Цитомегаловирус

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Цитомегаловирусът (CMV) е често срещана инфекция, причинена от вид херпесен вирус. Бременните, заразени със CMV, могат да родят бебе с вроден CMV. Вроденият CMV може да причини загуба на слуха и проблеми в развитието. CMV може да причини сериозни усложнения при хора с увредена имунна система, като например реципиенти на трансплантации.

Съдържание за Цитомегаловирус (Cytomegalovirus)

Какво представлява Цитомегаловирус?

Цитомегаловирусът (CMV) е заболяване, което се причинява от вид херпесен вирус (организъм, който използва клетките ви, за да създава повече свои копия). Много хора се заразяват през живота си, но повечето от тях имат леки или никакви симптоми. CMV може да причини сериозни усложнения при хора, живеещи с увредена имунна система.

Съдържание за ЗАБОЛЯВАНЕ/СЪСТОЯНИЕ

Кого засяга цитомегаловирусът?​

Въпреки че CMV може да зарази всеки, повечето хора нямат симптоми. CMV е най-опасен по време на бременност и за хора с отслабена имунна система, като хора, живеещи с ХИВ, или такива, които са претърпели трансплантация на органи или стволови клетки.

CMV при бременност

Ако се заразите с цитомегаловирус по време на бременност или малко преди да забременеете, можете да предадете вируса през плацентата на плода. Това повишава риска от загуба на бременността (спонтанен аборт) и раждане на детето ви със здравословни проблеми. Усложненията при раждане с CMV включват загуба на зрение или слух и забавяне на развитието.

CMV, когато имате увредена имунна система

Ако живеете с ХИВ или приемате лекарства за потискане на имунната система при трансплантация на орган или стволови клетки, имунната ви система не може лесно да се пребори с инфекции като цитомегаловируса. Това означава, че имате отслабена имунна система (имунокомпрометирана).

Ако сте имали CMV в миналото, вирусът може да остане в тялото ви неактивен. Когато имунната ви система е отслабена, той може да се активира отново и да ви причини заболяване. Въпреки че повечето хора могат да се преборят със CMV без симптоми, нова или реактивирана инфекция може да причини сериозни усложнения при човек с отслабена имунна система.

Кой е изложен на по-висок риск от CMV?

Имате по-висок риск от цитомегаловирус, ако:

  • Wъзраст под 5 години – Около 33% от децата са имали CMV инфекция до 5-годишна възраст.
  • Работите или живеете с деца на възраст под 5 години.
  • Имате компрометирана имунна система. Това включва хора, живеещи с ХИВ/СПИН, и хора, на които са били трансплантирани стволови клетки или органи.
  • Живеят в близък контакт с много други хора (условия на пренаселеност).

 

Честота на заболяването Цитомегаловирус

CMV е често срещана инфекция, но повечето хора, които са заразени, нямат никакви симптоми. Експертите изчисляват, че:

  • Половината от всички хора ще са имали цитомегаловирусна инфекция до 40-годишна възраст.
  • До 90 % от всички хора ще бъдат заразени до 80-годишна възраст.
  • Всяка година около 1 на 200 бебета се ражда с CMV, въпреки че само 10% (1 на 10) ще имат симптоми при раждането.

Какви са симптомите на Цитомегаловирус?

Симптомите на CMV варират в зависимост от:

  • Дали заразеното лице има здрава или увредена имунна система.
  • Дали инфекцията е налична при раждането (вродена) или се случва по-късно.


Симптоми на CMV при здрава имунна система

Повечето хора, които имат здрава имунна система, не получават симптоми на CMV. Тези, които имат забележими симптоми, често имат CMV мононуклеоза, която може да причини:

Екстремна умора (отпадналост).
Мускулни болки.
Изпотяване.
Главоболие.
Възпалено гърло.
Подуване на лимфните възли.
Обрив.
Симптоми на CMV при компрометирана имунна система
Ако имате отслабена имунна система (имунокомпрометирана), може да получите нова CMV инфекция или да имате предишна инфекция, която да се активира отново, когато организмът ви вече не е в състояние да се бори лесно с нея. Симптомите зависят от това коя част на тялото Ви е заразена от вируса и могат да включват:

  • Треска.
  • Умора.
  • CMV пневмонит (задух, кашлица, мускулни болки, слабост).
  • CMV ретинит (замъглено зрение или загуба на зрението).
  • CMV гастрит или колит (болки в стомаха, кръв в изпражненията, гадене, повръщане, диария).
  • CMV енцефалит (припадъци, главоболие, объркване).


Симптоми на вродения CMV

Вроденият (наличен при раждането) CMV се проявява, когато вирусът се предава от бременна жена на плода. Някои бебета няма да имат никакви симптоми при раждането, но по-късно ще развият определени симптоми. Симптомите при раждане включват:

  • Ниско тегло при раждане или слабо наддаване на тегло.
  • Анемия.
  • Пожълтяване на кожата и очите (жълтеница).
  • Червени петна от кръв под кожата, които приличат на обрив (пурпура или петехии).
  • Увеличен черен дроб (хепатомегалия).
  • Увеличен далак (спленомегалия).
  • Малък размер на главата (микроцефалия).
  • Припадъци.
  • Загуба на слуха.
  • Забавяне или разлики в развитието на двигателните умения.

В следствие на какво се получава Цитомегаловирус?

Вид херпесен вирус причинява CMV инфекции. Той може да попречи на органите ви да работят правилно или на правилното развитие на плода. Поради начина, по който вирусът се крие в тялото ви, можете да имате симптоми при първоначално заразяване (първична инфекция) или по-късно (реактивиране).

Как се заразявате с CMV?

Заразявате се с CMV от телесните течности на друг заразен човек. Това включва слюнка (слюнка), урина (пикоч), кръв, човешко мляко и сперма. Често срещаните начини за предаване на CMV от човек на човек включват:

  • Чрез директен контакт с пикоч и слюнка. Експертите смятат, че това е най-честият начин, по който малките деца и бременните хора се заразяват.
  • Чрез полов контакт.
  • От човек с активна CMV инфекция на бебе чрез кърмене/кърмене.
  • От кръвопреливане или трансплантация на органи.

Цитомегаловирусът е полово предавана инфекция?

CMV не се счита за инфекция, предавана по полов път (ИПП). Половият акт може да предаде CMV, но това не е най-честият начин за заразяване.

Възможни усложнения от заболяването Цитомегаловирус?

Хората с отслабена имунна система, особено тези, които са получили трансплантация на стволови клетки, е най-вероятно да получат сериозни или животозастрашаващи усложнения от цитомегаловирус. Усложненията включват:

  • Продължителни когнитивни проблеми, включително проблеми с фокусирането, запомнянето и решаването на проблеми.
  • Частична или пълна загуба на зрение.
  • Разкъсване (перфорация) на хранопровода или червата.
  • Пневмония , която може да доведе до дихателна недостатъчност.
  • Отхвърляне на донорски орган.

Как се диагностицира Цитомегаловирус?

За диагностициране на CMV доставчиците на здравни услуги използват тестове за кръв, урина (пик) или слюнка (плюнка). Тъй като обикновено причинява леки симптоми, повечето хора не се нуждаят от изследване.

Лекарят ви може да ви тества за CMV, ако имате отслабена имунна система. Лекарят на вашето дете може да го тества през първите няколко седмици от живота му, ако то има симптоми на вроден CMV.

Какви тестове ще бъдат направени, за да се диагностицира CMV?
За да диагностицира CMV, вашият доставчик на здравни услуги може да назначи някои или всички от тези тестове:

Кръвни тестове. Лекарят обикновено използва кръвни тестове, за да диагностицира CMV при възрастни.
Тестове на урината. Доставчикът може да използва тест на урината (писи), за да диагностицира CMV при новородено бебе.
Тестове за слюнка. Лекарят може да използва тест на слюнка (плюнка), за да диагностицира CMV при новородено бебе.

