Надяваме се информацията за —– е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
[wpdreams_ajaxsearchlite]
Не се колебайте да се свържете с нас: 02/402 68 68
Начало » Енциклопедия за Здравословни Проблеми » Паркинсон
Болестта на Паркинсон е дегенеративно заболяване на мозъка, свързано с възрастта, което означава, че води до разрушаване на части от мозъка. Най-известно е, че причинява забавени движения, треперене, проблеми с равновесието. Повечето от случаите се дължат на неизвестни причини, но някои от тях са наследствени. Състоянието не е лечимо, но има много различни възможности за овладяване и забавяне на симптомите.
Болестта на Паркинсон е състояние, при което част от мозъка се влошава, което с течение на времето води до все по-тежки симптоми. Макар че това състояние е най-известно с това, че засяга контрола на мускулите, равновесието и движенията, то може да причини и редица други последици за сетивата, мисловните способности, психичното здраве и други подобни проблеми
Болестта на Паркинсон води до влошаване на състоянието на определена област от мозъка – базалните ганглии. С влошаването на състоянието на тази област вие губите способностите, които някога са били контролирани от тези области. Изследователите са установили, че болестта на Паркинсон причинява сериозни промени в химията на мозъка.
При нормални обстоятелства мозъкът ви използва химикали, известни като невротрансмитери, за да контролира начина, по който мозъчните клетки (неврони) комуникират помежду си. Когато имате болестта на Паркинсон, нямате достатъчно допамин, един от най-важните невротрансмитери.
Когато мозъкът ви изпраща сигнали за активиране, които казват на мускулите ви да се движат, той фино настройва движенията ви, използвайки клетки, които изискват допамин. Ето защо липсата на допамин причинява забавени движения и треперене, симптоми на болестта на Паркинсон.
С напредването на болестта на Паркинсон симптомите се увеличават и засилват. По-късните етапи на заболяването често засягат функционирането на мозъка ви, причинявайки подобни на деменция симптоми и депресия.
Съществуват два основни вида болест на Паркинсон:
Болестта на Паркинсон е много разпространена като цяло и заема второ място сред свързаните с възрастта дегенеративни заболявания на мозъка. Тя е и най-често срещаното моторно (свързано с движението) мозъчно заболяване. Експертите смятат, че тя засяга поне 1% от хората над 60-годишна възраст в световен мащаб.
Симптоми, свързани с двигателя
Двигателните симптоми на болестта на Паркинсон включват следните симптоми, свързани с движенията:
Допълнителните двигателни симптоми могат да включват:
Немоторни симптоми
Възможни са няколко симптома, които не са свързани с движението и мускулния контрол. В миналото експертите смятали, че немоторните симптоми са рискови фактори за това заболяване, когато се наблюдават преди моторните симптоми. Съществуват обаче все повече доказателства, че тези симптоми могат да се появят в най-ранните етапи на заболяването. Това означава, че тези симптоми може да са предупредителни знаци, които започват години или дори десетилетия преди моторните симптоми.
Немоторните симптоми включват:
Въпреки че има няколко признати рискови фактора за болестта на Паркинсон, като например излагане на пестициди, засега единствените потвърдени причини за болестта на Паркинсон са генетични. Когато болестта на Паркинсон не е генетична, експертите я класифицират като “идиопатична” (този термин идва от гръцки и означава “самостоятелно заболяване”). Това означава, че те не знаят точно защо се случва.
Много състояния изглеждат като болестта на Паркинсон, но вместо това са паркинсонизъм (което се отнася до състояния, подобни на болестта на Паркинсон) от специфична причина, като например някои психиатрични лекарства.
Фамилна болест на Паркинсон
Болестта на Паркинсон може да има фамилна причина, което означава, че можете да я наследите от единия или от двамата си родители. Това обаче съставлява само около 10% от всички случаи.
Експертите са свързали поне седем различни гена с болестта на Паркинсон. Три от тях са свързани с ранната поява на заболяването (т.е. в по-ранна от обичайната възраст). Някои генетични мутации предизвикват и уникални, отличителни характеристики.
Идиопатична болест на Паркинсон
Експертите смятат, че идиопатичната болест на Паркинсон се появява поради проблеми с начина, по който организмът ви използва протеин, наречен α-синуклеин. Протеините са химически молекули, които имат много специфична форма. Когато някои белтъци нямат правилна форма – проблем, известен като неправилно сгъване на белтъците – тялото ви не може да ги използва и не може да ги разгради.
Тъй като няма къде да отидат, протеините се натрупват на различни места или в определени клетки (заплитанията или струпванията на тези протеини се наричат телца на Леви). Натрупването на тези телца на Леви (което не се случва при някои от генетичните проблеми, причиняващи болестта на Паркинсон) причинява токсични ефекти и увреждане на клетките.
Неправилното нагъване на белтъците е често срещано при много други заболявания, като болестта на Алцхаймер, болестта на Хънтингтън, множество форми на амилоидоза и др.
Индуциран паркинсонизъм
Съществуват състояния или обстоятелства, които експертите свързват с паркинсонизма. Въпреки че те не са истинска болест на Паркинсон, имат сходни характеристики и лекарите могат да вземат предвид тези причини при диагностицирането на болестта на Паркинсон.
Възможните причини са:
Когато лицата, предоставящи здравни грижи, имат съмнения за болестта на Паркинсон или трябва да изключат други заболявания, са възможни различни образни и диагностични тестове. Те включват:
Възможни са нови лабораторни изследвания
Учените са открили възможни начини за тестване на евентуални индикатори или болестта на Паркинсон. И двата нови теста включват белтъка алфа-синуклеин, но го изследват по нови, необичайни начини. Въпреки че тези тестове не могат да ви кажат какви състояния имате поради неправилно нагънати алфа-синуклеинови протеини, тази информация може да помогне на вашия лекар да постави диагноза.
Двата теста използват следните методи.
Медикаментозното лечение на болестта на Паркинсон се разделя на две категории: Директно лечение и лечение на симптомите. Директното лечение е насочено към самата болест на Паркинсон. Симптоматичното лечение лекува само определени ефекти на заболяването.
Лекарства
Лекарствата, които лекуват болестта на Паркинсон, го правят по няколко начина. Поради това най-вероятно са лекарства, които правят едно или повече от следните неща:
Няколко лекарства лекуват специфични симптоми на болестта на Паркинсон. Често лекуваните симптоми включват следното:
В предишни години операцията е била възможност за умишлено увреждане и белези на част от мозъка, която не функционира правилно поради болестта на Паркинсон. Днес същият ефект е възможен с помощта на дълбока мозъчна стимулация, която използва имплантирано устройство за подаване на слаб електрически ток към същите области.
Основното предимство е, че дълбоката мозъчна стимулация е обратима, докато умишленото увреждане с белези не е. Този подход на лечение почти винаги е опция в по-късните етапи на болестта на Паркинсон, когато терапията с леводопа става по-малко ефективна, и при хора, които имат треперене, което изглежда не реагира на обичайните лекарства.
Експериментални лечения
Учените проучват и други възможни лечения, които биха могли да помогнат при болестта на Паркинсон. Въпреки че те не са широко достъпни, те дават надежда на хората с това заболяване. Някои от експерименталните подходи за лечение включват:
Болестта на Паркинсон възниква поради генетични причини или непредсказуемо. Нито един от тях не може да бъде предотвратен и също така не можете да намалите риска от развитието му. Но има някой методи, които биха подпомогнали забавянето на развиването му и овладяване на симптомите.
Трябва да се обърнете към лекар, както е препоръчано от него, или ако забележите промени в симптомите си или в ефективността на лекарство. Корекциите на лекарствата и дозите могат да имат огромно значение за начина, по който болестта на Паркинсон влияе на живота Ви.
ВАЖНО! НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем.
Надяваме се информацията за —– е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
На всички поръчки над 100.00 лева
При проблем ще върнем пратката Ви
Предлагаме само качествени продукти
Грижим се за Вашите лични данни