zdravital-logo

Допълнително

Искате да ни се обадите?

Обадете ни се на 02 402 68 68

Академия Здравитал – доктор Страхил Василев

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Добре дошли!

Екипът на Здравитал Ви пожелава приятно четене. Разглеждайте ежедневно нови здравни публикации.

Поредният епизод на „Академия Здравитал“ бе посветен на сърдечно-съдовите заболявания. По този повод в предаването гостува Доктор Страхил Василев. Той е специалист-кардиолог. Завършва образованието си в Медицинския университет – град София. Д-р Василев е първият двукратен носител на стипендията на „Акад. Методи Попов“ за високи постижения в медицинските науки от Фондация „Еврика“ за 2021-2022 и 2022-2023 г. Сега работи в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда

Хипертония

Хипертонията е най-честото хронично заболяване в индустриалния свят. По епидемиологични данни у нас над 1 милион и 500 хиляди души имат високо кръвно. България е сред страните с най-висока честота, спрямо другите държави. Хипертонията е пряко свързана с риск от някакъв сърдечно-съдов или мозъчен инцидент, съответно инвалидизация и преждевременна смърт.

До 70-годишна възраст референтните стойности са под 120/80 мерни единици. Кръвно над 140 систола и над 90 за диастола изисква задължително лечение. Ако само систолата е висока, се препоръчват калциеви антагонисти. Значие за риска има пулсовото налягане, то показва ударния обем на сърцето – неговият капацитет да изтласква кръв. Тоест, когато човек приближи границите, той се чувства зле, поради невъзможността за кръвното изтралскване. От друга страна, прекалено голямата разлика на систолата и диастолата говори за аортна инсуфициенция. Тази инсуфициенция засяга клапата, тя пропуска кръв, която се връща обратно в сърцето. Златен стандарт за изследване е ехокардиографията, възможно е тя да бъде извършена в почти всеки кардиологичен кабинет в България.

Допълнителна информация

Дългосрочното високостепенно високо кръвно е основна причина за аортни аневризми, дисекация на аортата, промени в аортната клапа, съдови аневризми в мозъчното кръвообращение. Подобни заболявания са много летални, трудни за лечение и остри. По принцип високото кръвно се генерира от сърцето. Кръвта с налягането удря стената на аортата и я наранява. Получава се разширение на стената и натрупване на формени елементи.

Съществуват съвременни медикаменти, които са изчистени, те имат способността да управляват заболяването, дори при пациентите с фамилна предразположеност. Придържането към предписаната терапия е от ключово значение. Постигането на нормално или леко понижено кръвно, не значи, че лекарствата трябва да се спират. Повечето лечебни продукти сега са с 24-часово действие, затова болните приемат само по една таблетка дневно.

Рискови фактори за хипертония

Високото кръвно налягане се явява регулируем рисков фактор, нейните стойности могат да бъдат управлявани. Това става чрез промяна в начина на живот – балансирани хранене, физическа активност, избягване на стрес и прием на лекарства

Физическата активност е важна за контрола на налягането, това е пряко обвръзано с телесните килограми. Заседналият начин на живот е опасен, нужно е 150-200 минути седмично оптимално натоварване. За възрастните хора се препоръчва половин-един час ежедневно ходене. Друг голем рисков фактор е прекомерната употреба на сол – Европейското дружество по кардиология съветва прием от 5 грама на ден.

Също така повишеният прием на алкохол има силен пресорен ефект върху кръвното. Последните препоръки от Европейския конгрес по кардилогия са по възможност тези напитки да се избягват изцяло. Оказва се, че алкохолът действа негативно не само спрямо кръвоностните съдове и сърцето. Той е рисков и за мозъчни нарушения – например деменция.

В процес на разговора д-р Василев каза:

„В момента сме започнали една мисия, тя се нарича „70-27“. Нейната задача е да има 70 процента контрол на хипертонията до 2027-ма година. Това става чрез активни прегледи и лечение, навременно разпознаване на високото кръвно налягане.“

Предсърдно мъждене

При предсърдно мъждене има абсолютна аритмия. С напредване на възрастта, заболяването увеличава своята честота. Понякога в началото болестта няма хемодинамични нарушения. Категорично е установено, че близо една трета от ихсимичните мозъчни инсулти се дължат на тромбозиране, обикновено в лявото предсърдие, преминаване на тромб в голямото кръбообращение и засядане съдовете на мозъка.

Според доктор Василев предсърдното мъждене като брой случаи се равнява на исхимичната болест на сърцето. Най-важният човешки орган има механизъм да се съкращава сам. Самостоятелно се провеждат и импулсите. Когато човек остарява, чисто дегенеративно, проводната система фиброзира и се променя. Предсърдното мъждене може да се появи по-рано, поради неконтролируема хипертония. При абсолютна аритмия, предсърдията не се съкращават нормално, а мъждят с 600 удара в минута. Тези удари са непълноценни, не могат да бъдат проведени всичките. Оттам се образува мъртво пространство от кръв, където биват образувани тромбите.

Особено опасен за предсърдното мъждене е алкохолът. Доктор Страхил Василев сподели, че в Дания специалистите отказват да лекуват пациентите от заболяването, ако болните не искат да спрат алкохолните напитки. Неовладяният рисков фактор донякъде обезмисля лечението.

Сърдечна недостатъчност. Изследвания и процедури при допълнителни нервни клончета

Тя е резултат от дългосрочно нелекувана хипертония. Възможно е да се стигне до трайна инвалидизация. За да се справи с високото кръвно, през първите години сърцето хипертрофира и става по-дебело. В началото няма твърде голямо натоварване, но нарастването на мускула си има своите граници.

WPW и LGL синдромите са сред най-често срещаните допълнителни връзки, през които могат да минат връзките. Нормалната проводна система на сърцето преминава през един път. Ръководител на сърдечниа импулс е синусовият възел. След това импулсът отива в АV-възела. После минава по снопа на Хис и мрежата на Пуркиние. На нивото на AV-възела е възможно отвсякъде да има допълнителни връзки. Тези анатомични връзки са с огромна честота в България.

Аблацията е често използван метод за лечение на повишеното количество нервни клончета. Успеваемостта е около 99 процента. Процедурата се извършва чрез хоспитализация. Използва се специален катетър, който преминава през вена на крака и стига до сърцето. Във вътрешността чрез специална система специалистите изграждат карта, позволяваща да се види откъде минават импулсите и къде е допълнителната връзка. Има два варианта за премахване на връзката – изгаряне чрез ток или изстудяване с течен азот. Втората опция е по-безвредна.

Пейсмейкъри

Това са изкуствени каридостимулатори. В днешно време има устройства, които са много по-функционални и се поставят лесно. Едните уреди представляват сърдечна ресинхронизираща терапия. Тези пейсмейкъри имат допълнителен електрод, който се слага в лявата сърдечна камера. Той помага за адекватното съкращение на сърцето и допълнителното синхронизиране. Прилагането става подкожно, с малък разрез. По този начин се подобрява качеството на живот на пациентите.

Пейсмейърите се по ставят при хора със сърдечна недостатъчност, фракция на изтласкване под 35 процента и широк QRS-комплекс или т.нар. ляв бедрен блок. Тогава едното бедро на проводната система е блокирано и сърцето се съхранява несинхронно. Възможен критерий за поставяне на уреда е значителното понижаване на сърдечната честота. Слагането на пейсмейкър се решава и от лекаря, и от пациента. Синхронизиращите устройства са изцяло покрити от Здравната каса у нас. Те издържат между 5 и 10 години, пос. Трайността зависи от степента на работа.

Към днешна дата само един пейсмейкър все още не се поема от НЗОК. Той се казва micra. Има големината на флашка и няма електроди. Прилага се венозно, чрез катетаризация. През вена се стига до сърцето, пейсмейкърът има кукички, които се захващат за камерата.

Стентове

Самото покритие на новите стентове е с лекарство. То се отделя в рамките на 3-6 месеца след имплантацията. Степента на рестеноза е сведена до минимум. Счита се, че до шестия месец интимата на съда се сраства със тента. Ако дотогава не се е появила рестеноза, шансът това да се случи в последствие, е много рядък. Възможно е на един пациент да се поставят няколко тръбички. Това се налага, поради евентуално стеснение на различни артерии.

„Ние като инвазивни кардиолози можем да направим абсолютно всички нужни стентирания на отделните артерии. Рядко процедурите се правят наведнъж. Това е така, защото се използва контраст, който, ако е в твърде голямо количество, може да навреди на бъбреците. Смятам, че в България инвазивната кардиология е много напреднала и няма нужда пациентите да ходят в например Турция“ – думи на доктор Страхил Василев.

Въпроси на зрителите и отговори от доктор Василев

При предсърдно мъждене, сърдечна аритмия и поставен пейсмейкър, едобаксанът помага ли?

Антикоагулантите са най-важното лечение при предсърдно мъждене. Идеята на тези лекарства, когато се пият в правиланта доза, е да се намали риска от исхимичен мозъчен инсулт. Съществуват съвременни груши антикоагуланти, които позволяват на хората сами вкъщи да преценяват каква доза да взимат, след като преди това са ибли консултирани от лекар. Това са 4 типа лекарства, цените са скъпи. След изписването им от каридолог и преминаването през Здравната каса, цената става поносима. Това е поддържаща терапия за цял живот.

Какво може да се направи при кръвно 137/49 и пулс от 75?

Напременно съветвам да се отиде на преглед при кардиолог.

Трябва ли да се спре препдисан антиагрегант след две-годишен прием, заради исхимичен мозъчен инсулт?

Ако исхимичният мозъчен инсулт не е следствие на предсърдно мъждене, пациентите трябва завинаги да приемат антиагреганти. Моят съвет е продуктът да не се спира без лекарски преглед и преценка. Ако заболяването на пациентът е предизвикано от предсърдно мъждене, трябва да се използват антикоагуланти.

Съвети от специалиста

„Моят апел към зрителите е да поддържат необходимата профилактика и превенция. Винаги мислете за физическата активност, да се контролира затлъстяването и начина на хранене. Нужно е да има няколко хранителни приема на ден. Добър вариант е средиземноморската диета, която е богата на плодове, зеленчуци. От месата рибата и пилешкото са най-добрите варианти. Ядките са полезни, нека да се избягва прекалената консумация на захар. Пушенето и алкохола трябва да се спрат или сведат до минимум. Задължителни са редовните профилактични прегледи при кардиолог, тъй като голяма част от заболяванията могат да бъдат безсимптомни и пациентите да разберат случайно за тях.“

Picture of Петя Василева

Петя Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Гарантирана сигурност чрез reCAPTCHA и Google.Политиката за поверителност и Условията за ползване се прилагат.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Харесваш статиите ни? Абонирай се!

Абонирайки се ще получавате известия за нашите последни публикации!