Тема на разговора – Паркинсон, Алцхаймер, мигрени, заболявания на централната нервна система
Съдържание
Представяне на госта
Доктор Филип Алексиев е специалист-невролог, с повече от 15 години медицински опит. Завършва своето висше образование в Медицински Факултет на Карлов университет – град Прага, Чехия. През 2015 г. защитава дисертация на тема „Електроенцефалографски промени при пациенти с множествена склероза – клинични и психометрични корелации“ към Медицински университет – София и придобива степен „Доктор по медицина“. В периода 2017-2019 г. специализира в Университетска болница Инзелшпитал, Берн Швейцария, под ръководството на професор Йоханес Матис и проф. Клаудио Басети. Към днешна дата доктор Алексиев работи в УМБАЛ „Света Анна“ – град София.
Паркинсон
Това е невродегенеративно заболяване. Става дума за група от неврологични болести, постепенно отпадат определени функции на някой части на главния мозък. По принцип в човешкия организъм има една структура, която постоянни служи на човек, за да може той да се движи правилно. Тази структура се казва базални ганглии. Базалните ганглии състоят от няколко части. Частта, която доставя допамина, се намира в горната част на мозъчния ствол (субстанция нигра).
При Паркинсон се получава недостиг на невротрансмитер (допамин) – процесът води до появата на основните симптоми на заболяването. Те са свързани със забавянето на движенията (брадикинезия). Болестта води и промяна в мускулния тонус – засегнатите индивиди стават по-ригидни.
Отличителен е тремора в покой. Характерното оплакване започва в едната или другата ръка.
От гледна точка на предразполагащите фактори за появата на здравословния проблем, значение има както генетичната предразположеност, така и определени елементи на околната среда. Самото замърсяване на околната среда играя роля за увеличената честота. Опасна е употребата на някой психоактивни вещества. Не трябва да забравяме хроничната травматична увреда на мозъка – засяга се функционалността и структурата на нервните клетки.
Любопитен факт е, че ранните форми протичат по-тежко, отколкото късните такива. Така или иначе, възрастта е важен фактор за „отключването“ на Паркинсон.
Допълнителна информация
За да се развие едно невродегенеративно заболяване, е важно в ежедневието да има определен товар на негативни обстоятелства. Например, ако бъде на лице едно хронично безсъние, постоянен и повишен стрес, нездравословно хранене, прекомерната алкохолна употреба, така бива увеличена възможността за Паркинсон. Шестата и седмата възрастова деката е периодът на най-голям риск за пациентите.
Доктор Филип Алексиев сподели, че в невродегенеративната сфера кафето и донякъде никотинът се считат за протективни средства. „Изживяването“ на сънищата, нарушенията на обонянието, промените в настроението, запекът – съществува вероятност тази симптоматика да се появи години преди идването на основната облест. Електромиографията трудно ще намери нещо, което да сигнализира за проблем с проводимостта на нервите. За да се стигне до Паркинсон, 90 процента от нервните клетки, които се продуцират от допамина, трябва да бъдат унищожени. С времето терапевтичният прозорец намалява, затова ранната диагностика е от ключово значение.
Съществува изследване, което показва по какъв начин в базалните гангли се транспортира допамина. По време на специализираната проверка през вената как се захваща хормона на радостта. Тъй като допаминът не може да се достави директно в мозъка, съвременната неврологична наука е намерила допълнителни субстанции за създаване на нужната концентрация.
Мнение на специалиста
„Когато лекарствата за Паркинсон вече трудно влияят, се стига дотам, че човек става обездвижен… С днешната терапия ние сме на съвсем друго място, хората вече могат спокойно да живеят 20 или повече години с болестта. Сега има възможност за поставянето на специали помни, които да излъчват дозиран прием на нужното лекарство. Новите методики имат голям успех, покрити са от Здравната каса у нас… Има три основни проблема за всички невродегенеративни заболявания. Единият е свързан с проследяването на човека, а вторият – с провеждането на неврорехабилитацията. Третият ключов момент е когнитивният дефицит, който се развива рано или късно. Пациентите трябва да бъдат поддържани ангажирани по някакъв начин, за да не „обеднее“ когнитивно… Най-честият страничен ефект от основното лечение на Паркинсон зависи от групата прилагани медикаменти. При класическото лекарство трябва да се внимава с даването на точната доза. Ако се даде прекалено голямо количество, се получава дискинезия – неволеви движения при свръхстимулация. Често може да се получат отоци или компулсивно поведение – то води до хазарт, кражби и други.“
Логистика между спешната помощ и клиниките по интензивна неврология
При исхемичните и хемогаричните инсулти е много важно максимално бързо пациентите да бъдат докаран до подходящо лечебно заведение. Целта е в най-кратки срокове да стартира извършване на фибринолиза (тя предотвратява образуването на кръвни съсиреци). Специалистите имат най-много 4 часа и 30 минути, за да реагират. Напомняме, че характерните симптоми на исхемичен инсулт, са: внезапно настъпило изкривяване на лицето, слабост в левите или десните крайници, нарушен говор, невъзможност за комуникиране. От гледна точка на логистиката, първото нещо е пациентът изобщо да стигне до болницата. Там медиците трябва веднага да направят скенер на главата (компютърна томография).
Алцхаймер. Мигрени
Като клинични прояви, болестта на Алцхаймер е по-честа, спрямо Паркинсон. Тук също е важен начина на живот. Ако се ограничи алкохолната консумация и се ограничи хиперенергийният хранителен прием, това може да забави прогресията на заболяването. Алцхаймер също има хроничен невродегенеративен характер. Здравословният проблем е най-честата причина за появата на деменция.
В днешно време съществуват редица билкови хранителни добавки, които подогряват мозъчната дейност. Сред най-подходящите прородни съставки е гинко билобата. Целта на терапията е да облекчи проблемите с паметта, мисленето и поведението.
Мигрената е синдром, при който водещ симптом е главоболието. Обикновено главоболието е едностранно и много инвалидизиращо в рамките на мигренозен пристъп. Този пристъп трае няколко часа. Възможно е да се развият „светлинни феномени“ – например прибляскване. Пациентите умеят да усещат критичната фаза и гледат през този период да се намират на тихо и спокойно място. Ключово за заболяването е профилактирането – между пристъпите да се дава лечение, което да намалява интензитета и честотата на пристъпите. При вече развила се атака, триптаните могат да блокират процеса. Ако говорим общо за главоболието, един от най-честите видове е тензионното – то има двустранен механизъм. Мигренозният пристъп има връзка с менструалния цикъл, затова жените са по-рискови.
Въпроси от зрителите и отговорите на специалиста
Въпрос: Какво може да се направи при синдром на неспокойните крака в силна форма?
Отговор: Този проблем обикновено се лекува с медикаменти, предназначени за Паркинсон. Става дума за клинично заболяване, отделна нозологична единица. За нея няма клинична пътека. Лекарствата се дават в по-малка доза. Освен споменатите медикаменти, се дават още една група продукти. Терапията е активна, успешна, дава резултат. Тук диференциално-диагностично в съображение влиза и диабетната полиневропатия. Синдрома има първични и вторични форми. При вторичните форми, когато има развита полиневропатия, по-често се получават сетивни оплаквания. Витамин В1 не е толкова подходящ при проблема с неспокойните крака, той действа позитивно за укрепването на нервите. Симптомите се подобряват при движение. Хората трябва да стават и да се масажират, да си вземат хладки душове на краката.
Въпрос: Как да се лекува лека атрофия на мозъка със синдром на Паркинсон, има слабост в горни и долни крайници, затрудненост при фини движения?
Отговор: С оглед на това, че госпожата е посетила няколко невролога, може би пациентката трябва да се прегледа в някоя университетска клиника. Нужно е да се направи изследване на нервната проводимост, трябва да се провери дали симптомите са симетрични и се появяват едновременно. Важно е да бъде проверено оплакванията засилват ли се във вечерните часове, на лице ли е изтръпване. При човек на 82 години нещата са съчетани, има някаква форма на полиневропатия, определена мозъчна атрофия.
Въпрос: Паркинсон за 70-годишен пациент, няма вибрации на ръцете и сериозно нарушено качество на живот – дали заболяването подлежи на рехабилитация или физиотерапия?
Отговор: Неврорехабилирацията зависи от това какъв е водещия симптом. Има специални техники, чрез които медицинските лица могат да работят, за да бъде адаптиран организма към новата среда.
Въпрос: Доказан Паркинсон от две години, напоследък движението е забавено, започнало е виене на свят, забравяне и падане, студени крайници, пациентът е на 78 години. Отделно има диабет, сърдечен проблем и рак на гърдата – как да се действа за справяне с многото заболявания?
Отговор: Забавянето на движенията при Паркинсон може би подсказва, че избраната терапия не е достатъчна или не е добре разпределена. От друга страна е възможно част от медикаментите за заболяването да предизвикват световъртеж като страничен ефект, затова е нужно да се провери лечението.
Въпрос: Какво трябва да се приема при синдром на неспокойните крака?
Отговор: Лечението трябва да се прилага от квалифициран специалист. Нужно е точно да се прецезира даваната дозировка от лекарството, за да не се подсили синдрома при прекомерна употреба. Иначе подходи са допаминовите антагонисти. Определени продукти могат да влошат състоянието – това са бензодиазепиновите препарати, някой антидепресанти.
Съвет към зрителите от доктор Филип Алексиев
„Ако видите започващ от едната страна тремор, който е типичен в покой и се засилва, когато човек е напрегнат, ако видите, че движенията обедняват, гласът става по-нисък, лицевото изражение е по-монотонно, има залитания при тръгване и спиране, изживявания на сънищата под агресивна форма – не забрявяйте, че може да се касае за болест на Паркинсон и просто трябва да посетите невролог.“