Предаването беше посветено на ранната диагностика, същността и превенцията на хроничното бъбречно заболяване
Съдържание
Представяне на госта
Доктор Румен Филев е специалист-нефролог. Има няколко годишен опит, извършва своята дейност в град София. Завършва медицинския университет в столицата през 2019-та година. През 2023 година става първият официален представител на България в младежката структура на Европейската бъбречна асоциация (ERA). В същия период има защитена дисертация на тема „Клинико-лабораторни и прогностични маркери за бъбречна увреда при пациенти с Ковид-19“. Освен това членува в Българската лига по хипертония. Автор е на публикации в международни и български медицински списания. Участва редовно като лектор в български и международни конгреси. От няколко месеца д-р Филев работи в УМБАЛ „Света Анна“.
Начални думи от водещия
„Бъбречните заболявания непрекъснато се увеличават. Ранната диагностика на патологията в отделителната система е изключително важна, защото в началните стадии процесите минават безсимптомно. Идва момент, при който, ако настъпят някакви изменения в бъбреците и отделителната система, последващото лечение е по-трудно, както и възстановяването. В България има много хора, които чакат да влязат в списъка на трансплантациите, тъй като органите и донорите все още са недостатъчни. Освен това има много хора с хронична бъбречна недостатъчност в крайна фаза и при тях, освен хемодиализата, която е спасяваща, е необходима и трансплантация.“
Мнение на доктор Румен Филев
„През последните години нефрологията стана изключително атрактивна, тъй като има сериозен прогрес с терапията, която е свързана с нефропротекцията, предпазването на бъбрека, запазването на бъбречната функция за по-дълго време. Спокойно можем да кажем, че в момента нефролоцията е една доста динамична специалност, понеже става все по-интересна.“
Рискови фактори за хронични бъбречни заболявания и недостатъчност
Доказано с времето, най-честите предразполагащи фактори са заболяванията, които повлияват на малките съдове – например хипертонията и захарния диабет. Понякога тези болести не са добре контролирани, пациентите не им обръщат голямо внимание и в дългосрочен план това оказва своето влияние.
По принцип човешкият организъм е много добре организиран, тъй като има качествени компенсаторни сили и в известен период от време споменатите здравословни проблеми не дават лабораторно или симтопматично отражение. Понякога специалистите виждат късно измененията и това е лошата страна на хроничното бъбречно заболяване. Тази болест често пъти е асимптомна, откъм бъбречната функция. Когато се види покачването на серумния креатинин, обикновено значи, че нещата са се развили като увреда. Доктор Филев сподели, че съвременната медицина предлага четири класа медикаменти, които да променят или забавят прогресията на хроничния бъбречен проблем.
В крайна сметка нефрозният синдром повишават и сърдечно-съдовия риск, тъй като има намеса в липидната обмяна. Освен това се предизвиква ендотелна дисфункция, увеличава се албуминурията.
„В момента около 850 милиона души по света имат хронична бъбречна недостатъчност. Един на всеки десет човека страда със сигурност. Девет от десет човек, които имат това заболяване, не знаят“ – думи на д-р Филев.
Гломерулонефрит, пиелонефрит
Тези заболявания са фактор от патологията и увеличават риска от хронична бъбречна недостатъчност. Пиелонефритът представлява вид възпаление, има бактериална активност и увреда, която в течение на времето дава своите отражения върху бъбречния паренхим. Това важи особено, ако няма навременно и адекватно лечение. Доктор Филев заяви, че днешната медицина предлага съвременни класове медикаменти, а това осигурява пълноценна терапия. Гломерулонефритите са най-специфичната част от нефрологията. При него се получава възпаление на гломерулите, като процесът преминава с нарушена способност на бъбреците да филтрират адекватно кръвта.
Хронично бъбречно заболяване. Трансплантации
Като вид системни болести, хипертонията и захарния диабет, се явяват рискови фактори за развитие на хронично бъбречно заболяване. Много фактори от ежедневието на индивида могат да провокират този вид бъбречен проблем. Бъбречно-каменната болест също е предпоставка за влошаване филтрацията на паренхима. В чифтния орган има приблизително 1 милион гломерули. Когато се увредят приблизително половината от тях, започват симптомите на бъбречна недостатъчност. Тоест, компенсаторната възможност е доста висока. По отношение на чакащите за бъбречна трансплантация у нас д-р Филев каза: „Проблемът е сериозен. Аз нямам достъп до регистъра. В момента на територията на болница „Света Анна“ няма трансплантационен диспансер. Не мога да кажа точна бройка на чакащите, но от 2019-2020 година може би става въпрос за около 650-700 човека. Мисля, че от началото на годината броят на бъбречните трансплантации у нас е под 10 случая. Повечето органи се вземат от трупни донори. Трансплантациите, извършвани в чужбина, се отразяват малко по-късно в регистъра. Потвърждавам, че в България има достатъчно добре подготвени специалисти, които да извършват интервенциите.“
Лабораторни показатели. Чести уринарни инфекции и камъни в бъбреците
Най-масово използваният показател е серумният креатинин. Той показва разнообразни стойности при различните пациенти. Влияе се от телесната маса, възрастта, начина на хранене. Също така, в отделните лаборатории има различни апарати, реактиви и референтни стойности. Затова е важно пациентите да бъдат консултирани от нефролог, тъй като анализът на бъбречната функция е ключов.
Част от специализираните места у нас предлагат изследване само на микроалбумин в урината Това е некоректно, тъй като изчисленията се осъществяват на базата на концентрацията. Затова нефрологът съветва да се проверява съотношението между албумин и креатинин от случайна порция прясна урина.
„Предразполагащите фактори за хронично бъбречно заболяване са наличие на албуминория, влошено артериално налягане, наличие на повишен холестерол, захарен диабет и нарушена изчислена гломерулна филтрация“ – думи на доктор Филев.
Има няколко инфекции, които могат да увредят легенчето на бъбрека и бъбречния паренхим. От вътреболничните видове начело е ешерихия коли. След ковид-пандемията и увеличената употреба на антибиотици са зачестили случаите на клебсиева пневмония. Този бактериален щам се оказва трудно лечим.
Най-честите камъни в бъбреците са калциево-оксалатните и калциево-фосфатните. Това са водещите причини за хроничните уринарни инфекции и болковата симптиматика. Елиминацията на конкрементите е доста болезнено събитие за пациентите.
Връзката между генетичната предразположеност и бъбречните заболявания. Бъбречна поликистоза
Фамилната анамнеза е ключов момент при пациентите с хронично бъбречно заболяване. Генетичното предразположение е на лице и при рисковите фактори, водещи до проблеми с бъбреците – хипертония, захарен диабет и други. Фамилната предизпозиция оказва сериозно влияние и в нефрологията, а в съвремието се отделя все повече внимание на този аспект, с цел по-ранна диагностика, повлияване и прогноза.
Стигна ли се до влошаване на бъбречната функция, особено при генетично-рисковите пациенти, трябва да се спазва диетичен режим, позволяващ по-малко натоварване на органа. Нужно е да се внимава за обема на приетите протеини и количество сол. Задължителна стъпка е подлагането на годишни профилактични прегледи, за да се хване бързо хроничното заболяване.
Към момента предлаганите терапии за бъбречна поликистоза са изцяло в процес на изпитване. Очаква се скорошна поява на общодостъпно и прието лечение. За момента се използват определени инхибитори, които спомагат за нормализиране налягането в кистите. Понякога засегнатите хора стигат до хемодиализа или трансплантация. Критериите за хемодиализа са строго индивидуални – зависи от натурата на пациента, храненето, доколко е запазена диаурезата, обема мускулатура. С времето самата хемодиализа намалява уринирането на пациентите.
Симптоми на интоксикация от задръжка на урина. Биопсия на паренхима и признаци на бъбречна недостатъчност
Обикновено говорим за неспецифични симптоми. Има оплакване от безапетитие, световъртеж, отпадналост. Тези симптоми не подсказват веднага на човек, че има нарушена бъбречна функция. Много често оплакванията са с общ характер и лабораторното изследване показва къде е проблема.
Тънкоиглената биопсия се прави под ехографски контрол. Процедурата е напълно нормална, има болезнени моменти до поставянето на упойката. Самата упойка е стандартна. По време на интервенцията специалистите се стремят да избягват болковата симптоматика за пациентите. Тази биопсия е показана при определени условия – наличие на кръв и повишено количесто белтък в урината, влошаване на бъбречната функция.
Признаците за бъбречна недостатъчност започват, когато гломерулната филтрация е около или под 30 милилитра в минута. Абдоминаланта ехография пък показва покачена ехогенност на органа – случили са се необратими процеси в структурите. Доказано е, че дълготрайната алкохолна злоупотреба е предразполагащ фактор за този вид недостатъчност. Същото се отнася и за тютюнопушенето.
Информация от Румен Филев
„Всичко необходимо по отношение на нефрологията може да се извърши в нашата клиника, с изключение на трансплантациите. Стараем се в ежедневието да бъдем полезни на нашите пациенти. За съжаление, понякога не можем да реагираме веднага, поради голямата натовареност… Съветвам младите момичета да са по-добре облечени в студеното време, за да не развият хроничен цистит… Преохлаждането на тялото винаги е предразположение към възпалителни промени и бактериални инфекции.“
Въпроси от зрителите и отговорите на специалиста
Какви са симптомите и лечението при прегънат уретер?
Когато има подобен тип дренажно смущение, специалистите провеждат образно изследване и избират последваща терапия, в съвместна работа с уролозите. Възможно е причините за прегънат уретер да са анатомични. При нужда се поставя „стент „Double-J“. Подходът е индивидуален. Моят съвет е да бъде направена консултация с уролог.
Какво може да се направи при наличие на камъни в единия бъбрек от над 30 години?
Щом има толкова продължително оплакване, на първо място трябва да се направи много добро изследване. Нужно е при елиминирането на конкрементите да се провери какъв е състава. При наличие на чести и множество конкременти, трябва да се направи абдоминална ехография. Някой пациенти се изследват и за рядко генетично заболяване – първична хипероксалурия.
На какво може да се дължи ниският пулс (50-52), при положение, че кръвното налягане има нормални стойности?
По принцип нормалният пулс в покой е между 60 и 80 удара в минута. С напредване на възрастта на човек настъпва постепенна брадикардия. Ако пулсът падне под 40-45 удара, непременно трябва да се направи консултация с кардиолог, за да се помисли дали е нужно поставянето на пейсмейкър.
Уреята е извън граница, но пикочната киселина, белтъкът и албуминът са в нормa. Защо креатининът е повишен?
Има 2 основни медикаменти за контрол на креатинина. Когато те се предпишат, чисто физиологично, влошават бъбречната функция с 10-15 процента в началната терапевтична фаза, но това не значи, че продуктът има негативен ефект в дългосрочен план.
Финални думи от госта
„Съветвам хората абсолютно винаги да си правят профилактични прегледи и да бъдат добре информирани за значението на хроничното бъбречно заболяване. На страницата на европейската бъбречна асоциация скоро ще бъдат качени материали на български език, написани в достъпен вариант. Там ще могат да бъдат погледнати всички ключови неща, които трябва да бъдат направени, за да се погрижите за своето бъбречно здраве. По-здрави бъбреци днес, означава по-добро бъдеще.“