В студиото на „Академия Здравитал“ специалистите обсъдиха ранните симптоми, клиниката, усложненията, диагностиката и лечението на едни от най-честите стомашно-чревни заболявания.
Д-р Виктор Камбуров е сред най-изявените гастроентеролози в България. Той извършва своята медицинска дейност в град София. Заедно с професор Христо Деянов гостът обсъди едни от най-честите здравословни проблеми, засилващи се през есенно-зимния период, а именно – заболяванията на стомашно-чревния тракт. Най-много се обърна внимание към язвата на дванадесетопръстника и стомаха.
„За щастие напоследък язвената болест се овладява и лекува без оперативна намеса. Тя обаче продължава да тормози хората. Преди години не е имало ендоскопско кръвоспиране, хирургията е била трудно осъществима. Сега тежките форми на язва са все по-рядко срещани. В момента има добри медикаменти, които потискат киселинността и заздравяват лигавицата“ – с тези думи започна д-р Виктор Камбуров.
Гастроентерологът потвърди за по-малкото случаи като честота, но за сметка на това каза как кръвоизливите стават по-тежки. Самите ендоскопски методи позволяват по-голяма точност в диагностиката.
Преди години, когато не е имало толкова развити лекарства, смъртността е била висока. Особено това важи за пост-кръвоизливния период (първите 72 часа след кръвоизлива). Рецидивиращото кървене в болнични условия е свързано с повече фатални случаи. Може да се стигне до момент, когато операцията да е твърде рискова – има риск човек да загине както от основния симптом, така и от възможни усложнения при хирургията.
Съдържание
Язвена болест и хеликобактер пилори
За първи път през 80-та години на миналия век се установява хеликобактер пилори. Тази бактерия играе важна роля за генезата на язвите. В един момент се е оказало, че язвата е инфекциозно заболяване, а не е фактор от стрес, генетика, начин на живот. Тоест, открива се етиологичен причинител, който да бъде третиран. Доктор Камбуров заяви, че в своята практика е виждал тежки язватици, нямащи голямо количество от вредните бактерии в тялото си. Тук е важно и кога се диагностицира хеликобактер.
Тежестта на кръвоизлива зависи от много фактори – например е важно коя зона от стомаха или дванадесетопръстника е засегната, какви медикаменти приема пациент. Рискови са нестероидните противовъзпалителни лекарства, а застаряващото население ги консумира в големи количества. От друга страна по мнението на гостуващия лекар напоследък се правят опит ида бъде доказана ролята на аспирина като превенция за полипи и рак на дебелото черво, но това все още не е доказано. Също така ацетилсалициловата киселина има силно увреждащ ефект цялостно за гастроинтестиналния тракт. Аспиринът променя и микробиома (съвкупност от всички организми). От своя страна професор доктор Христо Деянов припомни:
„Абсолютно забранено е даването на аспирин за деца до 12 години.“
Дивертикулоза
Промените в дебелото черво се дължат на мултифакторни характеристики. Здравословният проблем засяга по-често пушачите и мъжете. Към днешна дата се явява като тежко и сериозно заболяване. По принцип червото се храни през малки съдове, преминаващи през слоевете му. Там се образува слаба зона. Ако има участъци с високо налягане, там става хернииране на мукозния слой. С напредване на времето, където има тънка стена, стартира транслокация на бактерии и възпаление около самия дивертикул. Мускулната част на червото се опитва да ограничи процеса. Точно това вдига налягането в малката зона. Възможно е възпалителният процес да доведе до сраствания. Проблемът е, че дивертикулозата е самоподдържащо се заболяване. Не се знае как промените в микробиомите, предизвикани от Ковид-19, повлияват болестта, тъй като коронавирусът засегна сериозно имунитета на червата. Нужно е внимателно да се наблюдава ролята на пробиотиците, които по принцип се водят „добри бактерии“. Доскоро дивертикулите основно са били от лявата страна, сега се преместват надясно.
Един от основните симптоми на дивертикулозата е локализирана болка. Също така пациентът може необяснимо да вдигне температура, с втрисане и изпотяване. Доктор Камбуров побърза да уточни, че болката в корема не е задължителна индикация, че трябва да се направи колоноскопия. Един скенер може да бъде показателен.
Прочети повече: Жълт кантарион – природно средство за борба с херниите.
Допълнителна информация за дивертикулозата
Според гастроентеролога много малко заболявания, които предизвикват остра болка в корема ще се диагностицират бързо с колоноскопията и това ще позволи стартиране на лечение. Ако физическите оплаквания са с по-горна локализация, тогава споменатото изследване е подходящо, заради възможна индикация за язвена болест. При колоноскопия е възможно да се стигне до перфориране на червото с пряко увреждане и това да раздуе допълнително органа. Нужно е специалистът да е много подготвен, защото въвеждането на едноскопа покрай увредения участък е сложна манипулация. Това важи особено за дясностранните дивертикули. Ядрено-магнитният резонанс пък не е подходяща опция, ако говорим за движещи се органи.
Честота, разлики при язви на стомаха и дванадесетопръстника
Язвите на дванадесетопръстника (с повече хеликобатер в тях) са по-чести. Основно засягат по-младите хора, свързват се с мултифакторни възможни причинители. Иначе двете болести са съвсем различни от етиологична гледна точка. Кръвоизливите трябва да се разпознават и третират бързо, защото повечето пъти нямат ограничаващ характер. 8-10 процента от случаите водят до клиника, а често хората не разбират какъв проблем носят в тялото си. Не може да се каже кой от двата вида е съпроводен с по-голяма киселинност. Въпреки това се счита, че тя е свързана етиологично с дванадесетопръстника.
В стомашната язва по-малка роля има хеликобактер пилори. Там по-важна терапевтична роля имат нестероидните противовъзпалителни медикаменти. Най-рисковата таргетна група са възрастните пациенти, над 70 години. Сред честите локализации е малката кривина (там има много големи кръвоносни съдове). Според доктор Камбуров язвата на стомаха води до болки на по-късен етап.
Когато човек има хронични малки кръвозагуби, постепенно той развива някаква анемия. В момента нарушаването на цялата дебелина на мукозата се кръщава язва. Основната причина за периодичните кръвоизливи са ерозиите. По отношение на алкохолната консумация гостът опроверга народните твърдения, че за язватиците е полезно да приемат гроздова ракия. Цигарите и стресът също влияят отрицателно на кръвообращението.
Рак на стомаха
Честотата на заболяването не е стопирана, тя променя своите стойности. По този повод д-р Виктор Камбуров каза:
„Преди години се говореше за рак на изхода и тялото на стомаха. Напоследък се вижда, че аденокарциномът на стомаха, на кардията, прилича повече на стомашен рак, отколкото на такъв, засягащ хранопровода. Хората напълняват, оттам се увеличава рефлукса, така зачестява аденокарцинома на гастроезофагеалната връзка.“
Когато има стеснение на хранопровода в дисталната част ключов симптом е затрудненото преглъщане. Задължително е този проблем да бъде уточнен ендоскопски възможно най-бързо. Засядането на храната е индикация за сериозен проблем. Газовете и подуването са други неприятни последици. Ракът на стомаха е доста труден за лечение в напредналите фази, затова навременната диагностика е от ключово значение. В крайните форми хирургията и химията нямат особен ефект.
Финални думи от гост-специалиста
„Едно време имаше схващане „веднъж язва – цял живот язва“. Вече няма такова нещо. Язвата вече е дефинитивно лечимо заболяване. Много от нежеланите симптоми са свързани с наднорменото тегло, което пък има връзка с неправилното хранене, късното ядене, обилният прием на определени напитки. Хората трябва да избягват обилното хранене. Трудно е да се даде само една препоръка, която да ги профилактира. А и различните организми са подвластни на различни заболявания. Генетичната предразположеност играе роля в развитието на хеликобактер пилори. Генетиката на язвата я има, но привнесените фактори са повече… От гледна точка на консервативната терапия, протонните инхибитори са временно лечение на всичко, те не могат да се пият завинаги… Физикалният преглед и анамнезата са важни като цяло при медицината. С тях не може да се сложи диагноза „язва“, но те имат възможността да насочат лекарите в правилната посока.“