жълтият кантарион може да предизвика храносмилателни симптоми като гадене, повръщане и диария. Тези симптоми обикновено са леки и отшумяват от само себе си, но в някои случаи могат да бъдат тежки. Хората, които изпитват постоянни стомашно-чревни симптоми, трябва да спрат приема на жълт кантарион и да се консултират с лекуващия си лекар.
  • Фоточувствителност – Жълтият кантарион може да направи кожата по-чувствителна към слънчевата светлина, което води до повишен риск от слънчево изгаряне и увреждане на кожата. Хората, приемащи жълт кантарион, трябва да избягват прекомерното излагане на слънце и да използват слънцезащитни продукти.

Статии за билката Жълт Кантарион (Hypericum Perforatum)

Продукти с Жълт Кантарион

Статии за билката

Жълт Кантарион

Все още няма написани статии

Надяваме се информацията за Жълт Кантарион (Hypericum Perforatum) да Ви е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други билки и полезни растения, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!

Още резултати...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors