Темата на предаването бе свързана с камъните в бъбреците и бъбречната недостатъчност
Доктор Радина Николова-Гарева е специалист-нефролог. В своята медицинска дейност тя се занимава с различни бъбречни заболявания. Д-р Николова-Гарева работи в болница „Света Анна“ – град София. Заедно с професор Христо Деянов гостенката обсъди проблемите свързани с камъните в бъбреците и бъбречната недостатъчност – каква може да е профилактиката и скрининга.
„Достигането до терминална бъбречна недостатъчност и необходимостта от бъбречно заместително лечение, в това число диализни методи или трансплантации, е основен проблем за болните хора. Наистина е повишена нуждата от брой трансплантации на година, а са недостатъчно на брой реализираните интервенции. Това важи не само у нас, а и в световен мащаб. Иначе самите трансплантации подобряват качеството на живот. Хората са пълноценни в личен и професионален план. Нужно е да акцентираме върху моментите, които водят до терминална бъбречна недостатъчност – превенцията на артериалната хипертония, захарния диабет. На трето място са типичните бъбречни заболявания“ – начални думи на доктор Николова-Гарева.
Съдържание
Хронична бъбречна недостатъчност
За да се стигне до трансплантация, трябва да се е развила сериозна бъбречната недостатъчност. Ранните симптоми и началото на заболяването са най-важни за превантивната медицина. Ако се вземат навременни мерки, процесът може да бъде забавен и човек да живее с поддържаща терапия. Хроничното бъбречно заболяване може да бъде степенувано в 5 категории по международен стандарт. Ранните увреждания са таргета на нефролозите.
При голям процент от болните в началото на здравословния проблем няма характерни симптоми. Тук е ролята на скрининговите изследвания, които да проверят показателите на бъбреците. От друга страна нефролитиазата е свързана с активни оплаквания – пациентите понякога имат много силна болка. По отношение на скрининга за този вид недостатъчност абсолютен минимум е проверката на креатинина, уреята, изчисляването на гломерулната филтрация (ГФ). Важно е да бъде проверено нивото на пикочната киселина, еритроцитите, албуминурията (белтък в урината). Албуминорията се счита за основен маркер на ендотелната дисфункция, важен е за хипертоници и диабетици. Клирънса на креатинина е показател за висцерално увреждане. Споменатата филтрация е съотношение между няколко елемента, представлява по-точен показател, който взема под внимание телесното тегло на пациента, възрастта, пола. Над 3 месеца задържане на глумеруланта филтрация под 60 милилитра за минута, поставя пациента в категорията „хронично бъбречно заболяване“.
Бъбречна биопсия. Реферетни стойности на някой показатели
Това е важна част от диагностичния процес. Представлява инвазивен метод. Бъбречната биопсия дава ценна информация за белезите на активност и хроничност. Чрез метода специалистите получават възможност за патогенетично лечение, което осигурява дълъг и качествен живот. Повечето хронични лезии показват срока за достигане до бъбречно заболяване.
За стойностите на креатинина не бива да се гледа референцията на лабораторията. Ако един мъж тежи 100 килограма, за неговата мускулна маса показател на креатинина от 100 мерни единици е нормален. Не така стоят нещата например при 20-годишна жена, която има 50 килограма тегло. Затова е важно изчислението на гломерулната филтрация, тя да е над 90 единици. Има едно изключение – ГФ над 120 милилитра за минута може да покаже ранни увреждания при диабет и хиперфилтрация. Уреята сама по себе си зависи от приемането на белтъчини, може да има ниски стойности при недохранване.
Нормалните нива на пикочната киселина са 320-340 µmol/l. Голяма част от пациентите с подагра могат да бъдат асимптоматични. От друга страна, има случаи, в които заболели хора, с не толкова висока пикочна киселина, биха могли да усетят нежеланите последствия от заболяването. Задължително е да се спазва балансиран хранителен режим, с по-малък прием на белтъци и пурини.
Хемодиализа. Бъбречна поликистоза
Продължителността на хемодиализата при различните пациенти е индивидуална. Възможно е да има хора, които над 10-15 години се подлагат успешно на това лечение. До голяма степен периодът зависи от придружаващите заболявания, това важи особено за кардиологичната анамнеза. Повечето болни на хрониодиализаса с по вишен риск от сърдечно-съдови усложнения. Това е свързано с анемичния синдром при бъбречната недостатъчност.
Автозомно доминантнтаа бъбречна поликистоза е генетично заболяване. Рецесивната форма се среща в детска възраст, с тежко протичане. Тук е необходим качествен скрининг на семействата – роднините подлежат на абдоминална ехография. Говорим за лесен, безвреден метод, като няма нужда от палпация на бъбреците. Възможно е поликистозата да доведе по-бързо до недостатъчност, пациентите са показани за трансплантация. За тези пациенти анемичния синдром не преминава толкова тежко, тъй като има запазен паренхим между кистите.
Камъни в бъбреците
Бъбречно-каменната болест е широко разпространено заболяване. Честотата е около 4 процента в Европа и приблизително 10% за Балканския полуостров. Заболяването е било наблюдавано още през Древността. Тогава Хипократ е установил, че варовитата вода може да развие камъни в бъбреците. Нужно е болните да се скринират за различни фактори, провокиращи болестта – например повишен прием на калций, витамин Д, генетичната предизпозиция.
Недостатъчната консумация на вода също в рисков фактор. Оптимален е дневният прием на 2 литра течности – това зависи и от физическата активност на съответния човек. За достатъчна хидратация се счита прием от 30 милилитра на килограм телесно тегло. Тиазидите (диуретици) могат да се приемат при разбиване на калциеви конкременти. Когато има лечение с диуретици и не се пие оптимално количество вода, съществува вариант подаграта да се изостри.
Опасно е хиперенергийното хранене с наситени мазнини, алкохолната употреба и пиенето на по-големи количества кафе (кофеинът води до дехидратация). Също така сухият и топъл климат има отношение към образуването на конкременти.
По време и след ковид-пандемията се наблюдява увеличение на бъбречно-каменните проблеми, тъй като голяма част от пациентите са имуносупресирани. След коронавирус нарастнаха хората с хронични-бъбречни заболявания. Наблюдаваха се нарушения в ендотела и малките кръвоносни съдове.
Препоръка от специалистката
„Моят съвет към хората е да не прибягват до бримковите диуретици и слабителни продукти като метод за отслабване, защото те могат да доведат до хронично бъбречно заболяване и усложнения, които провокират хронична бъбречна недостатъчност. Прекомерният прием на хранителни белтъчни добавки при млади спортуващи мъже не е препоръчителен. Бъбреците имат капацитет да филтрират бъбреците – свръхобременяването с протеини от животински произход и готовите протеинови шейкове водят до бъбречно заболяване. Хората в началото нямат изявени симптоми и не разбират колко е сериозен проблема.“
Видове отоци при бъбречни проблеми. Васкулити
Отоците от бъбречен произход могат да се появят около глезените, по очите и ръцете – така наречените „сутрешни отоци“. Като характеристика биват бледи, меки, тестовати, възможно е да оставят тръпчинки. Бъбречните отоци са по-топли, зачервени. Някой пациенти изпитват чувство на тежест в крайниците. Това важи особено при венозен застой.
Васкулитите са редки автоимунни заболявания, зачестили след ковид-пандемията. Не са с напълно изяснена етимология, възможно е тригерът да бъдат различни инфекции. Младите хора също са част от таргетната рискова група. Много е важна тяхната ранна диагноза, с оглед на дългосрочната им прогноза. Когато бъдат адекватно лекувани с кортикостероиди и цитостатици, се стабилизира бъбречната функция.
Въпроси на зрителите и отговорите на специалистите
При наличие на кисти на бъбрек и яйчник, както и хронични бактериални инфекции на пикочните пътища какво може да се направи?
Автозомно доминантна бъбречна поликистоза се характеризира с бъбречни и чернодробни кисти – едни от усложненията са уринарните инфекции. Желателно е пациентите да бъдат проследявани достатъчно често и стриктно от нефролог. По правило трябва да се следят стойностите на креатинина, прогресията на бъбречната недостатъчност. При тях има по-висока честота на нефролитиаза. Добре е да се консумира по-малко сол.
Какви народни способи могат да се използват за намаляване на пикочната киселина?
На първо време трябва да се оптимизира хранителния режим – избягване на пурините (червените меса, бульони, сърца, шоколад, кафе, карантията и други). Диетата трябва да е алкализираща. Към подходящите мерки добавяме балнеолечението и пиенето на повече минерална вода. Най-полезни са водите от Хисаря, Горна Баня, извор „Момина сълза“ – те трябва да са по-слабо минерализирани. От друга страна сега има стандартизирани билкови препарати, които да управляват подаграта – те са на основата на бяла бреза (помага за разтварянето на биофилма, който образуват бактериите по повърхността на пикочния мехур), коса на царевица, лайка. При рецидивиращи уроинфекции полезна е червената боровинка (помага за намаляване на прикрепянето на фимбриите на ешерихия коли към стената на пикочния мехур). Полезен е и лимоновият сок, тъй като това е един от най-силно алкализиращите плодове. Позитивно действие имат извлеците от вишна и череша. Трябва да се внимава с китайските чайове, понеже някой от тях съдържат нефротоксични съставки. Прекаленият прием на нестероидни противовъзпалителни средства крие опасност за възрасните хора от бъбречна недостатъчност – понякога пациентите да прибягват до локални мехлеми за външна употреба.
Финални думи от доктор Радина Николова-Гарева
„Съветвам веднъж годишно хипертониците и пациентите със захарен диабет, а и всички други хора, е необходимо да изследват урината, бъбречната функция (креатинин, урея, пикочна киселина), общия белтък, албумина, холестерола, триглицеридите и черния дроб. Абдоминалната ехография е изключително важна, защото тя може да покаже дали в организма на човек се развива някакъв остър или хроничен процес. Изследването на албуминурията и протеинурията също е ключово, особено за диабетиците и хипертониците. Скринингът и новите терапии могат да удължат времето до прогресия и терминална бъбречна недостатъчност.“