Молуски (Molluscum contagiosum)

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

В тази публикация ще разгледаме едно кожно образувание, което може да прогресира в период от месеци до няколко години.

Съдържание за билка и в скоби латинско

Какво представлява?

Молуските се явяват като кожна инфекция, причинена от вирус. Инфекцията създава малки, повдигнати подутини по кожата, които изглеждат като перли. Тези подутини обикновено са бели, но могат да съответстват на естествения цвят на кожата. Възможно е да бъдат розови до лилави. Споменатите подутини има вариант да се образуват навсякъде, но най-често се срещат по лицето, шията, ръцете, краката или гениталиите.

Съдържание за ЗАБОЛЯВАНЕ/СЪСТОЯНИЕ

Предава ли се заразният молускум по полов път?

Възможно е молускумът да бъде заразен по полов път. Вирусът, който причинява състоянието, може да се разпространи чрез близък личен сексуален контакт. Обикновено образуванията се появяват по гениталиите.

Кои хора може да засегне инфекцията?

Възможно е да бъдат засегнати  хора на всякаква възраст. Най-често се среща при деца под 10 години. Високо рисковите таргетни групи са пациентите, който:

  • Имат отслабена имунна система;
  • Имат екзема;
  • Живеят на топъл и влажен климат;
  • Живеят в пренаселена среда.

Колко разпространен е molluscum contagiosum?

Molluscum contagiosum е често срещана кожна инфекция. Точната честота на зараза не е неизвестна, тъй като състоянието преминава от само себе си.

Как влияят молуските върху човешкото тяло?

Molluscum contagiosum е инфекция, причинена от вирус. Вирусът се разпространява от човек на човек чрез физически контакт, замърсени повърхности или предмети. Тази инфекция започва с единична подутина, която може да се разпространи и да увеличи броя си, когато човек разчесва кожата си. Както вече споменахме заболяването преминава от само в рамките на шест до 12 месеца и обикновено не оставя белези по кожата.

Симптоми и факти

Симптомите варират от леки до тежки и включват:

  • Малка, подобна на пъпка подутина (папула), лезия или брадавица по кожата (2 до 5 милиметра);
  • Папулата е бяла или същия цвят като на кожата, понякога образуванието е розово до лилаво;
  • Папулата има малка вдлъбнатина (трапчинка) в центъра. Отначало тя е твърда, но постепенно омеква;
  • От подутината може да изтича прозрачна до бяла течност;
  • Сърбяща кожа.

Разчесването на подутината върху кожата води до допълнително разпространение. Това причинява:

  • Множество папули в линия или клъстер близо до областта на оригиналната папула;
  • Кожата около подутината набъбва (възпаление), става по-голяма и с червен до лилав цвят;
  • Папулите стават болезнени.

При хора, които имат екзема, СПИН или други състояния, засягащи имунната система, лезиите могат да станат по-големи от 5 милиметра.

Къде се появяват симптомите на молюскум контагиозум по тялото ми?

Папули от инфекция с molluscum contagiosum могат да се образуват навсякъде по тялото, но най-често се срещат на: лицето (клепачи, устни); шията; краката, гениталиите; корема; вътрешната част на бедрата.

Кои са възможните начини за заразяване?

Вирусът, който причинява тази инфекция, се разпространява чрез:

  • Близък физически контакт (кожа до кожа);
  • Докосване на замърсени предмети;
  • Сексуален контакт.

Точното време, в което е заразен, не е известно. Различни проучвания показват, че вирусът може да бъде разпространен и предаден, докато папулите изчезнат от кожата на инфектирания пациент.

Диагностика и тестове

Обикновено медицинските лица диагностицират инфекцията след извършване на физически преглед и задаване на въпроси. С тези въпроси специалистите трябва да разберат какви симптомите имат пациентите. Също така лекарите проверяват пълната медицинска история.. Появата на една или няколко подутина и папула върху кожата официално води до поставяне на диагнозата. Кожната биопсия също е добър вариант за потвърждаване на заболяването. При този метод здравните лице вземат малка проба от папулата, за да я изследват под микроскоп.

Какво могат да очакват пациентите, които имат molluscum contagiosum?

