Днес ще поговорим за една билка, която е доста разпространена у нас под различни форми и има различно предназначение, било то за подправка или лечение. Ще говорим за копривата и полезното й действие за човешкия организъм.
Копривата е едно от най-полезните растения, които природата е създала. Често хората казват, че ако човечеството е запознато с нейните лечебни сили, не биха засаждали нищо друго, освен коприва. Всички части на копривата имат благотворен ефект върху човешкия организъм – корена, стъблото и листата.
Съдържание
Кои са ползите при приема на коприва?
- Продължителният прием на запарка от растението засилва имунната система и бори вирусните заболявания и бактериалните инфекции.
- Чай от коприва лекува проблеми на пикочната система. Той успешно се справя с пясък в бъбреците и пикочния мехур, както и при болестно задържане на урина. В голяма част от случаите проявлението на бъбречните заболявания е свързано с външни екземи и силно главоболие.
- Приемът на отвара от растението намалява съдържанието на захар в кръвта. Освен за пикочните пътища, копривата е полезна и за отделителната система, тъй като добре регулира работата на стомаха.
- Копривата помага и при проблеми с черния дроб и жлъчката, заболяване на далака.
- Копривата има страхотен ефект и върху дихателните пътища. Приемът на чай от лечебното растение помага и при белодробни проблеми.
- Подпомага имунитета и имунната реактивност.
- Използвана е за профилактика и лечение на анемичен синдром.
- Подобрява метаболитния статус.
- Прилага се за по-бързо зарастване на рани, както и за спирането на кръвотечения.
- Има място в борбата с оплешивяването и при някои козметични проблеми.
Дори и да не страдате от горе посочените проблеми, не е излишно всеки ден да изпивате по една или две чаши чай от коприва. Установено е, че той повишава работоспособността и концентрацията, премахва умората и отпадналостта. Същият ефект може да се постигне и с консумиране на прясна коприва. Тя е с високо съдържание на жизнено важния елемент желязо, който е отговорен за трудоспособността и енергията в организма. Ястия, приготвени с коприва, даряват на имат подмладяващ ефект.
Копривата обаче е най- ценна именно като храна. По съдържание на желязо тя гони върховете на класациите.
Копривата е много богата на белтъчини от растителен произход. Тя може да се мери с кълновете, а кардинално – с яйцата и месото, но е далеч по-лесно усвояема от тях, затова печели в това съревнование.
Прясно изцеден сок от коприва се използва в маски, компреси или домашни лосиони. Те се прилагат и върху язви или рани, защото премахват възпалението на кожата и ускоряват зарастването. Маските се препоръчват на хора с проблемна кожа. Те имат бактерицидни, противовъзпалителни и антисептични свойства.
Копривата гони диабета, инфекциите и засилва имунната система
Тя е една от най-полезните билки. От векове е ползвана за засилване на имунната система при инфекции и дори при тумори. Листата, корените и стъблата на растението имат кръвосъсирващо действие. Тя подпомага борбата с диабета, като понижава съдържанието на захар в кръвта. Заради високото съдържание на желязо, увеличава хемоглобина и еритроцитите. Подходяща е и за страдащи от анемия.
Отвара от корени от коприва значително подпомага работата на сърдечния мускул. Има противовъзпалително действие и подобрява обменните процеси в тялото.
Корените от коприва подпомагат при алергии, включително сенната хрема.
Облекчава артрит
Една от най-известните ползи от копривата е лечението на симптомите на артрит. Копривата може да намали възпалението, да помогне за подобряване на болката при остеоартрит и да облекчи подаграта. Копривените косъмчета съдържат няколко химикала, които имат болкоуспокояващи и противовъзпалителни свойства. Това означава, че копривата може да помогне за намаляване на болката и възпалението при състояния като артрит.
Поради нейните противовъзпалителни ефекти, които са довели до сегашната й употреба при състояния като артрит и алергии, изследователите се надяват, че копривата може да има приложение и при други възпалителни състояния, като синдром на раздразненото черво.
Коприва с мед
В комбинацията с мед, е добре познато и често използвано “лекарство”, като се използва най-често против възпаления и прочистване на кръвта. Две лъжици на ден се справят успешно с безсънието, мигрената и влияят добре на черния дроб.
Копривата като тор и стимулатор на растежа на растенията
Много хора през летните месеци не се доверяват на химикалите от магазина и предпочитат да се занимават с биологично земеделие, като използват само естествени зелени торове. Копривата за такива градинари е просто благодат. Превръзката от коприва е подходяща за почти всяко растение в градината. Освен това всички горепосочени полезни вещества, идващи от коприва, се абсорбират перфектно от градинските култури, повишават имунитета им, ускоряват растежа и узряването на плодовете и подобряват цъфтежа. Така копривата действа като бюджетен, но ефективен тор за хранене на растенията.
Защо жили копривата?
Копривата съдържа редица химикали. Тези химикали се намират в основата на фините жилещи косъмчета по листата и стеблата на растението и причиняват дразнене на кожата.
При допир, власинките се откъсват и се прилепват към кожата и химикалите в тях се пренасят върху кожата. Това предизвиква реакция, която може да причини болка, зачервяване, подуване, сърбеж и изтръпване.
В заключение
Човешкият организъм се е пригодил към вредна храна по всякакъв начин – с ензимите, необходими за разграждане, с киселинно – алкалния баланс, който регулират. Това може да повлияе дори на зъбното здраве. И вместо скъпи екзотични добавки за укрепване и общ тонус като спирулина, годжи бери и т.н. – пред нас, до краката ни буквално, са копривата, лападът, спанакът. Съвсем достъпни и много здравословни.