zdravital-logo

Допълнително

Искате да ни се обадите?

Обадете ни се на 02 402 68 68

Йорданка Енева – Ранно детско развитие и трудности при проговарянето

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Добре дошли!

Екипът на Здравитал Ви пожелава приятно четене. Разглеждайте ежедневно нови здравни публикации.

В рубриката „Здраве и билки“ към предаването „Академия Здравитал“ се разгледа ролята на пасифлората за подобряване на човещкото здраве

Представяне на госта

Йорданка Енева е специалист-психолог и логопед. Тя има над 20 години преподавателски опит в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Г-жа Енева е член на Дружеството на психолозите в Република България, освен това е част от Американската психологична асоциация. Също така е автор на книга и различни научни статии. Към днешна дата ръководи терапевтично студио в град София.

Мнението на гостенката за „локалите“

„Винаги през годините е имало някакво образувание от младежи – преди са били скинари, пънкари, сега са „локалите“. Това е търсене на различие, алтернативна норма на поведение. Тя не е приятна, защото има набези от тях, но не бих казала, че нашето време е твърде различно от това, което ние сме правили като деца – например с алтернативните формирования. Някак си, прекаленото етикитиране на нашите деца, че са агресивно поколение, не мога да се съглася с такова нещо. Докато не излязат научно-обосновани данни между миналото и сегашното поколение, не можем да твърдим, че сегашните младежи са по-агресивни от предходни поколения. Преди години децата се неглижираха, оставаха необхванати от грижи и неразпознаваеми, откъснати от социалната среда. Сега след Закона за приобщаващото образование, когато тези деца влизат в училище, те започват „да бият на очи“, защото са разнообразна, хетерогенна група. Някой имат медицински условия за своето поведение, при други има социални фактори на повлияване. Сякаш грижите за децата в момента са повече и те са по-видими, тъй като влизат в масовото училище. Преди години бяха сегрегирани от деление и отблъснати.“

Отговор на професор Деянов за гледната точка на госпожа Йорданка Енева

„Аз пък се съгласявам с едно такова отрицателно етикитиране и веднага ще кажа защо. Никога по време на моето детство не е имало толкова агресивни филми и предавания в медийното пространство, колкото сега. Всяка вечер по официални телевизии ние гледаме екшъни, в които стават стотици убийства и стрелби. Сега младежите гледат такива неща и това оказва влияние. В Нашето детство знаехме, че има 1-2 бандити в махалата, знаеха се имената на тези момчета, те правеха повече поразии и много бързо милицията се справяше с тях. Сега при този феномен с локалите на пр ъв поглед това са напълно нормални деца, от много добри семейства, става дума за 14, 15, 16-годишни, събират се някъде, навиват се и започват да правят зулуми.“

Стрес

Около сегашното поколение младежи има повече стрес, тревожност. Затова оказват влияние и социалните мрежи, които нагнетяват повече напрежение. По този въпрос има редица данни, които доказват твърдението. В различните платформи могат да се видят полезни неща, но в същото време се публикува и негативно-агресивна информация, която „отключва“ агресивно поведение в подрастващите. Гостенката в студиото представи книга, според която социалните мрежи влияят по-негативно на момичетата. Това е така, тъй като децата започват да живеят с нереална представя за себе си – например за тяхната външност, цялостанта самооценка. Децата стават една личност пред екраните и съвсем друга, по-тревожна – в истинския свят. Можем да кажем, че това болестни състояния.

Специалистката каза, че е доказано как 10-15 годишните деца развиват тревожни разстройства и депресивност, не просто в разговорния вариант, а наистина с научни доказателства. За пример с такива проблеми професор Деянов даде хранителните разстройства и по-специално – анорексията. Има момичета, които тежат 38-40 килограма, но те живеят с постоянното усещане, че имат излишни мазнини и трябва да отслабнат още. Когато се стигне до определена долна граница, възстановяването е почти невъзможно, а смъртността – много висока. Момчетата пък се отръпват, вглъбяват се в различни предавания, клипчета, а техните секцуални предизвикателства придобиват дръзка форма.

Екранни зависимости. Детско развитие

„Използването на екран е толкова вредно, колкото да изискваме от едно дете, което е вид бозайник, да седи мирно между 6 и 8 часа дневно – без да се движи, говори, усмихва, бих добавила и без да пие вода. Голяма част от екранните деца, захластани в смарт-устройствата, забравят и не могат да разказват. Когато езикът не е построен до тръгване на училище, не може да се очаква, че детето ще се представя адекватно.“

Психоложката информира, че в последните години има скали за оценка на детското развитие, които проследяват детайно параметрите. Ако детето е прекалено тромаво и лениво, трябва да се наблюдава когнитивното и езиково развитие. В случай, че моториката върви с прекалена пасивност или свръх-активност, не бива да се говори още за хипер-активен синдром и дефицит на вниманието.

Важно е социалното взаимодействие на детето с хората, грижещи се за него. На 3-месечна възраст трябва да направи впечатление дали детето има социална усмивка, когато вижда възрастния. Нужно е да се следи дали до шестия месец (или по-рано) бебето прави устойчив зрителен контакт – това е времето за разпознаване на близките лица. За моториката е ключово вдигането на ръка и посочването с пръст към нещо интересно (6-18 месеца).

Проговаряне на бебетата

„Има един период, който се нарича пелингвистично развитие. В него очакваме рефлекторни звукове, гукане, вокална игра. Те не носят пълнозначеин смисъл на думата. Но, това е времето между четвърти, шести и девети месец.  Тогава се появява рефлекторно удвояване на звукове и срички. Детето започва да трупа пасивен речник и да разбира. Индикатор за внимание е, ако на 12 до 18-месечна възраст детето не се обръща, когато го викаш по име и се държи сякаш е глухо. Това е сигурен сигнал, че нещо в развитието не е наред. До навършване на една година, 14 месеца, а за момчетата и 18 месеца, е нормално децата да могат да казват нормално между 10 и 30 думи. А към 18 месеца до 2 години – да могат да се комбинират 2 думи адекватно. От 3 години нататък говорът може да бъде не съвсем разбираем, защото част от звуковете може да не се произнасят докрай адекватно. На тази възраст детето трябва да може да използва езиковата си система за общуване, да може да задава въпроси“

Аутизъм. Дейност на психолозите. Заекване

Към момента не е установена конкретна етиология за появата на аутизма. По мнението на психолог Енева, проблемът има медико-биологичен, а не социален характер. За заболяването се говори от над 110 години. Става дума за вид разстройство в човешкото развитие. Много често засегнатите деца са „скрити гений“ в дадено направление, за сметка на това са твърде ограничени в социалната, двигателната сфера.

Консултациите с психолог се заплащат от пациентите. Няма никакво реимбурсиране от Здравната каса в България. Държавна помощ може да се използва единствено, спрямо общопрактикуващите лекари, които могат да дадат някаква насока. Има държавни логопеи, тяхната дейност напоследък обхваща по-малки възрасти. Някой психолози, логопеди и ресурсни учители влизат в детските градини и училищата. Те са по един специалист на брой, което е крайно недостатъчно. Не винаги се вземат адекватни мерки, спрямо отделните деца.

Съществуват различни форми на заекване и причини за появата на проблема. Възможно е да се появи на чисто физиологично ниво. Може да бъде свързано с мононеврозите – там, където са и тиковете. Съществува вероятност стресът или забавеното езиково развитие да провокира заекване. Процентът на засегнатите деца не е толкова голям. Лечебните мерки са свързани с продължителни, системни, периодични терапевтични сеанси.

Финални думи на Йорданка Енева

„Мили родители, ограничавайте екранните устройства за децата си. „Виртуалният аутизъм“ вече се явява като голяма хетерогенна група, макар че това е хиперболизиран термин. Той не е диагноза, а е само предупреждение. Свръх-стимулацията от екраните води до много разстройства.“

„Здраве и билки – Пасифлора

Пасифлората е сред най-ценните билки в народната медицина в България и по целия свят. Известна още като страстоцвет, тази билка е високо ценена, заради нейните успокояващи свойства и способността й да намалява тревожността и нервното напрежение. Природният продукт може да редуцира стреса, който често съпътства и влошава проблемите, свързани със заекването при децата.

Силата на пасифлората се дължи на комплекс от биологично активни вещества, включително флавоноиди, алкалоиди и гликозиди. Тези природни съединения влияят благоприятно върху нервната система, като повишават нивата на гама-аминомаслената киселина. Пасифлората помага за намаляване на общото напрежение и тревожност, което може да допринесе за по-плавна и спокойна реч при деца със заекване.

Билковият чай от пасифлора действа меко и е лесен за включване в ежедневието на детето. Тинктурата е по-концентрирана и подходяща за моменти на повишена тревожност. Хранителните добавки под формата на капсули или таблетки предлагат точна дозировка и удобство при прием.

Допълнителна информация за заекването

Заекването е нарушение на речевата плавност, което се характеризира с неволеви повторения или удължавания на звукове, срички или думи, както и с блокажи или паузи, нарушаващи ритмичния поток на речта. Проблемът засяга приблизително 5% от децата в определен момент от тяхното развитие, като при около 75% дискомфортът отминава спонтанно до пубертета. Заекването е по-често срещано при момчетата, спрямо момичетата, в съотношение 4:1.

Причините за проблема могат да бъдат разнообразни и често комбинирани. Генетичните фактори играят значителна роля, това се отнася за около 60% от засегнатите дец. Неврологичните фактори (малки разлики в структурата и функцията на мозъка) повлияват координацията на речевите механизми. Психологическите особености (тревожност, стрес и емоционални травми) провокират или засилват заекването.

Средата, в която расте детето, също има значение – високите очаквания, бързото темпо на говорене или критиките към речта могат да допринесат за развитието на заекване. Развитийните фактори са свързани с това, че заекването често се появява при интензивен езиков растеж, когато речевите умения не могат да поддържат темпото на езиковото развитие.

Видове заекване

  • Развитийно заекване – Започва в детска възраст (между 2 и 5 години), когато детето преминава през интензивност на езиково развитие;
  • Невророгенно заекване – Дължи се на неврологични увреждания или заболявания;
  • Психогенно заекване – Свързано е с емоционални травми или психологически стрес.

В зависимост от проявленията, заекването може да се изрази като повторения на звукове, срички или думи; удължаване на звукове; блокажи или паузи; съпътстващи физически движения – мигане, тремор на устните или кимане с глава; избягване на определени думи или ситуации.

Билкова терапия

  • Лавандула – Има успокояващи и отпускащи свойства. Ароматерапията с лавандулово масло може да създаде спокойна атмосфера, намалявайки общото напрежение и тревожност, което подобрява плавността на речта. Възглавнички с лавандула или няколко капки етерично масло във вечерната вана, помагат за по-спокоен и качествен сън;
  • Лайка – Тя също има успокояващи свойства. Чаят е нежен и подходящ дори за малки деца. Редовната консумация на лайков чай редуцира нервното напрежение и създава спокойствие. Лайката може да се използва и чрез успокояващи вани, отпускащи организма;
  • Мелиса (Маточина) – Успокоява нервната система. Подходяща е за деца, действа нежно и не предизвиква сънливост. Чаят блокира тревожността и дава спокойствие, това на децата да говорят по-уверено, с по-малко запъване. Възможно е комбинация с пасифлора за засилен ефект;
  • Магнезий  – Той е ключов за нервната система. Недостигът може да доведе до повишена нервност, раздразнителност и мускулно напрежение. Включването на храни, като тъмно зелени листни зеленчуци, банани, авокадо, ядки и семена, помага за подобряване на нервната система и намаляване на заекването.
Picture of Петя Василева

Петя Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Гарантирана сигурност чрез reCAPTCHA и Google.Политиката за поверителност и Условията за ползване се прилагат.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Харесваш статиите ни? Абонирай се!

Абонирайки се ще получавате известия за нашите последни публикации!