Molluscum contagiosum може да се изчисти от само себе си, но лечението намалява инфекциозния период и редуцира разпространението на инфекцията към други части на кожата. Особено внимание трябва да има към заразените деца, които посещават детска градина или училище. Целта е да бъде блокирано разпространението на вируса. По време на заболяването не биват да бъдат разчесвани засегнатите зони. Те могат да се отворят и така да се получи бактериална инфекция. Ако кожата промени цвета си и стане подпухнала (набъбва), болезнена или отделя жълта течност, е нужна своевременна консултация с лекар.

Колко дълго продължава молускум контагиозум?

Инфекцията с molluscum contagiosum може да продължи няколко месеца до няколко години. Лечението намалява продължителността на инфекцията. Без терапия инфекцията изчезва сама от половин до една година. За хора с компрометирана имунна система възстановяването е по-дълго и бавно.

Има ли усложнения при лечението и за колко време преминава инфекцията?

Отстраняването на папулите може да причини белези. Възможно е да има странични ефекти или реакции към лекарствата. Преди да бъдат предписани определени медикаменти за кожната инфекция, медицинският специалисти трябва да знаят какви допълнителни продукти се консумират от пациента.

Без лечение папулите могат да изчезнат сами за шест до 12 месеца, но в някои случаи може да отнеме до няколко години. Терапията ускорява възстановителния процес, облекчава симптомите, особено болката и сърбежа.

Как се овладява заболяването?

  • Премахване на папулите – Лекарите могат да използват различни терапии, за да премахнат видимите признаци на състоянието чрез замразяване на папулата (криотерапия), изстъргване на папулата (кюретаж) или използване на лазер за отстраняването й (лазерна терапия). Не трябва да се опитвате сами да премахнете папулите;
  • Прием на лекарства – Лекарствата са обичайно средство за лечение на инфекции при деца. За пример тук даваме циметидина (той се използва перорално);
  • Използване на локални кремове или мехлеми – Локалните кремове и мехлеми ускоряват времето за възстановяване и намаляват симптомите. Тази методика може да включва подофилум, калиев хидроксид, салицилова киселина, бензоил пероксид и третиноин.

Билкова терапия при борба с Молуски

  • Чаено дърво (Melaleuca alternifolia) – Етеричното масло от чаено дърво има антивирусни и антисептични свойства, което може да помогне за лечението на молуски. То трябва да се нанася внимателно върху засегнатата кожа с помощта на памучен тампон.

  • Ехинацея (Echinacea spp.) – Известна със своите имуностимулиращи свойства, ехинацеята може да подпомогне организма в борбата с инфекциите, включително и с молуските.

  • Невен (Calendula officinalis) – Мехлемите и кремовете на базата на невен имат противовъзпалителни и заздравяващи свойства, които могат да помогнат за облекчаване на кожните дразнения и ускоряване на заздравяването.

  • Туя (Thuja occidentalis) – Използването на тинктура или мехлем с туя може да бъде ефективно при някои кожни заболявания, включително молуски, поради нейните потенциални антивирусни свойства.

  • Ябълков оцет – Прилагането на ябълков оцет върху молуските с памучен тампон може да помогне за изсъхването и постепенното им изчезване. Трябва да се внимава, за да се избегне дразнене на кожата.

  • Алое вера – Гелът от алое вера може да се използва за облекчаване на сърбежа и ускоряване на заздравяването на кожата, благодарение на неговите охлаждащи и противовъзпалителни свойства.

Средства и лекове за превенция на Молуски в домашни условия

  • Избягвайте директен контакт с всеки, който има кожни лезии;
  • Лечение на подлежаща екзема;
  • Без споделяне на кърпи с други хора;
  • Дезинфекция на силно използвани повърхности и предмети;
  • Практикуване на безопасен секс или избягване на секс с партньори, които имат инфекция. Презервативите не могат да предложат пълна защита, тъй като вирусът може да бъде открит в незащитени области.

Кога да потърсите лекарска помощ?

  • Кожата става болезнена;
  • Инфекцията се разпространява по кожата в повече от една област;
  • Симптомите пречат на пациента да извършва нормални дейности;
  • Кожата се подува и папулите пускат жълта течност;
  • Пациентът има отслабена имунна система и проявява характерните за инфекцията оплаквания.

Статии за Молуски

ВАЖНО!  НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем. 

Продукти за билколечение на Молуски

Статии за заболяването Молуски

Надяваме се информацията за Молуски е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!

[wpdreams_ajaxsearchlite]
Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни