„Защото невежите ще ги погуби тяхното упорство, а глупците – тяхната безгрижност“
Книга Притчи Соломонови 1:32 СИ
С тази притча от Стария завет започна поредното издание на „Академия Здравитал“. Повод за съответния цитат бе предаването в рамките на рубриката „Образователен здравен университет“. В нея проф. Христо Деянов информира аудиторията за същността, причините и лечението на различни видове болести. Не случайно, в това предаване много често се е казвало, че превенцията е най-доброто средство към по-здрав и щастлив живот.
Основната тема се насочи към пневмониите, плевритите, саркоидозата – причини за възникване на болестите и съответните лечения.
Съдържание
Пневмония
Това е възпаление на паренхима на белия дроб, с наличие на секреция в алвеолите (въздушни торбички), често засегнато е бронхиалното дърво. Именно поради този факт в днешно време се използва наименованието „бронхопневмония“.
По време на целият процес е нарушено и инфектирано дишането на човек, заради запълване с течност или гной. Причината за нейната поява могат да са бактерии, гъбички и различни вируси.
Когато пневмонията е обхванала само един от лобовете на белите дробове се говори за „лобарна пневмония“. В случаите на засягане на периферията е на лице „лобурална пневмония“, а при проблем с целия бял дроб – „тотална пневмония“.
Бронхопневмония
Възможно е бронхопневмонията да е усложнение на ХОББ (Хронична обструктивна белодробна болест), туберколоза, бронхиална астма, емфизема, защото колкото повече се задържа секреция в алвеолите, толкова по-големи са предразполагащите фактори за възникване на инфекция. При здрави хора инфекцията често отшумява за период от 10 до 15 дни.
„Бронхопневмониите, и в частност пневмониите, са основен рисков фактор за високата заболеваемост и смъртност сред деца под 2-годишна възраст и сред възрастни над 65-години. Особено актуален е този проблем, сега, когато има глобална вирусна инфекция – Ковид 19.“
Изброените горе категории не случайно обхващат тези групи, тъй като при бебетата имунната система не е докрай развита. При възрастните хора тя е отслабена, срината, много често поради прекомерна употреба на антибиотици. Когато болният е засегнат от пневмония, чрез оксиметър, лесно се установяват понижени нива на кислород в кръвта. Основният метод за диагностиката е рентгенографията, като в съвременната медицина често се използва и компютърната томография.
Основни симптоми:
- Кашлица с обилна секреция;
- Болки в гръдния кош, заради възпалението;
- Затруднено дишане, особено вечерно време;
- Втрисане;
- Висока температура, най-вече при малки деца;
- Липса на апетит;
- Отпадналост;
- Изпотяване – най-вече през нощта;
- Липса на сили и желание за живот при по-тежките форми.
Хеморагична пневмония
Това е едно от най-тежките усложнения на болестта. При нея, освен отделянето на слуз, секреция, храчки, се изхвърля и кръв. Всичко това дава знак, че в белия дроб са настъпили тежки изменения, с разкъсване на малки кръвоносни съдове. Често хеморагичната пневмония е съпътствана от дихателна недостатъчност, белодробен оток, дисеминирана вътресъдова коагулация (образуват се кръвни съсиреци).
Лечение
Основната помощ има за цел да спре размножаването на вирусите. Не е удачно да се бърза с употребата на антибиотици. Увеличава се консумацията на общо-укрепващи средства – антиоксиданти, витамини. Много е важно болните хора да стоят в помещения с чист въздух, когато стоя в затворени помещения, често да има проветряване. Относно бактериалните бронхопневмонии непременно трябва да бъде направена антибиограма на храчката. Задачата е да се открие бактерията, причинила вирусното заболяване. Тук вече навлиза антибиотичното лечение, но с подходящия медикамент.
Плеврит
Това е често усложнение на пневмонията. Плеврата е тънка ципа, която обвива паренхима на белия дроб, съставена е от два листа. А плеврита, на практика е възпаление и раздразнение на органа. Настъпва остра болка в гърдите, влошаваща се в процес на вдишване и издишване. Състоянията могат да бъдат както леки, без налагане на лекарска намеса, така и несъвместими с живота процеси.
Ревматоиден артрит, прием на определени медикаменти, гъбична инфекция, фрактура на ребрата – това са част от водещите фактори за поява на болестта. При определени случаи има натрупване на плеврален излив, това е течност в малкото пространство между двата тъканни слоя. Прекомерното количество в плевралното пространство създава натиск, влошава се функцията на белия дроб.
Основното лечение е свързано с изсмукване на излива. Диагностиката е чрез нискодозова компютърна томография, рентген. Под внимание се вземат предразполагащите вредни навици като тютюнопушене и други.
Саркоидоза
Това е относително рядко, мултисистемно заболяване, което е с възпалителен характер. За съжаление, все още не е изяснена основната причина за възникването на здравословния проблем. Характеризира се с формиране на имунни грануломи, възли по паренхима на белия дроб или други засегнати органи (черен дроб, сърце, кожа, очи, нервна система).
Средната възраст на заболеваемост е ниска, около 20-40 години, най-вече при хора с реактивен имунитет. Поради този факт може да се счете, че саркоидозата е автоимунно заболяване. Наблюдавана е повишена активност на клетките от белия кръвен ред, които отговарят за имунитета – говорим за локални възпаления, с прогресивен характер и ремисии. Лечението е с противовъзпалителни медикаменти, кортикостероиди и използване на биологични препарати.
Основни симптоми:
- Задух;
- Нощно изпотяване;
- Загуба на тегло;
- Зачервени очи;
- Отпадналост;
- Засилваща се кашлица и др.