В предстоящото издание на „Академия Здравитал“ ще разгледаме темата за здравето и природните лекове с акцент върху респираторните инфекции и тяхната профилактика. Ще обсъдим респираторно-синцитиалния вирус (RSV) – една от основните причини за дихателни заболявания при малки деца и възрастни. Ще научим какви са рисковете, симптомите и възможностите за лечение на този вирус.
Ще обърнем внимание на полезните свойства на мащерката – една от най-ценните билки за укрепване на имунната система и облекчаване на дихателните проблеми. Също така ще представим важна информация за имунизационния календар в детска възраст, подчертавайки значението му за предпазване от сериозни заболявания.
Във финалната част ще говорим за профилактиката и лечението на дихателни инфекции, включително полезни съвети за укрепване на организма през рисковите сезони. Не пропускайте това издание, което ще ви подготви с ценни знания и практични препоръки за здравето на вас и вашето семейство!
Съдържание
Мащерка
Мащерката е една от най-ценните билки за лечение на респираторни инфекции при деца. Тя е естествено антисептично, антивирусно и противовъзпалително средство, което има мощно отхрачващо действие. Активните съставки на природния продукт (тимол и карвакрол) притежават антисептични свойства, които инхибират развитието на вирусите и помагат на тялото да се справи по-ефективно с респираторно-синцитиалния вирус (RSV). По този начин съставката не само облекчава симптомите, но и предотвратява разпространението на инфекцията в дихателните пътища.
Респираторно-синцитиалния вирус често предизвиква упорита, мъчителна кашлица при децата. Мащерката има свойството да стимулира освобождаването на секретите от дихателните пътища, улеснявайки дишането и облекчава симптомите на кашлицата. Благодарение на активните си компоненти, натуралното средство действа като естествен метод за отхрачване, помагайки на организма да се освободи от натрупаните секрети, които предизвикват дразнене. Тимолът и карвакролът инхибират растежа на вирусите и бактериите, като същевременно стимулират имунната система, което помага на организма да се справи по-ефективно с инфекцията.
Допълнителна информация
Респираторно-синцитиалният вирус често предизвиква възпаление на дихателните пътища, което води до затруднено дишане, особено при по-малки деца. Мащерката има противовъзпалителни свойства, които намаляват подуването и възпалението на тъканите. Това прави дишането по-леко и по-приятно за децата.
Когато момчетата и момичетата са заразени с инфекцията, дихателните им пътища могат да се стеснят, поради натрупване на секрети и възпаление, което води до хрипове, трудно вдишване и издишване. Мащерката действа като бронходилататор, който разширява дихателните пътища и подобрява притока на въздух към белите дробове. Инфекциите с респираторно-синцитиалния вирус често предизвикват неспокойствие и раздразнителност при децата. Билката има успокояващо действие, което отпуска нервната система и може да помогне на засегнатите да се чувстват по-добре, особено през нощта, когато симптомите често се влошават и нарушават съня.
Респираторно-синцитиален вирус (RSV)
Това е широко разпространена инфекция, която засяга основно дихателната система на бебетата и малките деца. Заболяването се развива най-вече през есента и зимата. Вирусът води до сериозни симптоми, като силна кашлица, хрипове, повишена температура, намален апетит, раздразнителност, нарушен сън, затруднено дишане и обилни секрети. В някои случаи инфекцията може да доведе до усложнения като бронхиолит и пневмония. Често дишането на детето става затруднено и се чува характерното “свирене” на белите дробове. Това се дължи на натрупването на секрети и възпаление на дихателните пътища, което може да доведе до запушване на бронхиолите.
Билкова терапия
- Мащерката – Притежава антисептични, антивирусни и отхрачващи свойства. Билката стимулира освобождаването на секрети, облекчава кашлицата. Мащерката действа и като бронходилататор разширявайки дихателните пътища и улеснявайки дишането;
- Лайка – Лайката е успокояваща билка, има противовъзпалително и антибактериално действие, затова е подходяща при вирусни и бактериални инфекции. Природната съставка облекчава кашлицата и възпалението на гърлото, като успокоява дразненето в дихателните пътища. Може да се използва като чай или в инхалации;
- Ментата – Има антисептично действие и съдържа ментол, действащ като естествен деконгестант и улесняващ дишането. Ментата отпуска гладката мускулатура на дихателните пътища, помага за отварянето им, това облекчава затрудненото дишане при инфекция с респираторно-синцитиалния вирус. Може да се използва под формата на чай или инхалации, трябва да се внимава с дозировката, особено при деца;
- Маточината – Известна е с антивирусните и успокояващи свойства. Тя също така облекчава нервното напрежение и раздразнителността, които често съпровождат болестите при децата, особено когато не могат да спят. Маточината може да се приготвя като лек чай;
- Живовлякът – Билката е с отхрачващи и противовъзпалителни свойства. Помага за изчистването на секретите от белите дробове, облекчава кашлицата и подпомага освобождаването на задържаните секрети. Живовлякът успокоява възпалението и дразненето на дихателните пътища, като подобрява общото състояние на пациентите.
Имунизационен календар в детска възраст. Профилактика и лечение на дихателни инфекции
„Винаги съм изпитвал огромно уважение към лекарите, които се занимават с предпазване и лекуване на здравето на нашите деца. Това е геройство, в тези меркантилни времена човек да започне да практикува педиатрия. Обикновено лекарите се ориентират към по-доходоносни специалности, докато със здравето на децата това не е така. Тези лекари са важни и ценни, тъй като техния брой намалява“ – думи започна втората част на професор доктор Христо Деянов.
Гост в студиото на предаването бе д-р Таня Андреева. Тя е специалист-педиатър, практикува в град София. В началото на разговора доктор Андреева сподели:
„Намираме се в началото на есенно-зимния сезон и след като събрахме децата в градините и училищата неминуемо започват да растат респираторните инфекции. Доста случаи има на Ковид напоследък, за щастие при децата минава сравнително леко и дори много заболяванията не се диагностицират, защото има хрема ден-два, дори без повишение на температура. Имам усещането, че се връщаме във времето преди COVID-19, когато коронавирусите бяха просто едно респираторно заболяване в детска възраст…Те първа очакване да се увеличават случаите на грип, освен него си вървят другите вирусни инфекции, бронхити, пневмонии.“
Прочетете повече: Как да предотвратим честите заболявания при децата
Имунизационен календар: RSV при деца
Според доктор Андреева респираторно-синцитиалният вирус не винаги се изследва, но това е сериозна инфекция, при по-малките под 2-3 годишна възраст причинява тежки бронхилити. При децата, склонни към спазми, бронхиолитите могат да се повторят. Говорим основно за момчетата и момичетата с бял цвят на кожата, руса коса, атопичен дерматит или с някакъв вид алергии. В някой случаи на засегнати с RSV е възможно да се развие бронхиална астма. Докато белият дроб не съзреем тези деца са склонни към инфекции със свирене в гърдите.
Алергиите в съвременния живот и замърсяването на градовете са доста по-чести. Те водят до астма с алергична компонента, която може да се задържи повече време. Това е така, защото замърсеният въздух реагира с алергените. Децата са по-уязвими от подобни вредни частици.
Имунизационен календар: Ревматологични заболявания
Като цяло това са автоимунни болести. Те се дължат на дефект в имунната система, имат генетични причини. За някой състояния вирусите и бактериите са възможен причинител. По този повод педиатърът каза:
„При ставни оплаквания винаги съветвам родителите да изследват на децата един гърлен и носен секрет, за да се провери за евентуално налично патологично носителство.“
Бета-хемолитичният стрептокок е честа причина за реактивен артрит. Възможно е децата да имат подуто коляно, болки в глезена и при изследване на секрет от гърлото да се докаже, че има напълно безсимптомно носителство на този вид стрептокок. Тоест, няма тонзилити, налепи по гърлото и други нежелани симптоми. Реактивният артрит може да засегне деца на всякаква възраст – от 2-3 до 18 години. В своята практика доктор Андреева задължително прибягва до лечение на носителството на бета-хемолитичен стрептокок, защото той би могъл да провокира кардиологични усложнения. При доказано заболяване, освен укрепване на имунната система, се прибягва до консумация на антибиотици. Те трябва да бъдат приемани поне 10 дни. Ако има безсимптомна болест се избират локални средства.
Имунизационен календар: Цитат от госта
„Съветвам родителите да запазят спокойствие. Децата боледувам 6-8, а понякога и 12 пъти в годината. Понякога родителите не приемат децата като съзряващ организъм, който има своите нужди от укрепване. Нашата имунна система има нужда да бъде обучена. С всяко боледуване, тя става по-стабилна. Имунитета на децата достига своята зрялост някъде около пубертета…Понякога влизат от инфекция в инфекция, защото за да се възстанови лигавицата, трябва поне 10-12 дни детето да е напълно здраво. Когато се влиза от хрема в хрема, нормално е момчетата и момичетата да кашлят постоянно, тъй като се стича секрет в задна фарингеална стена и това предизвиква дразнене…
Трябва да бъдем много внимателни с даването на чайове, гаргари при децата, защото понякога се предизвиква силно дразнене и възможна алергична реакция. Винаги могат да се използват спрейове с физиологичен разтвор, употреба на витамин С, богата на белтъчини храна. За да бъдат здрави децата е важно те да водят здравословен начин на живот и ние трябва да даваме пример за това. Нужните дневни дозировки за прием на витамин С зависят от килограмите на детето – 300-400 милиграма на ден, разделени на два приема са оптимални. Не е нужно да се прави повече от 7-8 дневен курс.“
Имунизационен календар
В България календарът отговаря на европейските изисквания. При първите 24 часа след раждането се поставя ваксина против Хепатит Б, след 48ч. идва имунизацията за БЦЖ. През 2-ри, 3-ти и 4-ти месец следват шесткомпонентните ваксини. Има още четири имунизации през 7-ми, 12-ти, 13-ти, 16-ти месец. На шестата година идва четирикомпонентната ваксина, а на седем и единадесет години се поставя защита против туберкулоза. В някой държави БЦЖ-ваксината е отпаднала и там зачестява туберкулозата. На 12 години трябва да се приложи реимунизация против морбили, паротит и рубеола, а на 17 – против тетанус и дифтерия. Препоръчително е ваксината срещу тетанус и дифтерия за 25 и повече годишните да се прилага на всеки 10 год.
По мнението на доктор Андреева ваксините и антибиотиците са една от причините хората сега да живеят до по-висока възраст, с добро качество на живот. Заболявания като полиомиелита (детски паралич) и вариолата (едра шарка) до голяма степен са овладени. Това важи и за туберкулозата. Когато няма добро защитно покритие, е възможно да се увеличат случаите на морбили (заболяването преминава с много висока степен на заразяване). Част от препоръчителния имунизационен календар е защитата от варицела.
Имунизационен календар: Мнение на специалиста
„В българското законодателство общопрактикуващите лекари поемат децата след раждането. Те правят техните ваксини…За съжаление в днешно време много рядко се случва джипито да ходи на домашни посещения. Аз съм един от радетелите затова да се върне домашния патронаж, трябва да има обучени сестри и акушерки, които да изпълняват тази дейност. За съжаление детското здравеопазване у нас е безплатно само на хартия… Работата с деца е изключително специфична и трудна. Една медицинска сестра, която не е работила с деца има нужда от допълнително обучение и квалификация, за да бъде подготвена за грижата за малките пациенти. За щастие в моята практика за 15-16 години само веднъж съм виждала дете с ревматизъм, но не се стигна до засягане на клапите…Ваксината за човешкия папиломен вирус е единствената с доказано предпазване от рак.“
Имунизационен календар: Финално обръщение
„Детският имунитет съзрява във времето, малките момчета и момичета боледуват много по-често от възрастните. За щастие „баналните“ детски инфекции минават леко. Препоръчвам на родителите да не се притесняват, когато детето има хрема или кашля леко. Ако то няма температура, обикновено състоянието не е сериозно и минава за няколко дни.“