Темата на предаването бе посветена на заболяванията на щитовидната жлеза – симптоми, изследвания и лечение
Съдържание
Представяне на госта
Доктор Мария Калинкова и специалист-ендокринолог. Има над 7 години медицински опит. Нейните научни интереси са насочени основни към диабетологията, заболявания на щитовидна жлеза и репродуктивните нарушения. Завърша Медицински университет София с през 2015 г. Придобива своята специалист „Ендокринология и болести на обмяната придобива“ през 2021 г. след специализация в болница „Токуда Acibadem City Clinic“. В момента работи в същото лечебно заведение. Освен това д-р Калинкова е член на Българско дружество по ендокринология, Българска асоциация за изучаване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания, Българска асоциация на ултразвук в медицината и Европейска асоциация за изследване на диабета.
Щитовидна жлеза – хормони
Основните хормони, които регулират цялата обмяна, са Т3 (Трийодтиронин) и Т4 (Тироксин). Те се произвеждат от щитовидната жлеза, под действието на TSH-хормона. TSH се отделя от хипофизната жлеза, която е под контрола на хипоталамуса. В хипоталамуса бива отделян тироид-рилизинг хормон. Т3 и Т4 (предхормон) упражняват всички ефекти в тялото. Тироксинът има способността да се превръща в трийодтиронин, а по принцип в цялото тяло има рецептори за Т3. Така се контролират метаболитните процеси и функцията на останалите жлези. От ключово значение е хората редовно да се изследваният за заболявания на щотовдината жлеза, особено пациентите с генетична предразположеност.
Тиреоидит на Хашимото
Заболяването зачестява все повече напоследък. Има връзка с наддаването на килограмите и метаболитния синдром. Жените са в по-рисковата група, заради повишеното засягане от автоимунни процеси при тях. Според изследвания около 10 процента от българското население има болестта. Тя се предава по наследство, предимно по женска линия. Фамилната обремененост определя до 50 процента шанса човек да развие автоимунното заболяване в своя живот.
От друга страна съществуват определени епигенетични фактори, които също са възможни предразполагащи фактори – те са свързани с храненето, качеството на съня, спортуването, стресът в ежедневието. Тук идва ролята на профилактичната медицина и вземането на своеременни мерки. Препоръчва се рисковите груши веднъж в годината да си изследват хормоните.
В самото начало тиреоидиът на Хашимото може да се прояви единствено с положителни антитела. За този период е възможно все още да има нормална функция на жлезата. С течение на времето антителата обстрелват щитовидната жлеза и тя започва да се разрушава. Процесът преминава с отделянето на много хормони в кръвта – така идва хипертиреоидизмът, началната фаза. Когато има деструкция на 30 процента от желзата, може да се развие и хипотиреоидизъм.
Допълнителна информация за Хашимото
Възможно е при стартиране на заболяването Т3, Т4 и ТSH да бъдат в нормално състояние. Ако се появи начална фаза на хиперфункция, съществува вариант за повишение на Т3 и Т4 и понижение на TSH. Когато функцията на щитовидната жлеза постепенно намалее, споменатите хормони се обръщат в противоположни посоки.
Част от изследванията на антителата са покрити от Здравната каса у нас – тироидстимулиращият хормон, FT4, MAT-антителата. Показателите могат да бъдат изследвани във всяка една клинична лаборатория на територията на страната.
Хипертиреоидизмът преминава с често изпотяване, нервност, нарушен сън, загуба на тегло, ускоряване на пулса, сърцебиене, аритмия. Не е изключено след месец пациентът да развит обратните симптоми – напълняване, забавен метаболизъм, сънливост, умора. Веднъж попаднал в хипотиреоидизъм, човек рядко може да се върне в предишното състояние.
Макар и рядко, е възможно да се образува аденом на хипофизната жлеза. Проблемът идва от свръх-стимулацията на жлезата и от високото ниво на TSH.
Йодирана сол
Оптималната консумация на йод е около 150-200 микрограма на ден. Това важи за един здрав човек. Това изключва бременните жени, понеже при тях приемът е повишен, поради нужната от набавянето на елемента и за нервната система на плода. За тези дами препоръчителното количесто е приблизително 250 микрограма. Прекалено малкото йод при бременните крие риск дори от спонтанни аборти или изоставане в нервно-психичното развитие на децата (кретенизъм и полукретенизъм). От друга страна, ако една бъдеще родилка е хипертоничка, кардиолозите съветват да се намали солта. Натриевият хлорид задържа вода и още повече повишава кръвното. Затова тези жени трябва да консумират храни, богати на йод – морските дарове, рибата, зелето, орехите. На пазара се предлагат и специални витамини, като заместителен вариант.
Важно е всеки човек да консумира йодирана трапезна сол, тъй като в състата на хормоните на щитовидната жлеза, влиза именно йодът. Когато ние консумираме друг вид сол, има риск от засягане на жлезата. Нужно е фирмите, занимаващи се с приготвянето на продуктите, да спазват стриктно процедурите по приготвяне. Контролът трябва да се извършва от държавния стандарт и съответните агенции. Припомняме, че по регламент от СЗО 5 грама приета сол на ден е оптимална дозировка.
Връзката между дисфункция на щитовидната жлеза и сърдечно-съдовата патология
Както често сме казвали, заболяванията на органите на кръвообръщението са основната причина за смъртност в България. Щитовидната жлеза може да бъде разгледана като „диригент“, който определя работата на сърдечно-съдовата система, нервната система, гастроинтестиналния тракт. Именно тази „скоростна кутия“ определя това как работи нашето сърце. В сърдечния мускул има рецептори за хормона Т3 (трийодтиронин). Този хормон определя дали сърцето ще бие по-учестено или бавно (тахикардия или брадикардия).
В случаите на хиперфункция на щитовидната жлеза, тя се проявява с високи нива на Т3. Това определя излизането на най-важния човешки орган от ритъм, различни видове аритмии. По този начин биват повишени стойностите и на артериалното налягане. Възможно е сърцебиене в покой, този факт притеснява сериозно пациентите и те започват да търсят помощ от кардиолог. Когато има хипотиреоидизъм, след хипер-фазата, стартира задържане на течности и се повишава обемът на кръвта в тялото. Болните хора трябва да приемат диуретици и да прилагат заместителна терапия. Задължително е всеки кардиолог, имащ пациент с брадикардия (сърдечната честота е под 60 удара в минута), да вземе под внимание работата на щитовидната жлеза. В случая дори изследването само на TSH би могло да бъде от полза.
Ролята на диабета
Захарният диабет може да бъде определян като „световна пандемия“. Това важи особено за втори тип. В България има стотици хиляди души с тази диагноза, но със сигурност заболяемостта е много по-висока, не всичкио случаи са официализирани.
Когато щитовидната жлеза е извън правилната си регулация (хормоните са понижени и има хипотиреоидизъм), се забавя основната обмяна на веществата. Създава се предпоставка за наддаване на килограми, инсулинова резистентност и в последствие за цялостно развитие на метаболитен синдром.
Допълнителен проблем е, че в днешно време храната е с по-лошо качество. Яденето на пакетирани продукти е вредно, тъй като те са и с високо количество на сол, захар, мазнини.
„За съжаление нашата нация затлъстява. Ние сме на четвърто място в Европа по детско затлъстяване, което е изключително плащеш факт. Тези деца много по рано ще развият захарен диабет и артериална хипертония. Това ще рече, че с течение на времети в България ще имаме 20, 30-годишни диабетици, хипертоници. Късните усложнения на диабетът се проявяват още преди развитието на самото заболяване – ние може да имаме диабетна полиневропатия, ретинопатия, нефропатия. Затова е важно да се обърне внимание на затлъстяването, да се направят изследвания по отношение на обмяната на въглехидратите“ – думи на д-р Калинкова.
Надбъбречна жлеза
Името подсказва, че тези жлези се разполагат над бъбреците. Тези клетки имат малък размер и отговарят за човешката адаптация към стреса (кортизол, адреналин, норадреналин, допамин). Затова хората да се събудят сутрин, да имат енергия да станат от леглото, да имат сили да извършват ежедневните си дейности. С изминаването на деня надбъбречните жлези намаляват, за да дойде периодът на почивка.
Ендокринните елементи са отговори и за секретирането на част от половите хормони (около 25 процента). Това е валидно особено при жените в менопаузауна възраст. Образуването на аденоми в надбъбречните жлези провокира прекомерно производство на определени стресови хормони. Повишеният кортизол може веднага да бъде забелязан от специалистите. Болните хора имат: уголемен раменен пояс; задебелена шия; наднормено тегло; червени стри в областта на корема, кръста и бедрата; натрупване на мастна тъкан, предимно в корема и тънки крака – бедрената мускулатура атрофира.
Гледната точка на специалистката
„Когато имаме гликиран хемоглобин над 10-11 процента, е желателно, ако пациентът е на перорална терапия, да се добави поне бавнодействащ (базален) инсулин, който да понижи с една идея стойностите. Когато имаме по-ниски стойности е добре да се добави още някаква таблетка, друга група лекарства. Включването на инсулина има за цел да преодолее глюкотоксичността и липотоксичността. Ако някой пациент има гликиран хемоглобин около 7 процента и кръвната му захар сутрин на гладно от години е 7-7,5 милимола, не препоръчвам прилагането бавнодействащ инсулин. По скоро трябва да се проведе комбинирана терапия – промяна в начина на живот, приемане на метформинов медикамент и други лекарства. Изборът е индивидуален. Средството за избор е перирално лечение, а не инсулинова терапия.“