Надяваме се информацията за Надбъбречна умора е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
Още резултати...
Не се колебайте да се свържете с нас: 02/402 68 68
Начало » Енциклопедия за Здравословни Проблеми » Надбъбречна умора
Умората е нещо, за което трябва да знаете. Въпреки това надбъбречната умора се различава доста от обикновената умора. Въпреки че умората е един от най-често срещаните симптоми при надбъбречната умора, има и много други симптоми, които се проявяват при човек, страдащ от надбъбречна умора.
Хората, страдащи от надбъбречна умора, наистина се борят всеки ден от живота си. Надбъбречната умора е нещо, което не само предизвиква състояния на умора у болния, но и понижава нивата на всички хормони в организма и по този начин засяга всяка част от тялото.
Може да се каже, че група от признаци и симптоми заедно причиняват надбъбречна умора, която е състояние, при което надбъбречната жлеза на организма не функционира на оптимално ниво или на нивото, което е необходимо. Известно е, че подобно състояние се свързва най-вече с продължителен или силен стрес, остри или хронични инфекции като пневмония, грип, бронхит и др.
Може да се случи пациентите с надбъбречна умора да не изглеждат болни или да не показват някакво физическо заболяване; те може да се чувстват зле или да имат чувство на умора. Обикновено пациентите с надбъбречна умора са зависими от чай или кафе, за да се поддържат добре през деня.
Лека надбъбречна умора: Ранните симптоми могат да включват умора, трудно събуждане сутрин, мозъчна мъгла, лека депресия и понижено либидо.
Етап 1 на надбъбречна умора: Симптомите могат да включват хронична умора, ниско кръвно налягане, намалена имунна функция, затруднена концентрация и лека депресия.
Етап 2 на надбъбречна умора: Симптомите могат да включват силна умора, безсъние, тревожност, ниска кръвна захар, глад за храна и трудности при отслабването.
Етап 3 на надбъбречна умора: Симптомите могат да включват силна умора, депресия, безсъние, мозъчна мъгла, повишаване на теглото, ниско либидо и хронична болка.
Надбъбречната умора засяга милиони хора в света. Точни данни, обаче, все още не се посочват.
Преди да се спрем на диагнозата на надбъбречната умора, трябва да информираме, че това състояние не може да се диагностицира само с един тест или само със симптомите. За точната диагноза на състоянието може да се наложи провеждането на серия от тестове, а понякога и на многократни тестове.
По-долу сме посочили някои от диагностичните тестове и процедури, които се използват за диагностициране на състоянието на надбъбречна умора.
Биоидентично хормонално заместване:
Това е най-подходящият начин за лечение на надбъбречната умора, особено в случаите, когато пациентът е в 3-ти или 4-ти стадий на надбъбречна умора. В такива тежки случаи биоидентичното хормонално заместване под ръководството на лекар експерт може да бъде полезна процедура за лечение. Използването на биоидентични хормони ни помага да заместим действието на хормоните, които тялото ни произвежда. Това е причината повечето хормони, предлагани на пазара, да са биоидентични. Такъв начин на лечение спомага за преодоляване на надбъбречната умора и също така помага за възстановяване на енергийните нива.
За синтезирането на биоидентични хормони се използват химикали, извлечени от естествени вещества като конска урина, соя и др. Трябва да се отбележи, че тези хормони на молекулярно ниво са идентични с хормоните, произвеждани от нашето тяло. Това е причината такива хормони да се използват в процедурата за хормонално заместване за лечение на симптомите на надбъбречната умора.
Хормони като биоидентичен кортизол, биоидентичен тестостерон, биоидентичен прогненолон, биоидентичен DHEA, биоидентичен прогестерон, биоидентичен оестерон и др. са биоидентичните хормони, които са необходими за лечение на симптомите на надбъбречна умора и помагат за възстановяване на енергийното ниво и качеството на живот на индивида.
Въпреки това е важно всеки човек да се подложи на тестове и да узнае подходящите показания на хормоните, преди да започне каквото и да е лечение. Вашият лекар ще ви назначи необходимите кръвни изследвания за диагностициране на състоянието и след това може да пристъпи към хормонозаместително лечение. Трябва да ви информираме, че хормоналното лечение трябва да включва и постоянни кръвни изследвания, за да се измери ефектът от хормоналното заместване и да се направят съответните корекции в режима ви.
Подходящи хранителни добавки при надбъбречна умора:
Важно е да се отбележи, че за лечението на симптомите на надбъбречна умора е важно човек да приема подходящи добавки. Недостигът на някои витамини, минерали и други важни съединения в организма може да предизвика състояния на умора. Затова е важно организмът ни да има оптимални нива на витамини и минерали, точно както е важно да има оптимални нива на хормони за ефективното функциониране на тялото.
Витамин В5, В6 и В12 са най-важните витамини, които могат да ви помогнат при лечението на надбъбречната умора. Отличен източник за прием на витамин В е приемането на комбинация от витамин В5, В6 и В12. Всички тези витамини спомагат за подобряване на функциите на организма и отшумяване на симптомите на надбъбречната умора.
Освен тези витамини, витамин С също е важен, тъй като възстановява функциите на надбъбречните жлези. Липозомен или буфериран витамин С е най-добрата форма на витамина, която можете да приемате.
Корен от женско биле: Тази билка е известна с това, че стимулира производството на хормони и поддържа енергийните нива, както и повишава издръжливостта на организма. Така че тя е чудесен избор за лечение на надбъбречна умора. Тя подпомага циркулацията на хормона кортизол за по-дълъг период от време. Тази билка обаче може да повиши кръвното налягане, затова не е необходимо да приемате достатъчно количество корен от женско биле.
Адаптогенна билка/ашваганда: Това е още една билка, която може да бъде отлична билкова добавка за тялото ви в борбата с надбъбречната умора. Тя действа понижаващо на нивото на кортизола, ако то е изключително високо, и помага за повишаване на нивото на кортизола, ако то е по-ниско в организма.
Родиола розеа: Тази билка помага за подобряване на кръвообращението и по този начин позволява на човек да увеличи производството на кортизол, когато е необходимо. По този начин тя е основна билкова добавка за лечение на надбъбречна умора. Това е билка, която може да помогне при лечението на различни други състояния като мускулно напрежение, депресия, лоша циркулация на кръвта и др.
Корен от мака: Коренът от мака е полезен при лечението на надбъбречната умора, тъй като е известно, че има важно значение за регулирането на кортизола и кръвната захар. Той помага за производството на повечето хормони, които са в ниски нива в организма.
Сибирски женшен: Още една билкова добавка за лечение на надбъбречна умора може да бъде сибирският женшен. Той също така подпомага подобряването на издръжливостта, умствената осъзнатост и повишава енергийните нива в организма. Въпреки това той може да повиши кръвното налягане при хора с хипертония.
Ако изпитвате симптоми на стрес и прегаряне, е важно да предприемете стъпки за справяне със стреса и да дадете приоритет на грижата за себе си. Въпреки това има някои ситуации, в които може да се наложи да потърсите медицинска помощ. Ето някои признаци, че трябва да потърсите медицинска помощ:
ВАЖНО! НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем.
Надяваме се информацията за Надбъбречна умора е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
Още резултати...
© Дизайн от www.logicall.bg 2025