Всички знаете ,че в България има голямо разнообразие на различни растения и билки, които имат целебни свойства. У нас все повече като алтернативен вариант за лечение на различни видове заболявания, хората се обръщат към природната медицина. Именно затова гост в предаването „Академия Здравитал“ на 19-ти април бе доктор Георги Велев.
„Ние сме целунати от господа, защото в България разнообразието на растения е огромно – над 3600 видове. Голяма част от тях са проучени и над 750 вече влизат в употреба на продукти за здраве. Годишно в страната ни се добиват около 15 хиляди тона билки, но за съжаление голяма част от тях се изнасят за чужбина.“ – начални думи на госта в студиото.
Съдържание
Билкарите и билките в България
От десетилетия назад България се слави с много билкари, наследявали знанията от своите роднини. Пример за това е Иван Раев, който чрез билки е лекувал навремето паркинсон. Дори в Италия има болница, кръстена на неговото име. Спомена се и името на Петър Динков, който е посветил 80 години от живота си в събирането на билки. По думите на доктор Велев еманацията на фитотерапията може да се свърже с името на академик Веселин Петков. От своя страна водещият на предаването проф. Христо Деянов заяви, че един от най-известните медикаменти в света на билкова основа е направен от българин-фармаколог – проф. Пасков. Става въпрос за нивалина – в неговата основа е блатното кокиче.
Кои са билките, които е изследвал Георги Велев в България?
Една от първите билки, които доктор Георги Велев е изследвал, е кръвен здравец. В нашата флора има над 20 вида здравец. Растението е с висока радиоактивна протекция и е мощен имуностимулатор. Преди години името идва от това, че при счупване на корена се виждат червеникави жилки. Кръвният здравец стимулира производството на кръвни клетки, с което се подобрява функцията на костния мозък.
„Ако в своя живот хората мислят за здравето си, те трябва да са постоянни в профилактиката на заболяванията. Не случайно Пирогов е казал, че и най-скъпата профилактика е по-евтина от най-евтиното лечение“.
Целина
Втората част на разговора се насочи към целината. От самото име на растението се подсказва изцеляващия му ефект. По централен път целината стимулира производството на тестостерон и това я прави особено важна за мъжкото население. А колкото повече тестостерон има в организма, толкова по-добра е функцията и на простатната жлеза. Чрез целината се въздейства върху хипофизата, която излъчва лутеинизиращия хормон и той отива в тестисите, така се нормализира размера на жлезата. Целината е една от малкото билки от България.
„Аз съм против това на организма на готово да се дават ензими и хормони, защото това е мързелива система, която ще спре собствената си продукция“.
Целината има позитивно действие и при подагра – това е хронично състояние, характеризирано с повтарящо се подуване, зачервяване и болка в една или няколко стави. Чрез билката се блокира ензим, който превръща пурините в пикочна киселина. На практика се предотвратява кристализация в ставите. Сокът от целина е доказано ефективен за понижаване нивата на холестерол в кръвта. Има диуретичен ефект, по този начин е подходящ за хипертоници. Ускорява се работата и на бъбреците, защото извежда преработените вещества от организма.
Още интересни факти за билките
Знае се, че при лошо храносмилане на човек, се получават гнилостни процеси в стомаха и червата. Това води до отделянето на газове и токсини. При прилагането на продукти с копър, босилек и кориандър този процес се регулира. А всички изброени са билки от България Целта е да не се стига до подуване на корема. Обикновено е добре екстрактите да се приемат преди обилни хранения.
Във връзка с началната част от разговора, посветена на кръвния здравец, водещият не пропусна да попита своя събеседник и за дъхавия здравец. Той е богат на гераниол (безцветно масло). Чрез съставката се сваля кръвното налягане и по този начин има подобрение на сърдечно-съдовата дейност, а както знаем, България е на първо място в Европа по диагностицирани хора с хипертония. Според някои проучвания дъхавият здравец има по-добър ефект и от валериана.
В заключение за билките
Като заключение на разговора доктор Георги Велев се обърна към аудиторията: „Добре е да използваме продукти от нашата природа, защото ние самите сме адаптирани към почвата, въздуха, климата, растенията. Трябва да използваме богатството на българската природа.“