Надяваме се информацията за болест на Бинсвангер е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
Още резултати...
Не се колебайте да се свържете с нас: 02/402 68 68
Начало » Енциклопедия за Здравословни Проблеми » Болест на Бинсвангер
Съдовата деменция се причинява от състояния, които увреждат кръвоносните съдове и блокират притока на кръв към мозъка ви. Условията включват сърдечни заболявания, диабет, високо кръвно налягане и високи нива на холестерол. Деменцията засяга паметта, мисловните умения, поведението, езика и личността. Лечението включва лечение на заболявания на кръвоносните съдове, както и промени в здравословния начин на живот на сърцето.
Съдовата деменция е често срещан вид деменция. Съдовата деменция може да засегне мисловните ви умения, паметта, езика, поведението и личността ви. Съдовата деменция може да се появи след инсулт или други състояния, при които е намален притокът на кръв към областите на мозъка. Без правилен приток на кръв не се доставят необходимите кислород и хранителни вещества и мозъчната тъкан се уврежда.
Съдовата деменция се диагностицира, ако има спад в поне два вида мисловни умения (като памет и език), които са свързани със запушване на кръвоносни съдове в мозъка и нарушават способността ви да функционирате в ежедневието. Ако са нарушени по-малко от две способности или ако промените в познавателните способности не оказват влияние върху ежедневните Ви функции, това състояние се нарича съдово когнитивно увреждане.
Съдовата деменция е втората по честота причина за деменция при възрастните хора след болестта на Алцхаймер.
Около 15-20 % от възрастните хора, които са диагностицирани с деменция, страдат от съдова деменция. Тя се среща най-често при възрастни хора на възраст между 60 и 75 години. Съдовата деменция засяга повече мъже, отколкото жени. Хората, които са чернокожи, е по-вероятно да имат съдова деменция, отколкото хората от други раси.
Симптомите варират при различните хора. Те зависят от засегнатата(ите) област(и) на мозъка и степента на увреждане. Симптомите могат да бъдат най-очевидни и внезапни, когато се появят след голям инсулт. Обикновено обаче симптомите се появяват постепенно в продължение на много години. Възможно е дори да има кратки периоди от време, когато изглежда, че състоянието ви се подобрява. Ако се случат повече инсулти, може да се стигне до по-нататъшно влошаване.
Симптомите могат да включват:
Съдовата деменция се причинява от състояния, които увреждат кръвоносните съдове в мозъка или частично или напълно блокират притока на кръв. Намаляването на кръвния поток възпрепятства доставката на кислород и хранителни вещества до мозъка. Без тях мозъчните клетки започват да умират.
Често срещаните причини за съдова деменция включват:
Вашият лекар ще събере медицинската ви и семейна анамнеза, ще прегледа лекарствата ви и ще проведе медицински преглед. Той може да назначи допълнителни изследвания, като например кръвна картина, сканиране на мозъка, невропсихологична оценка (мисловни умения) или психиатрична/психологична оценка. За някои от прегледите и тестовете може да бъдете насочени към невролог.
Преглед на лекарствата
Страничните ефекти на някои лекарства могат да причинят объркване, което също е симптом на съдовата деменция. Тези лекарства включват сънотворни, лекарства за уринарна инконтиненция, транквилизатори, антихистамини и болкоуспокояващи.
Кръвни изследвания
Може да бъдат назначени кръвни изследвания за откриване на здравословни проблеми, които засягат мозъчната функция. Кръвта ви ще бъде изследвана за признаци на инфекция, възпаление, недостатъчно активна щитовидна жлеза, недостиг на витамини (особено В12) и проблеми с чернодробната или бъбречната функция.
Образните изследвания на мозъка Ви могат да включват
Психиатрична/психологична експертиза
Специалист по психично здраве може да ви провери за признаци на депресия, промени в настроението или други проблеми с психичното здраве, които могат да причинят загуба на паметта.
Веднъж увреденият мозък не може да бъде възстановен. Лечението е насочено към предотвратяване или забавяне на допълнителното увреждане чрез управление на факторите, които могат да се променят.
Лечение с лекарства :
Лекарства за лечение на заболявания, които могат да доведат до съдова деменция: Вашият ляекар ще Ви предпише лекарства (при необходимост) за понижаване на високото кръвно налягане, намаляване на високите нива на холестерола, регулиране на кръвната захар (диабет) и разреждане на кръвта за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци.
Процедури за подобряване на притока на кръв към мозъка:
Тези процедури могат да включват каротидна ендартеректомия, ангиопластика и стентиране.
Лекарства за подобряване на проблемите с мисленето: Холинестеразните инхибитори са групата лекарства, предписвани за подпомагане на симптомите на деменция при болестта на Алцхаймер. Ако симптомите Ви включват загуба на памет, липса на осъзнатост и объркване или имате и болест на Алцхаймер, Вашият лекар може да Ви предпише този клас лекарства. Примери за това са донепезил, ривастигмин, галантамин. Мемантин е друг клас лекарства, одобрени за лечение на деменция при болестта на Алцхаймер.
Лекарства за лечение на депресия:
Депресията често се среща при съдова деменция и може да увеличи проблемите с мозъчната функция. Вашият доставчик на здравни услуги може да ви предпише антидепресанти, ако имате депресия.
Физическа, професионална и логопедична терапия:
Може да работите с физиотерапевти и ерготерапевти, за да подобрите физическите и функционалните си способности. Логопедът може да ви помогне с практикуването на когнитивни задачи и да ви научи как да компенсирате уврежданията с помощта на компютърни програми, игри и други методи на обучение.
Вероятно най-важната разлика между съдовата деменция и другите видове деменция е, че съдовата деменция може да бъде по-лесно предотвратима. Запушването на кръвоносните съдове, които захранват мозъка, е нещо, което може да бъде забавено или дори предотвратено за много хора, ако рисковите фактори се регулират през целия ви живот. Можете да предприемете стъпки за намаляване на рисковите фактори за състояния, които засягат кръвоносните съдове. Тези състояния включват сърдечно заболяване, атеросклероза, диабет, кръвно налягане и холестерол.
Стратегиите за защита на мозъка включват:
Все още няма написани статии
Трябва да се обадите на Вашия лекар, ако забележите влошаване на симптомите или когато се появят нови симптоми. Вашият доставчик на здравни услуги или екип от медицински специалисти ще иска да прецени всички промени и да коригира дозите на лекарствата или да промени лекарствата, ако е необходимо, или да проведе повече изследвания, за да определи какво причинява промяната в симптомите Ви.
Все още няма написани статии
ВАЖНО! НЕ СЕ САМОДИАГНОСТИЦИРАЙТЕ, разговаряйте с вашия лекар, той ще Ви даде най – правилните насоки, най-точната диагноза и най- правилното лечение за вашия проблем.
Все още няма написани статии
Надяваме се информацията за болест на Бинсвангер е била интересна и полезна. Ако се интересувате от други заболявания и състояния, може да потърсите техните наименования в търсачката отдолу. Благодарим Ви, че сте наш потребител!
Още резултати...
© Дизайн от www.logicall.bg 2025