Как се овладява заболяването?

Как се лекува CMV?

Лекарят може да лекува CMV с антивирусните лекарства. Тези лекарства се дават директно във вената ви (интравенозна инфузия) или се поглъщат под формата на таблетки. Доставчиците обикновено лекуват CMV само при хора, които имат увредена имунна система, или при бебета, които са родени със симптоми на CMV. При хора със здрава имунна система CMV обикновено изчезва без лечение.

Антивирусните лекарства не могат да обърнат вече нанесените увреждания. Те могат да намалят риска от здравословни проблеми при бебета, родени със CMV, но не могат да ги предотвратят напълно. Децата с вроден CMV могат да бъдат лекувани и с логопедична и ерготерапия, за да се справят с последиците от загубата на слуха и проблемите в развитието.

Колко време е необходимо, за да изчезне CMV?

Дори ако имате здрава имунна система, симптомите на CMV могат да продължат дълго време. Може да се чувствате отпаднали, уморени или слаби в продължение на няколко седмици или месеци.

Билкова терапия при борба с Цитомегаловирус

  • Ехинацея – Известна със своята способност да стимулира имунната система, ехинацеята често се използва за предотвратяване на настинки и други вирусни инфекции. Тя може да помогне за увеличаване на производството на бели кръвни клетки, които са ключови в борбата с инфекциите.

  • Астрагал – Тази билка е ценена в традиционната китайска медицина за своите имуностимулиращи и антивирусни свойства. Астрагалът се използва за подкрепа на имунната система при хронични инфекции и общо подобрение на здравето.

  • Куркума – Съдържа активния компонент куркумин, който има мощни противовъзпалителни и антивирусни свойства. Куркума може да бъде полезна в борбата с различни вируси и за облекчаване на възпаления.

  • Зелен чай – Източник на епигалокатехин галат (EGCG), мощен антиоксидант, който също има антивирусни свойства. Редовната консумация на зелен чай може да помогне за укрепване на имунната система.

  • Ликорис (сладък корен) – Използва се в много култури заради своите антивирусни свойства, особено ефективен срещу определени видове вируси. Ликорисът може да подпомогне имунната система и да действа като антивирусен агент.

Средства и лекове за превенция на Цитомегаловирус в домашни условия

Бременните и хората с увредена имунна система могат да намалят риска от CMV, като избягват контакт с телесни течности на други хора. Конкретните начини за намаляване на риска включват:

  • Не споделяйте храна или вилици, лъжици, чаши или други прибори за хранене с дете.
  • Не поставяйте биберона на детето в устата си.
  • Измивайте ръцете си, след като смените пелената или помогнете на детето да отиде до тоалетната.Използвайте топла вода и сапун.
  • Използвайте презерватив при полов контакт.
  • Ако сте получили органна трансплантация, Вашият лекар може да Ви лекува с антивирусни лекарства за предотвратяване на CMV. Той може да следи кръвта Ви за инфекции, за да може да Ви лекува възможно най-скоро, ако се заразите.

Колко време остава CMV в тялото ви?

Веднъж заразен, CMV може да остане в тялото ви, неактивен, до края на живота ви. Ако имате отслабена имунна система, тя може да се активира отново и да причини сериозни симптоми или увреждане на органи.

Кога да потърсите лекарска помощ?

Свържете се незабавно с вашия доставчик, ако имате симптоми на CMV и имате нарушена имунна система или ако смятате, че вашето бебе има симптоми на вроден CMV. Говорете с вашия доставчик на здравни услуги относно стъпките, които можете да предприемете, за да предотвратите CMV, ако:

  • Имате компрометирана имунна система.
  • Имате или ще имате трансплантация на стволови клетки или органи.
  • Бременна ли сте или планирате да забременеете.

Статии за Цитомегаловирус

ВАЖНО!  НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем. 

Продукти за билколечение на Цитомегаловирус

Статии за заболяването Цитомегаловирус

Надяваме се информацията за Цитомегаловирус е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!

[wpdreams_ajaxsearchlite]
Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни