Днес ще поговорим за едно заболяване на костите, при което се наблюдава значително атрофиране или по-скоро отслабване в костната система, наподобяващо тялото на малко бебе -дете. Костите при това заболяване стават изключително чупливи. Днешната тема ще е именно болестта остеопороза.
Съдържание
Какво представлява заболяването остеопороза?
Остеопорозата е заболяване, характеризиращо се с понижена костна маса и намалена здравина на костите, поради което те стават лесно чупливи. Толкова чупливи, че падане или дори леки травми могат да причинят счупване. Счупвания, свързани с остеопорозата, най-често се появяват в областта на шийката на бедрената кост в тазобедрената става, китката или прешлените на гръбначния стълб.
Остеопорозата засяга мъже и жени от всички раси. Но най-много белите и азиатските жени – особено възрастните жени, които след менопаузата са изложени на най-висок риск. Натуралните средства, здравословната диета и физическите упражнения могат да помогнат за предотвратяване на загубата на кост или за укрепване на вече слабите кости.
Симптоми на остеопорозата
Обикновено няма симптоми в ранните етапи на загуба на костно вещество. Но след като костите са отслабени и се е развила остеопороза, може да имате признаци и симптоми, които включват:
- Болка в гърба, причинени от счупен или свит прешлен. Болката може да възникне внезапно, да е много силна, остра и режеща;
- Загуба на ръст с течение на времето;
- Прегърбена стойка на гръбнака;
- Кост, която се чупи много по-лесно от очакваното дори при минимална травма.
Причини за развитие на остеопороза
Остеопорозата отслабва костите. Вероятността да развиете остеопороза, отчасти зависи от това каква костна маса сте достигнали в младостта си. Колкото по-висока е вашата пикова костна маса, толкова повече е костното вещество и вероятността е по-малка да развиете остеопороза с напредване на възрастта.
Рискови фактори
- Пол – много по-вероятно е жените да развият остеопороза, отколкото мъжете.
- Възраст – колкото по-възрастни сте, толкова по-голям е рискът от остеопороза.
- Семейна история – наличието на родител или близък роднина с остеопороза ви излага на по-голям риск, особено ако майка Ви или баща Ви са имали фрактури на бедрена шийка на тазобедрената става.
- Размер на рамката на тялото – мъжете и жените, които имат малки размери на тялото, имат по-висок риск, тъй като могат да имат по-ниска костна маса, от която да черпят с напредване на годините.
Нива на хормоните:
Остеопорозата се среща по-често при хора, които имат твърде много или твърде малко определени хормони в организма си.
- Половите хормони. – пониженото ниво на половите хормони обикновено отслабва костите
- Заболявания на щитовидната жлеза – повишеното ниво на хормони на щитовидната жлеза може да причини загуба на костно вещество.
Рискът от остеопороза е по-висок при хора, които имат определени заболявания
- Възпалителни заболявания на червата
- Бъбречни или чернодробни заболявания
- Рак
- Туберкулоза
- Множествен миелом
- Ревматоиден артрит
Някои вредни навици могат да увеличат риска от остеопороза
- Заседнал начин на живот – хората, които прекарват много време в седене, имат по-висок риск от остеопороза, отколкото тези, които са физически по-активни. Всяко физическо упражнение и дейности, които насърчават баланса и добрата стойка са полезни за костите Ви, като ходенето, бягането, скачането, танците и вдигането на тежести изглеждат особено полезни.
- Прекомерна консумация на алкохол – повишената консумация на повече от две алкохолни напитки на ден увеличава риска от остеопороза.
- Тютюнопушене – точната роля на тютюнопушенето при остеопорозата не е ясна, но е доказано, че то допринася за по-бързата костна загуба.
Предотвратяване на остеопорозата
Добрият хранителен режим и редовните физически упражнения са от съществено значение за поддържането на костите Ви здрави през целия Ви живот.
Мляко, риба, витамини D за усвояване на калция в костите, подобряване на хранителните навици и двигателната активност всеки ден, прием на много вода.
Физическите упражнения, например, са много важно условие за поддържане на здрав скелет и мускулна плътност.
Приема на калций е много важен за всички възрасти за предотвратяване на остеопорозата
- Млечни продукти с ниско съдържание на мазнини;
- Тъмнозелени листни зеленчуци;
- Консервирана сьомга или сардини с кости;
- Соеви продукти, като тофу;
- Калциеви зърнени храни и портокалов сок.
Витамин D
Витамин D подобрява способността на тялото ви да абсорбира калция от храната и подобрява здравето на костите по различни начини.
Физически упражнения
Редовните физически упражнения може да Ви помогнат да изградите здрави кости и да забавите костната загуба. Редовните физически упражнения ще бъде от полза за костите Ви. Силовите тренировки помагат за укрепване на мускулите и костите в ръцете и горната част на гръбначния стълб. Упражненията с телесно тегло – като ходене, джогинг, бягане, катерене по стълби, скачане на въже, каране на ски и други спортове- засягат главно костите в краката, бедрата и долната част на гръбнака.
Лечение чрез природни средства и добавки
Сред доказаните с благоприятно действие при хора с остеопороза, както за лечение, така и за профилактика, са следните хранителни добавки:
Освен калций и витамин D, има някои билки и лечебни растение, които помагат в борбата с остеопорозата като например: куркума, коприва, черен кохош, хвощ, корен от репей, корен от къпини, бял равнец и други.
Трибор Сигма в борбата с остеопорозата
Комбинацията от бабини зъби, корен от репей, полски хвощ и морски колаген, е идеалното средство в борбата с остеопорозата.
Трибор Сигма подпомага здравето на костите- полският хвощ спомага за увеличаване на минералната плътност на костната тъкан, коренът от репей спира възпалението, укрепва костната тъкан и облекчава болката при артрит и други заболявания на опорно-двигателния апарат, а морският колаген насърчава костния растеж и подобрява силата на костите.
В заключение
Важно е да се отбележи важността на физическите упражнения при болни от остеопороза. Основополагащ елемент от лечението на това заболяване е всекидневното ходене пеша на чист въздух или леката гимнастика – без излишни натоварвания и без никакви тежести.