Надяваме се информацията за Дефицит на Витамин Д е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
Още резултати...
Не се колебайте да се свържете с нас: 02/402 68 68
Начало » Енциклопедия за Здравословни Проблеми » Дефицит на Витамин Д
Начално инфо
Здравословният проблем често срещан дефицит, който причинява проблеми с костите и мускулите. Най-често засяга хора над 65-годишна възраст и пациенти с по-тъмна кожа. Заболяването може да бъде лекувано и предотвратено. По принцип именно този витамин се грижи за здравината на костите в човешкото тяло. Също играе роля в нервната система, опорно-двигателния апарат и имунната система – помага на тялото да се бори с инфекции и различни хронични възпаления. Влияе позитивно и за здравината на зъбите. Съставката може да бъде разглеждана като стероиден хормон, притежаващ дадена химична структура, влияеща на приблизително 2000 гена. Липсата на витамин D би могла да наруши сериозно качеството на живот и да доведе до редица сериозни болести. При възрастни хора тежката форма е възможно да се разпознае със силна болка по надкостницата. Човек може да си набави необходимото количество витамин като:
Дефицитът на витамин D е често срещан глобален проблем. Около 1 милиард души по света страдат от липсата. Всеки може да се сблъска с проблема, включително бебета, деца и възрастни. Дефицитът на витамин D би могъл да е често срещан при хора с по-тъмна кожа. Различни изследвания показват, че между 70 и 80% от всички европейци страдат от диагнозата. У нас около 20% от населението има тежък дефицит, а още 50% – са с някаква степен на недостатъчност.
Двете основни причини са:
Има няколко конкретни причини за дефицит на витамин D, включително:
Медицински състояния
Операции за отслабване
Операциите за отслабване, които намаляват размера на стомаха и/или заобикалят част от тънките черва, затрудняват организма да абсорбира достатъчни количества от определени хранителни вещества, витамини и минерали. Твърде вероятно е да се наложи дълго време да вземате хранителни добавки с необходимия витамин.
Лекарства
Диагностиката се осъществява чрез кръвен тест. Проверката установява серумните нива на неговия метаболит 25-ОН витамин Д. Това е предшественик на активния витамин, който отразява насищането му в организма. Според тежестта и продължителността на дефицита, могат да се наблюдават някой отклонения в биохимичните изследвания. Възможни са допълнителни изследвания, в зависимост от това какви свързани заболявания биват регистрирани при пациента.
Референтни стойности
Европейският орган за безопасност на храните приема, че серумна концентрация на 25 (OH) D от 20 ng/ml или 50 nmol/L е подходяща средна целева стойност за всички групи от населението. Ще представим на вашето внимание определени референтни стойности, по които да се ориентирате:
Целите на лечението и профилактиката на дефицита на витамин D са да достигнете и след това да поддържате адекватни нива. От гледна точка на медицината, лекарите могат да предпишат консумация на добавки, богати на нужната съставка. Той е достъпен без медицинска рецепта като самостоятелен витамин в комбинация с калций или често е включен в широкоспектърни продукти с мултивитамини. Специалистите съветват за употреба на холекалциферол (D3) и ергокалциферол (D2). Витамин Д може да се приема под формата на мастен разтвор – капки, капсули или инжекционно. Първоначално се използват по-високи дози, след което при достигане на оптимални нива, идва поддържащата терапия.
На първо място за набавяне на нужните количества е от ключово значение хората да спазват правилен и балансиран хранителен режим. Сред предпочитаните продукти открояваме:
Като допълнителни препоръки за ежедневието ще добавим:
Редовна физическа активност на открито.
Все още няма написани статии
Както вече споменахме, съществуват някой основни рискови фактори, допринасящи за намаленото количество витамин Д. Добре е количеството на полезното вещество в тялото ви да бъде проверявано от специалист, ако често боледувате – особено от настинка или грип. Според някой проучвания инфекциите на дихателните пътища също трябва да провокират пациентите да посетят лекар. Другите характерни моменти, изискващи медицинска помощ са: увеличен косопад, загуба на костна тъкан, бавно зарастване на рани, силни и дълготрайни болки в костите и гърба, депресивни състояния.
Все още няма написани статии
ВАЖНО! НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем.
Все още няма написани статии
Надяваме се информацията за Дефицит на Витамин Д е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
Още резултати...
© Дизайн от www.logicall.bg 2025