zdravital-logo

Допълнително

Искате да ни се обадите?

Обадете ни се на 02 402 68 68

Как кофеинът влияе на човешкото тяло?

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Добре дошли!

Екипът на Здравитал Ви пожелава приятно четене. Разглеждайте ежедневно нови здравни публикации.

Някога замисляли ли сте се какво всъщност се случва, когато изпиете чаша кафе? Човешкото тяло тяло усвоява кофеина бързо и ефективно. Необходими са само 15-20 минути, преди кофеинът (вид алкалоид) да достигне кръвта, но ефектът му може да продължи от един до десет часа.

„Кофеинът е стимулант и влияе на тялото ви по няколко начина“ – казва регистрираният диетолог Бет Червони. „Това може да увеличи енергията ви и да ви помогне да прекарате деня си, но можете също така да прекалявате с него.“

Кофеинът може да накара човек да се почувства по-свеж и фокусиран. Той действа позитивно на настроението. Възможно е прекомерният прием да има отрицателни ефекти. Сред тях са повишаване на кръвното налягане, разстройство на стомаха и провокиране на нервност. В редки случаи предозирането с кофеин може дори да бъде фатално.

Как кофеинът влияе върху мозъка

Като стимулант, кофеинът активира централната нервна система, която управлява почти всичко, което тялото прави – от мисленето до движението. Неговите ефекти могат да бъдат както положителни (повече енергия), така и отрицателни (по-малко сън).

Дава повече бдителност

„Кофеинът блокира ефектите на аденозина – мозъчен химикал, който допринася за умората“ – обяснява Червони. „Това дава на човек енергия, за да спре той да се чувства толкова сънен.“

Ефектите могат да бъдат доста силни: 300 милиграма (mg) кофеин са в състояние значително да подобрят бдителността през деня, дори при хора, които са лишени от сън.

Подобрява фокуса и вниманието

Когато аденозинът е блокиран, два други мозъчни химикала стават активни. „Както допаминът , така и норепинефринът стимулират вашата концентрация и фокус“ – споделя Червони. Това помага на възрастни със  синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност да се фокусират и концентрират по-добре, особено, докато изпълняват повтарящи се задачи.

Повишава настроението

Кофеинът наистина може да повдигне настроението. Както допаминът, така и норепинефринът имат антидепресантни ефекти. Затова се счита, че в ниски дози (20-200 mg), кофеинът води до положителни чувства и мисли.

Облекчава главоболието

Кофеинът е вазоконстриктор. Това означава, че стеснява кръвоносните съдове. В малки количества (100 до 150 mg или малка чаша кафе) се помага за облекчаване на болката от тензионно и  мигренозно главоболие, което включва разширяване на кръвоносните съдове към мозъка. От друга алкалоидът би могъл да причини главоболие, ако човек го приема в твърде големи количества или е по-чувствителен към съставката.

Намалява безспокойството

Ниските дози кофеин могат да подобрят настроението, но прекалено големите дози имат обратен ефект. „Тъй като кофеинът възбужда централната нервна система, той може да ви накара да се чувствате тревожни, нервни и раздразнителни“ – предупреждава Червони. Ако човек има тревожно разстройство, най-вероятно ще се наложи напълно да спре кофеина.

Действа на съня

Кофеинът има способност да премахне сънливостта. От друга страна, ако се прекали с него, това държи човек буден през нощта. За да не бъде нарушен съня, специалистите съветват да не се приема кофеин след обяд или вечерта.

Прочети повече: Кафе на гладно – полезно или вредно?

Как кофеинът влияе

Как кофеинът влияе на сърцето?

Повечето проучвания за кофеина и здравето на сърцето разглеждат ползите от кафето, а не от кофеина. Това значи, че други кофеинови продукти може да нямат същите ползи. Въпреки това се смята, че умереното пиене на кафе е полезно за сърцето и може да доведе до намаляване на хипертонията и високия холестерол.

Повишаване на кръвното налягане и сърдечната честота

Тъй като кофеинът кара мозъка да отделя повече норепинефрин, има вариант да се повиши малко кръвното налягане и сърдечната честота. Повечето хора могат да се справят с тези ефекти, но това може да влоши здравето, ако човек вече има проблеми със сърцето. Редовната консумация на 400 mg или повече кофеин трябва да дсе избягва.

Получаване на сърцебиене

Съществува проучване, според което пиенето на кафе е свързано с 54% увеличение на сърцебиенето. Въпреки че обикновено не е прекалено опасно, сърцебиенето може да бъде тревожно и неудобно.

Как кофеинът влияе на храносмилателната система

Твърде много кофеин може да причини стомашни проблеми. Алкалоидът има слабителен ефект, което провокира изхождане по голяма нужда. Освен това кофеинът има способността да образува киселини и киселинен рефлукс.

Има слабителен ефект

„Кофеинът стимулира червата и помага на храната да се движи по-бързо през храносмилателния ви тракт“ – обяснява Червони.

Има и други съединения, открити в кафето, които водят до нужда от изхождане. По принцип така се насърчават здравословните движения на червата, но, ако сте чувствителни към кофеин, трябва да се пазите от диария.

Поява на киселини в стомаха

Кофеинът увеличава производството на стомашна киселина от тялото. Така се отпуска долния езофагеален сфинктер – мускул, който пречи на киселината да се връща обратно нагоре по хранопровода. Резултатът се изразява в неприятни и дори болезнени симптоми.

Ефектът на кофеина върху други телесни системи

  • Засилва уринирането – „Кофеинът е естествен диуретик, химикал, който помага на тялото да елиминира излишната течност“ – обяснява Бет Червони. Този ефект може да бъде намален, ако редовно консумирате кофеин, като пиете кафе или чай всекидневно;
  • Може да допринесе за дехидратация – Сам по себе си кофеинът няма вероятност да ви дехидратира, но не трябва да прекалявате. Уверете се, че продължавате да пиете много вода през деня;
  • Намалява абсорбцията на калций – „Кофеинът намалява способността на тялото да абсорбира калций “ – казва Червони. „Това може да е лоша новина за костите, които разчитат на калций, за да останат здрави и така да се предотврати остеопорозата.“

Обобщение

Кофеинът може да се разглежда като вид лекарство. Прекалено голямата консумация на алкалоида причинява неприятни странични ефекти. Възможно е дори да увреди сърцето и централната нервна система. Така че винаги е най-добре да го консумирате в умерени количества. „Има ползи от кофеина, но той наистина може да се измъкне от вас, ако не сте внимателни“ – повтаря Червони. В случай, че не прекалявате с кофеина, той ще окаже положително действие върху настроението, вниманието, свежестта, концентрацията и енергията.

Picture of Петя Василева

Петя Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Гарантирана сигурност чрез reCAPTCHA и Google.Политиката за поверителност и Условията за ползване се прилагат.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Харесваш статиите ни? Абонирай се!

Абонирайки се ще получавате известия за нашите последни публикации!