Копривна треска (Уртикария)

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Копривната треска – кожен обрив, който често е много сърбящ – често е резултат от алергична реакция към храна или нещо, което сте докоснали. Уртикарията може да изчезне бързо (остра уртикария) или да продължи дълго време (хронична уртикария). Лечението може да включва антихистамини или стероиди.

Съдържание за Копривна треска (Уртикария)

Какво представлява заболяването Копривна треска (Уртикария)?

Копривната треска представлява повдигнати червени подутини (ранички) или петна по кожата.Те са вид подуване на повърхността на кожата и се появяват, когато организмът ви има алергична реакция.Алергичните реакции се появяват, когато имунната ви система влезе в контакт с алерген. Алергените са протеини, които са безвредни за много хора, но предизвикват алергична реакция при чувствителните хора.

Копривната треска често е много сърбяща, но може да усещате и парене или парене. Те могат да бъдат малки като върха на пръста или големи като чиния за вечеря. Медицинското наименование на копривната треска е уртикария.

Понякога раничките от копривна треска се съединяват и образуват по-големи участъци, наречени плаки. Копривната треска обикновено отшумява в рамките на 24 часа, въпреки че може да се усеща няколко дни или повече.

Съдържание за Копривна треска (Уртикария)

Какви са видовете Копривна треска (Уртикария)?

Острата уртикария се отнася до копривна треска, която не продължава дълго (по-малко от шест седмици). Хроничната уртикария се отнася за уртикарии, които се появяват поне два пъти седмично в продължение на повече от шест седмици.

Хронична, спонтанна уртикария е наименованието на хроничната уртикария, която няма очевидна причина.По-старото наименование на това състояние е хронична идиопатична уртикария.

Съществува и състояние, наречено физическа уртикария или индуцируема уртикария. Тази уртикария може да се появи, когато сте на студено, горещо или на слънце. Някои хора реагират на вибрации или натиск, на физически упражнения или на изпотяване. Физическата уртикария обикновено се появява в рамките на един час след излагането на въздействието ѝ. Този тип уртикария може да бъде и хронична.

Честота на заболяването

Около 20 % от населението ще получат кошери поне веднъж. Около 1 до 3 % от населението има хронична копривна треска.

Какви са симптомите на Копривна треска (Уртикария)?

Какви са симптомите на острата копривна треска?

Уртикарията изглежда различно в зависимост от човека и ситуацията. Те могат да се появят навсякъде по тялото ви. Признаците на остра копривна треска включват:

  • Повдигнати ранички или подутини по кожата ви. Бучките могат да изглеждат червеникави върху по-светла кожа.
  • Уртикария става бледаа (центърът на уртиката става блед при натискане).
  • Сърбеж на кожата.
  • Подуване под кожата, което причинява подпухване (ангиоедем).
  • Също така се появява с болезнено подуване на устните, очите и вътрешността на гърлото Ви.

Какви са симптомите на хроничната копривна треска?

В много отношения хроничната копривна треска и острата копривна треска могат да си приличат: те могат да бъдат сърбящи, подути повдигнати ранички, които стават по-светли в центъра и при натиск. Хроничната копривна треска обаче може да:

  • Да променят размерите и формите си.
  • Да се появяват, да изчезват и да се появяват отново поне веднъж на няколко дни за дълги периоди от време, дори месеци или години.
  • Да се появяват заедно с топлина, физическо натоварване или стрес.

В следствие на какво се получава Копривна треска (Уртикария)?

Причини за остра копривна треска

Острата копривна треска често е алергична реакция към нещо, което сте вкарали в тялото си, като храна, напитки или лекарства, или към нещо, което сте докоснали. Кожата има имунни клетки, наречени мастоцити. Когато тези клетки започнат да действат, те освобождават химически вещества, включително едно от тях, наречено хистамин. Хистаминът е причината за образуването на копривна треска.

Можете да получите копривна треска и по различни други причини. Някои от тях включват инфекция, стрес или физически натиск върху кожата. Не е необичайно доставчиците на здравни услуги да не могат да определят какво точно е причинило копривната ви треска.

Причини за хронична уртикария

За разлика от острата копривна треска, хроничната копривна треска обикновено не се причинява от алергии. Те могат да бъдат причинени от инфекции, причинени от бактерии или вируси, или в резултат на други медицински състояния като лупус. Вашият лекар може да не открие точна причина. В тези случаи се казва, че хроничната уртикария е идиопатична или спонтанна.

Хроничните уртики продължават за дълъг период от време, но обикновено не са постоянни. Те могат да бъдат неприятни, но не са животозастрашаващи.

Възможни усложнения от заболяването Копривна треска (Уртикария)?

Всеки, който получи тежка остра алергична реакция, може да получи животозастрашаващо подуване на дихателните пътища – гърлото и белите дробове. Това състояние е известно като анафилаксия. То може да доведе до затваряне на дихателните пътища и до смърт.

Анафилаксията често се предизвиква от тежка алергична реакция към определена храна, като фъстъци и дървесни ядки, или към ужилване от пчела.

Как се диагностицира Копривна треска (Уртикария)?

Вашият лекар може да диагностицира копривна треска и ангиоедем, като прегледа кожата ви. Тестовете за алергии могат да помогнат да се установи какво предизвиква реакцията, но това важи предимно за острата копривна треска. Познаването на причината може да ви помогне да избягвате алергените и свързаната с тях уртикария. Алергичните тестове за диагностициране на копривна треска включват:

  • Кожни тестове: По време на този тест медицинските специалисти тестват различни алергени върху кожата ви. Ако кожата ви се зачерви или подуе, това означава, че сте алергични към това вещество. Този вид тест за алергия се нарича още тест с кожно убождане или тест с надраскване. Обикновено кожен тест не се прави при хронична уртикария.
  • Кръвни тестове: Кръвният тест проверява наличието на специфични антитела в кръвта ви. Вашето тяло произвежда антитела, за да се бори с алергените. Ако организмът ви произвежда твърде много антитела, може да развиете копривна треска и подуване.

Как се овладява заболяването?

В повечето случаи копривната треска изчезва без лечение. Вашият лекуващ лекар може да ви препоръча лекарства и домашни грижи, които да ви помогнат да се чувствате по-добре и да намалят вероятността отново да имате копривна треска. Лечението включва:

За да облекчите копривната треска, можете да вземете хладка вана или душ, да носите свободни дрехи и да си правите студени компреси. Хидрокортизонов или антихистаминов крем, продаван без рецепта, може да облекчи сърбежа и подуването.

Билкова терапия при борба с Копривна треска (Уртикария)

Копривната треска, известна още като уртикария, е кожно състояние, което се характеризира с появата на червени, сърбящи петна по кожата. Различни билки могат да помогнат за облекчаване на симптомите и ускоряване на оздравителния процес.

  • Лайка – Лайката е известна със своите противовъзпалителни и успокояващи свойства. Прилагането на чай от лайка върху засегнатите участъци може да намали сърбежа и зачервяването. Лайката също така съдържа антиоксиданти, които подпомагат заздравяването на кожата.
  • Невен – Невенът е друга билка с мощни противовъзпалителни свойства. Мехлеми и кремове с невен могат да бъдат нанасяни директно върху кожата за облекчаване на сърбежа и намаляване на възпалението. Екстрактите от невен имат антисептични свойства, което предпазва кожата от инфекции.
  • Алое вера – Алое вера е добре познато със своите охлаждащи и успокояващи ефекти върху кожата. Гелът от алое вера може да се нанася директно върху засегнатите участъци, което ще помогне за намаляване на сърбежа и възпалението. Алое вера също така хидратира кожата и ускорява процеса на оздравяване.
  • Жълт кантарион – Жълтият кантарион е известен със своите противовъзпалителни и антисептични свойства. Масло от жълт кантарион може да се нанася върху кожата за облекчаване на сърбежа и зачервяването. Билката също така подпомага регенерацията на кожните клетки.
  • Коприва – Копривата, въпреки че може да звучи парадоксално, е ефективна при лечение на копривна треска. Чай от коприва може да помогне за детоксикация на организма и намаляване на възпалението. Копривата е богата на антихистамини, които помагат за облекчаване на симптомите на уртикария.
  • Лавандула – Лавандулата има успокояващи и противовъзпалителни свойства. Маслото от лавандула може да се използва за намазване на кожата или да се добавя към вана, което ще помогне за намаляване на сърбежа и успокояване на нервната система. Лавандулата също така подпомага релаксацията и подобрява съня.

Средства и лекове за превенция на Копривна треска (Уртикария) в домашни условия

Остра копривна треска

Вашият лекар може да използва резултатите от тестовете за алергия, за да ви помогне да разберете кои вещества предизвикват остра копривна треска. След като узнаете отключващите фактори, можете да ги избягвате. Може да се наложи да:

  • Да изключите от диетата си определени хранителни продукти.
  • Да намалите излагането на алергени във въздуха.
  • Да преминете към перилни препарати и сапуни без аромати или оцветители.
  • Да избягвате екстремни промени в температурата.
    Да се отпуснете и да си вземете почивка, когато сте стресирани или претоварени.
  • Да носите свободно прилепнали, леки дрехи.

Някои от тези съвети могат да помогнат и при хронична копривна треска.

Хронична копривна треска

Възможно е да не е възможно да се предотврати появата на хронична копривна треска. Вашият лекар може да не е в състояние да открие точно какво ги причинява. Възможно е те да са част от по-голямо медицинско състояние, което засяга имунната ви система.

Кога да потърсите лекарска помощ?

Копривната треска може да се подобри без лечение. Обадете се на Вашия лекар, ако имате:

Копривна треска или подуване, които продължават повече от една седмица.
Заразени подутини (червени, подути или пълни с гной).
Повтарящи се уртики (връщат се на всеки няколко месеца).
Силен сърбеж, който може дори да Ви попречи да спите.
Признаци на анафилаксия, включително хрипове, задух или повръщане.
Подуване на устните или лицето.

Статии за Копривна треска (Уртикария)

ВАЖНО!  НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем. 

Продукти за билколечение на Копривна треска (Уртикария)

Статии за заболяването Копривна треска (Уртикария)

Надяваме се информацията за Копривна треска (Уртикария) е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!

[wpdreams_ajaxsearchlite]
Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни