Твърде много добавена захар в консумираните храни от момчетата и момичетата може да доведе до редица здравословни проблеми – затлъстяване, високо кръвно налягане, диабет тип 2 и други. В следващите редове педиатрите Едуард Гайдос и Светлана Померанец ще обяснят каква роля трябва да заемат сладките за деца в хранителния им режим и как подсладените продукти могат да окажат влияние на здравословното състояние. Ще разберем до колко са вредни храните и напитките за подрастващите.
Съдържание
Прием на захар, според възрастта – колко добър вариант е това?
Има резон в заключението, че колкото по-малко е човешкото тяло, толкова по-малко количество захар се препоръчва. Но, хората са склонни да дават на децата си още по-големи количества от подсладените продукти. По този повод доктор Померанец казва: „Нека започнем, като разгледаме препоръките на Американската сърдечна асоциация (AHA). AHA препоръчва по-малко от 25 грама (6 чаени лъжички) захар на ден за деца на възраст от 2 до 18 години. Това включва не повече от 230-240 грама подсладени със захар напитки на седмица.“
„Децата под 2 години изобщо не трябва да приемат захар“ – добавя д-р Гайдос. Тъй като яденето на много добавена захар в ранна възраст е свързано със затлъстяване, високо кръвно налягане и диабет тип 2 е добре да се спазват съответните препоръки. Успоредно с това се увеличават рискът от ранно сърдечни усложнения. Пренасищането със сладки продукти кара децата да ядат по-малко здравословна храна, като плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и нискомаслени млечни продукти.
Сладките за деца: Препоръчителна дозировка
„Съветвам родителите да четат етикетите на храните, да намерят „захар“ и да си направят сметката – всеки 4 грама захар се равнява на 1 чаена лъжичка“ – споделя д-р Померанец. Например, ще намерите около 12 грама (2,5 чаени лъжички захар) в:
• Една порция ( чаша) детска зърнена закуска;
• Един снек бар с плодове.
• Две бисквитки.
Това може да се натрупа бързо, особено, когато децата ядат допълнително. Бутилка от 500-600 милилитра спортна напитка може да има над 30-35 грама добавена захар. Това е повече от общо препоръчителната дозировка захар за цял ден. „Най-лошите захари са в преработените храни, спортните напитки, поп, десертите и плодовия сок“. Това казва д-р Померанец и добавя: „Не бързайте да въвеждате плодов сок – той няма хранителна стойност.“. Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) изисква от производителите ясно да изброяват всички добавени захари върху етикетите на храните. В допълнение към търсенето на тези добавени захари, не забравяйте да прегледате списъка със съставките на продукта за захар под всяко име, включително царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза, декстроза, фруктоза, плодов сок и мед.
Прочети повече: Загуба на апетит при децата: Причини и съвети
Избор на хранителен режим
Д-р Гайдос предлага на родителите да предлагат на децата здравословен избор при всяко хранене и да ги оставят сами да избират това, което ще ядат. Понякога може да се дават месо и зеленчуци сутрин, не е задължително това да става на обяд или вечерта. Освен това лекарят счита, че: „Децата имат вродена способност да адаптират диетата си към енергийния си прием. Те могат да се саморегулират, когато имат нужда от протеини, мазнини и въглехидрати. И децата, и възрастните са програмирани да използват знаци за глад и ситост, за да регулират приема на храна. И когато сте гладни, всичко е вкусно. Принудителни, ограничителни и екологични сигнали, които ни казват кога да ядем, могат да отменят нашата естествена саморегулация. Така че вече да не обръщаме внимание на сигналите за глад и ситост.“
Ролята на сладките за деца
Сладките продукти със сигурност могат да имат място в храненето на децата. Това не бива да се случва всеки ден и в големи количества. „Опитвам се да внуша на родителите, че сладките трябва да се дават само като лакомство. В разумни порции, при специални поводи или дни“. Това казва д-р Померанец. Д-р Гайдос добавя: „Храненето носи радост, но тази радост трябва да бъде насочена към процеса на задоволяване на глада и прекарване на времето със семейството. И докато телата на децата може да имат добра представа от какво наистина се нуждаят често контролът остава на заден план. Но възрастните могат и трябва (да следят приема на захар) още от самото начало“.
Какво да направят родителите и близките, ако децата приемат твърде много захар?
Шоколадовите бонбони не са най-добрата награда, която давате на децата, когато те се справят добре с нещо. „Добавете стикери към диаграма, поставете топчета в буркан или намерете други средства за укрепване на доброто поведение“ – съветва д-р Померанец. Ако търсите други начини да намалите приемана захар от децата ви може да направите домашно приготвени закуски, с ограничени подсладени съставки. Понякога мандарините, портокалите, сушените плодове са по-добрата опция от сладолед, бисквити или сладки зърнени храни. „Опитвам се да гледам на това не като на компромис, а като на пренасочване към мястото, откъдето трябва да идва радостта на децата“. Това насърчава хората д-р Гайдос. Ролята на родителите е да моделират хранителните навици на момчетата и момичетата. Например като редовната употреба на плодове и зеленчуци е добро начало.
Има ли признаци, че децата ядат твърде много захар?
Понякога родителите и хората около тях се чудят дали хиперактивността на децата е свързана с приема на повече захар. Има редица показали, че се прекалява с подсладените продукти. Това включва какво е настроението, дали децата са мудни, дали започват да н трупват излишни килограми и други. „В момента има повече предположения, отколкото твърди науки“ – предупреждава д-р Гайдос, относно дългосрочните ефекти от приема на захар и последващото поведение. Някои проучвания поакзват причинно-следствена връзка с депресията, но след това докладват противоречиви констатации за захарта и тревожността.
Изследователите разглеждат връзката между консумацията на храни с високо съдържание на рафинирана захар и различни поведения, включително настроение, активност и хиперактивност в краткосрочен план. Нужно е родителите да не позволяват да се стигне до затлъстяване, защото това е състояние, което води след себе си до по-сериозни здравословни състояния, включително диабет, високо кръвно и последващи увреди на сърцето.
В заключение можем да кажем, че защитата на здравето и балансираният хранителен режим може да се смятат за „най-доброто лакомство“, което да дадете на своите деца.