Ювенилен идиопатичен артрит

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Ювенилният идиопатичен артрит е най-често срещаният вид артрит при децата. Симптомите включват скованост, болка и проблеми със зрението. Лечението включва медикаменти и физическа и трудова терапия.

Съдържание за Ювенилен идиопатичен артрит

Какво представлява заболяванетоЮвенилен идиопатичен артрит?

Ювенилният идиопатичен артрит (ЮИА) е най-често срещаният вид артрит, който засяга децата. ЮИА е хронично (дълготрайно) заболяване, което може да засегне ставите във всяка част на тялото.

ЮИА е автоимунно заболяване, при което имунната система на организма погрешно се насочва към синовията – тъканта, която покрива вътрешната част на ставата, и към синовиалната течност в ставата. Това кара синовията да произвежда допълнително синовиална течност, което води до подуване, болка и скованост в ставата.

Този процес може да се разпространи в близките тъкани, като в крайна сметка увреди хрущяла и костта. Възпалението може да засегне и други части на тялото, особено очите. Ако не се лекува, ЮИА може да попречи на нормалния растеж и развитие на детето.

Съдържание за Ювенилен идиопатичен артрит

Какви са видовете Ювенилен идиопатичен артрит?

Съществуват няколко вида ЮИА в зависимост от симптомите и броя на засегнатите стави:

  1. Олигоартрит: Този вид ЮИА засяга по-малко от пет стави, най-често в коляното, глезена и лакътя. Той може да причини и увеит – възпаление на средния слой на окото (увеята). Увеитът може да не бъде открит без специално изследване на очите. Около половината от всички деца с ЮИА имат олигоартрит; той е по-често срещан при момичетата, отколкото при момчетата. Много деца израстват от олигоартрита до зряла възраст. При някои деца той може да се разпространи и в крайна сметка да обхване повече стави.
  2. Полиартрит: Този тип ЮИА засяга пет или повече стави, често едни и същи стави от двете страни на тялото. Полиартритът може да засегне и ставите на шията и челюстта, както и по-малките стави, например тези на ръцете и краката. Той е по-често срещан при момичетата, отколкото при момчетата, и представлява 20% от пациентите с ЮИА
  3. Псориатичен артрит: Този вид артрит засяга деца, които имат артрит и псориазис – обрив, който причинява повдигнати червени петна или кожни лезии, покрити със сребристобяло натрупване на мъртви кожни клетки. Псориатичният артрит може да причини и промени по ноктите, които изглеждат като вдлъбнатини или ямички.
  4. Свързан с ентезит артрит: Известен също като спондилоартропатия. Този вид артрит често засяга гръбначния стълб, бедрата и ентезите (местата, където сухожилията и връзките се прикрепят към костите) и се среща предимно при момчета на възраст над седем години. При този вид артрит често се засягат очите, които могат да станат болезнени или зачервени.
  5. Системен артрит: Наричан още болест на Стийл, този тип се среща при около 10 до 20 % от децата с ЮИА. Системно заболяване е това, което може да засегне цялото тяло или много системи на организма. Освен артрит, системният ЮИА обикновено причинява постоянна висока температура и обрив, който най-често се появява по туловището, ръцете и краката при повишаване на температурата. Той може да засегне и вътрешни органи, като сърцето, черния дроб, далака и лимфните възли. Този вид ЮИА засяга еднакво момчетата и момичетата и рядко засяга очите.

Какви са симптомите на Ювенилен идиопатичен артрит?

Симптомите варират в зависимост от вида на ЮИА и могат да включват:

  • Болка, подуване и чувствителност в ставите. Ставите могат да се чувстват топли.
  • Сутрешна скованост на ставите
  • Куцаща походка (по-малките деца може да не могат да извършват двигателни дейности, които наскоро са научили)
  • Треска
  • Обрив
  • Загуба на тегло
  • Подуване на лимфните възли
  • Умора или раздразнителност
  • Зачервяване на очите, болка в очите и замъглено зрение

В следствие на какво се получава Ювенилен идиопатичен артрит?

Причините за ЮИА не са известни. Факторите, които могат да бъдат свързани, самостоятелно или в комбинация, включват генетика (заболяването може да се предава по наследство), инфекция и фактори на околната среда, които влияят на имунната система.

Възможни усложнения от заболяването Ювенилен идиопатичен артрит?

Ако не се лекува, ЮИА може да доведе до:

  • Постоянно увреждане на ставите
  • Смущения в костите и растежа на детето
  • Хроничен (дългосрочен) артрит и инвалидност (загуба на функции)
  • Проблеми със зрението, включително загуба на зрението, причинена от увеит (възпаление вътре в окото)
  • Възпаление на мембраните, обграждащи сърцето (перикардит) или белите дробове (плеврит) при системен ЮИА.

Как се диагностицира Ювенилен идиопатичен артрит?

Как се диагностицира ювенилният идиопатичен артрит?
Тъй като няма тестове за ЮИА, лекарят ще се опита да изключи други причини за артрит и други заболявания като причина за симптомите.

За да диагностицира ЮИА, лекарят ще снеме пълна медицинска анамнеза, която включва описание на симптомите, и ще извърши физически преглед. Лекарят ще прегледа и ставите за признаци на артрит.

Лекарят може да назначи и тези изследвания:

  • Изобразителни техники като рентгенови снимки или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), за да покаже състоянието на ставите;
  • Лабораторни изследвания на кръв, урина и/или ставна течност, за да се определи видът на артрита. Те включват тестове за определяне на степента на възпаление и наличието на веществата антинуклеарни антитела (ANA) и ревматоиден фактор.
  • Тези тестове също така могат да помогнат да се изключат други заболявания – като инфекция, костно заболяване или рак – или нараняване като причина за симптомите.

Как се овладява заболяването?

Целите на лечението са да се облекчи болката, да се намали отокът, да се увеличи подвижността и силата на ставите и да се предотвратят уврежданията и усложненията на ставите. Обикновено лечението включва медикаменти и упражнения.

Упражненията и физиотерапията и трудотерапията могат да помогнат за намаляване на болката, поддържане на мускулния тонус, подобряване на мобилността (способността за придвижване) и предотвратяване на трайни увреждания. В някои случаи могат да се използват и шини или скоби, които да помогнат за предпазване на ставите, докато детето расте. Възможно е да са необходими специални условия в училищата, за да се приспособят децата с ограничения, причинени от артрита.

Билкова терапия при борба с Ювенилен идиопатичен артрит

Използването на билки и природни средства за облекчаване на симптомите на ювенилен идиопатичен артрит (ЮИА) може да бъде допълнителен подход към конвенционалното лечение. Въпреки че билките не могат да заместят медикаментозната терапия, те могат да предложат известно облекчение от болката и възпалението. Важно е да се консултирате с лекар или специалист по фитотерапия преди да започнете употребата на билки, особено при деца. Ето някои билки, които могат да помогнат при ЮИА:

  • Куркума (Curcuma longa): Куркумата съдържа активното съединение куркумин, което има силни противовъзпалителни свойства. Изследвания показват, че куркуминът може да намали възпалението и болката при артрит.
  • Джинджифил (Zingiber officinale): Джинджифилът е известен със своите противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Той може да помогне за намаляване на болката и сковаността в ставите.
  • Босвелия (Boswellia serrata): Босвелията съдържа активни съединения, известни като босвелиеви киселини, които имат противовъзпалителни ефекти. Тя се използва традиционно за лечение на различни възпалителни заболявания.
  • Дяволски нокът (Harpagophytum procumbens): Тази билка е традиционно използвана за лечение на болки и възпаления в ставите. Дяволският нокът има противовъзпалителни и аналгетични свойства.
  • Коприва (Urtica dioica): Копривата има противовъзпалителни свойства и може да помогне за облекчаване на болката при артрит.
  • Листа от бреза (Betula): Брезовите листа имат противовъзпалителни и диуретични свойства, които могат да помогнат за намаляване на отока и възпалението в ставите.
  • Алое вера (Aloe vera): Алое вера е известно със своите успокояващи и противовъзпалителни свойства. Гелът от алое може да се използва локално за облекчаване на болката и възпалението.

Средства и лекове за превенция на Ювенилен идиопатичен артрит в домашни условия

Понастоящем, тъй като причината за ЮИА е неизвестна, няма метод за предотвратяване на развитието на ЮИА.

Кога да потърсите лекарска помощ?

ЮИА засяга всяко дете по различен начин. При някои от тях са засегнати само една или две стави и заболяването се контролира лесно. При други ЮИА може да засегне много стави, а симптомите да са по-тежки и да продължават по-дълго.

При ранно откриване и лечение, включително физиотерапия и трудотерапия, е възможно да се постигне добър контрол на артрита, да се предотврати увреждането на ставите и да се осигури нормална или близка до нормалната функция на повечето деца, които имат ЮИА .

Статии за билката Ювенилен идиопатичен артрит

ВАЖНО!  НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем. 

Продукти за билколечение на Ювенилен идиопатичен артрит

Статии за заболяването Ювенилен идиопатичен артрит

Надяваме се информацията за Ювенилен идиопатичен артрит е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!

[wpdreams_ajaxsearchlite]
Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни