Исхемичните мозъчни инсулти са сред сериозните здравословни проблеми, които могат да засегнат както мъжете, така и жените. В едно от изданията на „Академия Здравитал“ се разгледаха диагностиката, лечението на този вид болест, както и по какъв начин бива осъществяване неврологичната спешна помощ у нас. По този повод професор Христо Деянов събеседва с професор д-р Любомир Хараланов. Доктор Хараланов е невролог с дългогодишна клинична практика.
Съдържание
Първи думи на участниците в дискусията за исхемичните мозъчни инсулти
„Нашата неврология е на световно ниво…Като наследство от миналия период наследихме една добра неврология с много разгърнати болници, включително и специалисти, които преди години са били със същата бройка като при САЩ.“
От друга страна професор Деянов сподели тревожни факти, свързани с това, че страната ни е на челни позиции в Европа по заболяване и смъртност, причинени от мозъчни инциденти. Освен това за нашата държава съдовите проблеми в мозъка са най-честите причини за „фатален изход“. С исхемичните мозъчни инсулти трябва да бъдат запознати все повече хора. Те изпреварват даже инфаркта на миокарда. Също така българите са с най-ниска средна продължителност на живота от европейските страни. Медицината не винаги би могла да се справи с неправилните и рисковите фактори в ежедневието.
Когато говорим за подобен тип заболявания, тук включване голям брой остри разстройства на мозъчното кръвообращение, като пример тук бихме могли да откроим транзиторните исхемични атаки (преходни нарушения).
Ако искате да прочетете повече за заболяването: Инсулт
Какво е тромболиза и каква е връзката с исхемичните мозъчни инсулти?
Това е метод, при който е доказано, че исхемичният инсулт е причинен от някакво запушване. Ако пациент бъде закаран веднага в неврология, би трябвало интервенцията да се направи в рамките на 45 минути. Организацията не е лесна, затова винаги е добре болният да търси помощ своевременно. Лечението с тромболиза има редица обратни реакции, наблюдаването им е от огромно значение за крайния резултат. Крайната цел е възстановяването на нормалната проходимост към засегнатия кръвоносен съд (реканализация), съответно се подобрява кръвоснабдяването. В случаите на исхимичен мозъчен инсулт одобреният препарат е алтеплаза. За осъществяване на процедурата болният трябва да посети най-близкото лечебно заведение, където има неврология и скенер, не са нужни твърде специални машини. Въпреки това съществуват чисто технологични причини, които е възможно да забавят тромболизата, тук качествената комуникация между линейката и болницата е задължителна. Както споменахме преди малко противопоказанията, рисковите фактори, нежеланите последващи ефекти са доста при исхемичните мозъчни инсулти – възраст, разреждащи кръвта медикаменти, високо кръвно, тежка травма на главата в предходните три месеца, скорошна голяма операция, тежко чернодробно заболяване, бременност, диабет с тежка ангиоретинопатия, активно кървене и други.
Клинични пътеки в неврологията
По мнението на специалиста тук проблемът е много голям. Това се дължи най-вече на недостатъчното финансиране и същевременно тежките случаи. Реално няма неврология, която да е печеливша, ако говорим само за пари от клиничните пътеки. На практика самите неврологии вкарват големите болници в хроничен дълг. Това се отнася и за „пътеката-тромболиза“. Всички добре знаем, че във всяка една медицинска дейност има детайли, от които зависят човешките животи. При лечебните заведения от втора категория казусът е още по-сериозен, защото те са с допълнително оскъдни средства.
Рискови фактори за исхемичните мозъчни инсулти
- Артериално налягане – по принцип опасните граници са от 140/90 нагоре, но при някой възрастни хора от гледна точка на неврологията леко завишеното налягане компенсира частичното запушване на мозъчното кръвообращение, прекалено ниските нива също биват сериозен рисков фактор
- Предсърдно мъждене – при внезапно повишение на пулса в покой е добре незабавно да се потърси консултация с кардиолог, тук е много важно дали мъжденето е постоянно, перманентно или пристъпно (последното е най-опасно)
- Холестерол – над 6,2 единици е опасно, а при стойности до 5,2 рискът е нисък;
- Тютюнопушене – хроничното пушене води до възпаление на вътрешната обвивка на съда (артерит)
- Захарен диабет – недобре регулираната кръвна захар е предразполагаща възможност, както и „скритият диабет“. Ако кръвната захар сутрин, на гладно, редовно е над 10 милимола, е добре да има нужното лечение, за превенция срещу инсулт
- Липса на физически упражнения – обездвижването категорично увеличава риска от инсултни състояния
- Телесно тегло – човек с леко наднормено тегло трябва да внимава спрямо евентуални мозъчни нарушения, съответно хората с нормална телесна маса са в ниско-рисковите групи
- Инсулт в семейството – ако човек е с наследствено завишени липиди, то за него рискът се увеличава
Заключение
В края на предаването за Исхемичните мозъчни инсулти проф. д-р Любомир Хараланов посъветва аудиторията на „Академия Здравитал“ да вярва повече на лекарите. От своя страна професор Христо Деянов завърши събеседването със следните думи: „Виждате, че ако човек съхранява своето здраве и мисли за него, може да добави живот към години и години към живота.“