Скъсан менискус

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Разкъсването на менискуса е много често срещана травма на коляното, особено сред спортистите. Внезапните, усукващи движения – като завъртане за хващане на топка – могат да разкъсат хрущяла на коляното. Хората с артрит в коленете също са по-предразположени към разкъсване на менискуса.

Съдържание за Скъсан менискус

Какво представлява Скъсан менискус ?

Разкъсването на менискуса е разкъсване на здравия хрущял в коляното. Две парчета хрущял се намират във вътрешността на коляното между бедрената кост (бедрената кост) и подбедрицата (пищяла). Този хрущял е менискусът. Гумените клинове на хрущяла действат като амортисьори на коляното, като осигуряват омекотяване на костите и колянната става. Той може да се разкъса след силно усукване или завъртане на коляното.

С напредване на възрастта хрущялът в коленете се износва и отслабва. Този по-тънък хрущял може да се разкъса по-лесно. Артритът (разрушаване на хрущяла в ставите) също може да доведе до разкъсване на менискуса. Това е и често срещана спортна травма при хора, които спортуват, дори при деца и тийнейджъри.

Translated with DeepL.com (free version)

Съдържание за Скъсан менискус

Какви са видовете Скъсан менискус ?

  • Медиален менискус: Разкъсването на медиалния менискус засяга хрущяла от вътрешната страна на коляното.
  • Латерален менискус: Разкъсването на латералния менискус засяга хрущяла от външната страна на коляното.

Честота на заболяването Скъсан менискус

Скъсаният менискус е много често срещана спортна травма. Често менискусите се разкъсват от спортисти и хора, които спортуват за удоволствие. Травмата често засяга и по-възрастните хора и тези с артрит в коленете. Разкъсването на менискуса з

Какви са симптомите на Скъсан менискус ?

Хората, които разкъсват менискус, често се чувстват така, сякаш нещо е изскочило в коленете им по време на травмата. Други симптоми на разкъсване на менискуса включват:

  • Чувство, че коляното може да поддаде.
  • Болка или скованост в коляното или подуване на коляното.
  • Невъзможност за пълно сгъване или изправяне на крака.

В следствие на какво се получава Скъсан менискус ?

Острите разкъсвания на менискуса се появяват по време на внезапно движение, при което коляното се усуква, докато кракът ви остава стъпил на земята. Разкъсването често се случва по време на спортуване. Хората, чийто хрущял се износва (поради възраст или артрит), могат да скъсат менискус при толкова просто движение, като стъпване върху неравна повърхност. Понякога дегенерацията в резултат на артрит причинява разкъсване, дори и без травма на коляното.

Кой може да скъса менискус?

Хората, които спортуват (като тенис, футбол, баскетбол или баскетбол) и извършват внезапни, усукващи движения, е най-вероятно да скъсат менискус. Спортуването на контактни спортове също увеличава риска от разкъсване на менискуса. Удрянето или схващането може да ви накара да усучете коляното си, като разкъсате хрущяла. Но дегенеративните разкъсвания на менискуса, дължащи се на износване на хрущяла с течение на времето, са често срещани, независимо от нивото на активност.

Възможни усложнения от заболяването Скъсан менискус ?

Ако разкъсването на менискуса не заздравее правилно, може да продължите да изпитвате болка и дискомфорт в коляното. Увреждането на менискуса може също така да ускори износването на колянната става и да увеличи риска от остеоартрит.

Как се диагностицира Скъсан менискус ?

Лекарят ще прегледа физически коляното ви, за да открие признаци на подуване. Ще провери обема на движенията ви с помощта на теста на Макмюрей или теста на Тесали. Може да Ви бъдат направени и образни изследвания, като рентгенови снимки или ЯМР (ядрено-магнитен резонанс), за да се оцени увреждането.

Вашият лекар може да препоръча артроскопия на коляното за по-добър преглед и точна диагностика на увреждането. По време на тази процедура хирургът вкарва малка камера (наречена артроскоп) през малък разрез и в коляното Ви.

Как се овладява заболяването?

В зависимост от размера и местоположението на разкъсването на менискуса, то може да се излекува без операция. Вашият доставчик на здравни услуги може да ви препоръча да приемате нестероидно противовъзпалително (НСПВС) лекарство (като ибупрофен или аспирин) за облекчаване на болката и намаляване на отока. В дните след травмата трябва да спазвате и метода ПЛКП. ПЛКП означава почивка, лед, компрес и повдигане:

  • Почивка: Дръжте тежестта си далеч от травмираното коляно, доколкото е възможно.
  • Лед: Поставете леден пакет върху коляното си за около 20 минути, няколко пъти дневно.
  • Компрес: Увийте коляното си с компресивна превръзка, за да намалите отока.
  • Повдигане: Почивайте с крак, повдигнат по-високо от сърцето, за да намалите отока.

Вашият лекар може да ви препоръча да работите с физиотерапевт, за да укрепите коляното си и да увеличите обема на движение.

Необходима ли е операция на коляното за възстановяване на скъсан менискус?

По-сериозните разкъсвания на менискуса може да не заздравеят сами. Ако травмата ви не се подобри с ПЛКП, НСПВС и физиотерапия, вашият доставчик на здравни услуги може да препоръча операция на менискуса. Това е минимално инвазивна операция с малък престой. Това е една от най-често срещаните ортопедични операции.

Хирургията е много ефективен начин за възстановяване на скъсан менискус. Ако разкъсването е твърде голямо, за да се поправи, хирургът може да отстрани целия менискус или част от него. След възстановяването ще бъде по-малко вероятно да развиете допълнителни проблеми с коляното.

Билкова терапия при борба с Скъсан менискус

  • Куркума: Куркумата съдържа куркумин, който има противовъзпалителни свойства. Може да се приема като добавка или да се добавя към храни.

  • Дяволски нокът: Тази билка е известна със своите противовъзпалителни и болкоуспокояващи свойства. Може да се приема като чай или добавка.

  • Босвелия: Босвелията (индийски тамян) е известна със своите противовъзпалителни свойства и може да помогне за намаляване на болката и подуването.

  • Арника: Може да се използва като гел или крем за локално приложение върху засегнатата област. Арниката помага за намаляване на болката и подуването.

  • Коприва: Копривата има противовъзпалителни свойства и може да се използва като чай или добавка за намаляване на възпалението.

  • Бяла върба: Кората от бяла върба съдържа салицин, който е естествена форма на аспирина и може да помогне за намаляване на болката и възпалението.

Средства и лекове за превенция на Скъсан менискус в домашни условия

Трудно е да се предотврати случайно нараняване. Но можете да намалите риска от скъсване на менискус, ако:

  • Укрепвате мускулите, които поддържат и стабилизират коляното ви.
  • Носете наколенка, ако знаете, че коляното ви е нестабилно или слабо.
  • Бавно преминавайте към по-интензивна физическа активност.
  • Носите спортни обувки, които са подходящи за спорта, с който се занимавате.

Все още няма написани статии

Кога да потърсите лекарска помощ?

Трябва да се обадите на Вашия лекар, ако:

  • Не можете да сгънете или изправите напълно крака си без болка в коляното.
  • Имате оток, който не изчезва с няколко дни прилагане на RICE и прием на НСПВС.
  • Чувствате, че коляното Ви блокира или може да поддаде под Вас.

Статии за билката Скъсан менискус

Все още няма написани статии

ВАЖНО!  НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем. 

Продукти за билколечение на Скъсан менискус

Статии за заболяването Скъсан менискус

Все още няма написани статии

Надяваме се информацията за Скъсан менискус  е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!

Още резултати...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни