zdravital-logo

Допълнително

Искате да ни се обадите?

Обадете ни се на 02 402 68 68

Академия Здравитал – Ролята на парамедиците в спешната помощ

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Добре дошли!

Екипът на Здравитал Ви пожелава приятно четене. Разглеждайте ежедневно нови здравни публикации.

В рубриката „Здраве и билки“ се акцентира върху действието на билката невен при зарастване на рани

Представяне на гостите

Гост в поредното издание на предаването „Академия Здравитал“ бяха д-р Витан Витанов и д-р Огнян Кузманов. Доктор Витанов е един от основателите на „Академия Първа Помощ“. Организацията съществува вече повече от 10 години. От своя страна доктор Огнян Кузманов е парамедик, инструктор по първа помощ.

Начални думи на професор Деянов

„Проблемите в спешната помощ у нас са огромни. Не достигат лекари, сестри, шофьори на линейки. Заплащането не е добро, то е неадекватно на труда, който тези специалисти полагат. Затова, всеки, който може да помогна или всякаква организация, която може да допринесе за оптимизиране на работата в спешната медицина, е добре дошла. Парамедицината е изключително важна, даже в някой страни, организацията на спешната помощ, изцяло е „легнала“ върху труда на парамедиците.“

Парамедицина

От гледна точка на медицината, думата „пара“ значи „около“. Тоест, тези медицински лица помагат на лекарите в спешните случаи. Доктор Кузманов сподели, че този тип специалност е навлязал сравнително скоро в България. Очаква се в най-скоро време да се разчита още повече на парамедиците, поради недостига на медицински специалисти от по-висока квалификация в Спешната помощ. Според д-р Кузманов на година излизат около 200 обучени парамедици, готови да помагат.

В крайна сметка тази професия е стандартизирана, тя е зададена като параметри. Част от дейността е свързана с първоначалното диагностициране и овладяване на състоянието. Към момента професията е именувата като „лекарски асистент“.

„Аз съм част и от планинска спасителна служба, като доброволец. Едно от основните правила, при работа в екип е, по време на ситуация, да не се навлиза в конфликти. Ако има одпуснати грешки, те да се обсъждат, след като приключи случая. Ако лекарят има компетентно мнение и казва какво трябва да се направи, аз ще го послушам“ – думи на д-р Огнян Кузманов

„Академия Първа Помощ“

„Ние се занимаваме с обучение на парамедици. Вече над 7-8 години, ежегодно излизат курсове. Сегашният се състои от 45 човека. От предишните ми колеги, които са завършили и взели диплома, много са реализирани, работят към спешни центрове, включително и в София. Има назначени колеги в различни болници. Обучението е направено така, че да могат да се включват хора от цяла България – всички се събираме по време на практическите занимания. Останалата част от обучението се провежда дистанционно. Лекциите се правят така, че да не се налагат пътувания. Работим плътно с Министерстовто на здравеопазването. За да бъде обучен един парамедик, се преминава през много стъпки. Нашият учебен център е с европейски призната диплома. Хората желаят да се реализират тук, защото това е мястото, където живеем. В България има добри условия за работа. Нашата академия има и практическа помощ, всички ние сме лекари, работещи на терен. Ние се занимаваме с осигуряване на различни комерсиални събития. Напоследък наблягаме на обучението на учители в училищата и детските градини. Ние сме единствената сертифицирана от Министерството на образованието организация и нашите обучения по първа долекарска помощ са внедрени. За последните 8 години сме обучили над 16 хиляди учители“ – думи на доктор Витанов.

Организация на работната дейност

Към днешна дата в България организацията е направена така, че да има парамедици, които заемат позиции в спешната помощ и са част от екипите, посещавали адреси. По мнението на д-р Кузманов един ден у нас ще се случи това спешната помощ да мине изцяло на основата на парамедицината. В България все още няма иградена статистика, отностно положителните и отрицателните дейности на медицинските лица. Тази статистика трябва да бъде задача на Здравната система, където да се дава обратна връзка след всеки един случай. Би било хубаво да се види каква е успеваемостта на манипулациите в спешната медицина. Идеята на протоколите е да се следва хронологията на действията и да не се пропусне някоя важна стъпка, която да е фатална за болния.

Обучението на един парамедик отнема 1-2 години. Периодът зависи от степента и квалификацията. Реално, дейността на гостите е свързана със стабилизирането на пострадалия човек и неговото транспортиране до лечебно заведение, където да се осигури високо-квалифицирана терапия. Парамедиците оценяват състоянието на пациента, оптимизират жизнените показатели. Специалистите разполагат със спешни медикаменти, които да дадат на място. Целта е индивидът да стигне жив до болницата и там, чрез необходимата апаратура, да се пристъпи към адекватно лечение.

Мнение на специалистите. Специфика в парамедицината

„Аз искам да кажа, че в България има достатъчно добри лекар-специалисти, които знаят какво да се направи, за да се промени системата. И те години наред внасят томове документация в парламента как да се направи реформата. Просто тези документи никой не ги поглежда и те си стоят някъде по шкафовете. Никой няма желае да направи реформа.“

От своя страна д-р Витанов добави:

„Трябва желанието на всички да се обедини около това да се повиши степента и квалификацията, както на медицинските специалисти, така и на обществото, защото хората също трябва да бъдат отговорни към собственото си здраве.“

Специфично за вовите работни протоколи е, че те отричат бързото транспортиране на пациент до лечебно заведение. Преместването трябва да стане тогава, когато болният е годен за придвижване. Работата на терен продължава до възможно най-голямото стабилизиране на индивида. Тук се даде конкретен пример как наскоро на гостите се е наложило един час и 40 минути да реанимират човек с епилепсия, преди той да бъде транспортиран до болница.

„Здраве и билки“ – Невен

Невенът е сред най-ценните билки в народната медицина в България и по целия свят. Нашите предци са оценявали лечебните свойства на билката и са я използвали за  справяне с множество кожни проблеми, включително рани, порезни наранявания, изгаряния и възпаления. Невенът притежава забележителни регенериращи и противовъзпалителни възможности, които го правят идеален за лечение на рани от всякакъв тип.

Силата на натуралната съставка се дължи на богатия комплекс от биологично активни вещества, включително етерични масла. Тези природни съединения работят синергично за ускоряване процеса на зарастване, намаляване на възпалението и предотвратяване на последващи инфекции. Невенът стимулира производството на колаген, подобрява кръвообращението в засегнатата област и притежава антибактериални характеристики.

При лечение на рани съставката би могла да се използва под различни форми, като всяка от тях предлага своите уникални ползи. Мехлемът от невен е идеален за директно нанасяне върху раната и осигурява продължително лечебно действие. Тинктурата е концентрирана форма, подходяща за разреждане и промиване на рани. Компресите с невенов чай действат нежно и са позитивни за чувствителна кожа. Маслото от невен е отлично средство за масаж около раната и подобряване на циркулацията. Независимо от избраната форма, невенът действа бързо и ефективно, като значително съкращава времето за зарастване на кожния проблем.

Рани

Раната е увреждане на кожата или други тъкани, което нарушава тяхната цялост. Проблемът може да възникне в резултат на механично, химично, термично или друго въздействие. Процесът на зарастване на раните е сложен биологичен механизъм, преминаващ през няколко последователни фази: хемостаза (спиране на кръвотечението), възпаление, пролиферация (размножаване на клетките) и ремоделиране на тъканите. При нормални обстоятелства повърхностните рани зарастват за 7-10 дни, докато по-дълбоките кожни проблеми могат да се нуждаят от седмици или месеци за пълно възстановяване.

Причините за появата на раните са разнообразни и често комбинирани. Възрастта играе важна роля, тъй като при по-старите хора процесите на регенерация са забавени. Хроничните заболявания като диабет, сърдечно-съдови заболявания и нарушения на имунната система, могат значително да забавят възстановяването. Лошото кръвообращение в засегнатата област ограничава доставката на кислород и хранителни вещества, необходими за заздравяването.

Инфекциите са сериозен фактор, който има способността да влоши състоянието на раната и да забави лечебния процес. Недостатъчното хранене, особено дефицитът на протеини, витамин C, цинк и други важни нутриенти, влияе негативно върху терапията. Тютюнопушенето намалява кислородната доставка към тъканите, а стресът би могъл да потисне имунната система и да забави процеса на възстановяване.

Видове рани

Специалистите разграничават няколко основни типа рани, според тяхната дълбочина и характеристики. Повърхностните рани засягат само горния слой на кожата (епидермиса) и обикновено зарастват без белези. Частичните инфектират епидермиса и част от дермиса, могат да оставят минимални белези. Пълните рани преминават през всички слоеве на кожата до подкожната тъкан и често изискват специализирано лечение. Хроничният вид не зараства в нормалните срокове и може да персистира седмици или месеци. Инфектираните рани са усложнени от бактериална инвазия и изискват антибактериално лечение.

Билкова терапия при рани

  • Алое вера – Гелът съдържа полизахариди, аминокиселини, витамини и минерали, стимулиращи регенерацията на кожата. Има охлаждащо, успокояващо действие, намалява възпалението и ускорява заздравяването. Алое верата е ефективна при слънчеви изгаряния, повърхностни рани и кожни дразнения. Свежият гел може да се прилага директно върху раната или като готови продукти;
  • Лавандула – Етеричното масло притежава антибактериални, противогъбични, противовъзпалителни свойства. Стимулира образуването на нова кожа и помага за намаляване на белезите. Лавандулата е подходяща за деликатна кожа и може да се използва разредена с базово масло за директно нанасяне или чрез компреси с лавандулов чай;
  • Жълт кантарион – Съдържа хиперицин и други биологично активни вещества с противовъзпалителни, антимикробни свойства. Маслото от е особено ефективно при лечение на порезни рани, натъртвания и кожни възпаления. То стимулира регенерацията на тъканите и помага за бързо зарастване, без груби белези;
  • Медът – Той е природен антисептик. Създава защитна бариера срещу инфекции, поддържа влажна среда, която благоприятства заздравяването на рани, има противовъзпалителни свойства. Манука-медът е има високо съдържание на метилглиоксал, съставката притежава антибактериални свойства. Медът може да се прилага директно върху почистени рани или под формата на медицински превръзки.
Picture of Петя Василева

Петя Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Гарантирана сигурност чрез reCAPTCHA и Google.Политиката за поверителност и Условията за ползване се прилагат.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Харесваш статиите ни? Абонирай се!

Абонирайки се ще получавате известия за нашите последни публикации!