Заболявания на пикочо-половата система при мъжете – Академия Здравитал

Facebook
Telegram
Twitter
WhatsApp

Добре дошли!

Екипът на Здравитал Ви пожелава приятно четене. Разглеждайте ежедневно нови здравни публикации.

В рубриката „Здраве и билки“ се разгледа копривата като природно средство и същността на доброкачествената простатна хиперплазия и различни заболявания на пикочо-половата система при мъжете. Останете до края!

Коприва

Копривата е една от най-древните билки, използвани за подпомагане на здравето на простатата. Тя съдържа множество биоактивни вещества, които имат противовъзпалителен и антиоксидантен ефект. Редица изследвания показват, че екстрактът от корен на коприва може да помогне за намаляване на симптомите на доброкачествената простатна хиперплазия, като подобри уринирането и намали размера на простатната жлеза. Билката допринася и за поддържането на нормалното функциониране на уринарната система.

Когато простатата е уголемена, е възможно това да блокира нормалния поток на урина, което води до затруднено и болезнено изпикаване. Копривата действа позитивно за облекчаване на тези симптоми, подобрявайки мускулната активност на пикочния мехур и простатата. Това е особено полезно за мъже над 50 години, които са по-склонни към развитие на доброкачествена простатна хиперплазия. Природното средство не само подпомага здравето на простатата, но също така е богато на витамини и минерали, като витамин С, витамин А и желязо. Тези съставки са важни за общото здраве на организма. Те укрепват имунната система и подобряват енергийния баланс, нещо особено важно за мъжете в по-зряла възраст. Копривата намалява възпаленията в организма и подобрява общото състояние на уринарната система. Тя може да бъде включена в ежедневния режим под формата на чай, добавка или храна.

Заболявания на пикочо-половата система: Доброкачествена простатна хиперплазия

Това е заболяване, което засяга значителен брой мъже с напредването на възрастта и води до затруднено уриниране, често пикаене през нощта и други проблеми с пикочния мехур. Доброкачествената простатна хиперплазия се характеризира с уголемяване на простатната жлеза – малък орган, разположен под пикочния мехур. С напредването на възрастта, простатата започва да расте, което може да притисне уретрата и да причини затруднения в потока на урината. Основните симптоми включват: слаба струя при уриниране, усещане за непълно изпразване на пикочния мехур и често нощно уриниране. Оплакванията на заболяването се развиват постепенно, но ако не се вземат мерки, състоянието може да доведе до усложнения, като инфекции на пикочните пътища и увреждане на бъбреците. Мъжете над 50-годишна възраст трябва да следят за тези симптоми редовно и при нужда да се консултират със специалист за диагностика и лечение.

Природно лечение

  • Тиквени семки – Тиквените семки са богати на цинк, който е от решаващо значение за поддържането на здрава простата. Те съдържат и антиоксиданти, помагащи за намаляване на възпалението и предпазват клетките от увреждане. Редовната консумация на тиквени семки допринася за подобряване на уринарните симптоми;
  • Коприва – Коренът от коприва действа позитивно за облекчаване на симптомите, като подобрява уринарния поток и намалява възпалението в простатната жлеза. Копривата подпомага нормалното функциониране на отделителната система;
  • Зелен чай – Богат на антиоксиданти, зеленият чай е едно от най-добрите природни средства за поддържане на здравето на простатата. Той помага за намаляване на възпалителните процеси и предпазва клетките от увреждане. Някой проучвания показват, че редовната консумация на зелен чай намалява риска от развитие на сериозни проблеми с простатата и облекчава нежеланите симптоми.
  • Правилно хранене – Освен билките, правилното хранене също играе важна роля в поддържането на здравето на простатата. Храни, богати на антиоксиданти като домати и броколи, могат да подпомогнат защитата на клетките от увреждане и да намалят риска от усложнения.

Прочети повече: Простатит и Бабини зъби. Рак на простатата и пикочния мехур – Академия Здравитал

Заболявания на пикочо-половата система: Доброкачествена простатна хиперплазия

Доктор Георги Георгиев: Заболявания на пикочо-половата система при мъжете

Световната здравна организация е обявила Ноември за „месец на мъжкото здраве“. Самият период е наречен „мовембър“. Името идва английското наименование на мустак и месецът ноември. Целта е да бъде фокусирано вниманието върху мъжкото здраве. Движението се заражда в Мелбърн (Австралия). По този повод професор доктор Христо Деянов събеседва с уролога д-р Георги Георгиев. В началото на специалистите се обединиха около мнението, че простатата може да бъде разглеждана като „второто сърце на мъжа“.

Урологът започна изказването си със следните думи:

„Докато не се обърне внимание на този проблем с простатата, мъжете не могат да осъзнаят колко сериозен е той. Ракът на простатната жлеза е най-често срещаното онкологично заболяване при мъжете. В България статистиката за честота не е точна. В САЩ за 2024-та година са диагностицирани около 300 хиляди нови пациенти. Приблизително цифрата на починалите е същата. Доказано е, че един на всеки осем мъже се разболява от споменатия рак…Мъжете не трябва да усещат някакъв проблем, за да отидат на лекар. Целта е да има профилактика, превенция. Колкото по-рано мъжете посетят специалист, толкова по-бързо ще се хване заболяването… В моята практика имам пациенти под 50-годишна възраст с тази болест. “

Заболявания на пикочо-половата система: Рак на простатната жлеза

Много е трудно да се каже кога за първи път се образуват ракови клетки в организма, тъй като това е бавен процес. С напредване на възрастта процентът на заболеваемост значително се увеличава. Счита се, че над 80 годишна възраст осемдесет процента от мъжете са с ракови клетки. Все още в България и Европа не е навлязъл масово методът за доказване на туморни клетки чрез вземане на кръв. В същото време е установено, че при появата на рак още в началото има циркулиране на ракови образувания в кръвта. Те не предизвикват метастази, имунната система се справя с тях.
Възможно е заболяването да бъде ниско-рисково и да протича като хроничен здравословен проблем. По мнението на доктор Георгиев това са около 30 процента от случаите. Няма как цифрата да бъде точна, тъй като не всички мъже ходят на лекар. От друга страна някой специалисти не обръщат достатъчно внимание, когато PSA (простатно-специфичен антиген) на един 80-годишен пациент например е висок. Много често ракът на простатната жлеза има генетично унаследяване, а наследниците на диагностицираните хора са с 50-процента по-висок риск.

Заболявания на пикочо-половата система: Усложнения след интервенция. Операционни методи

Възможно усложнение след операция на простатната жлеза е изпускането на урина. Нежеланото последствие зависи от: работата на лекаря, извършил интервенцията; възрастта на пациента; колко е напреднал раковия процес. При един опитен уролог рискът от напикаване за оперирания е 1-2 процента. Има вероятност предразполагащ фактор за изпускането да бъде свръх-активният пикочен мехур. Важно е след хирургията континентността да бъде запазена.

По отношение на импотенцията е важно в кой момент е хванат процеса. За ранни стадии се смятат Т1 и Т2. Тогава лекарите могат да направят нервосъхраняваща радикална простатектомия. При нея специалистите чрез резекционна линия минават между нервите, кръвоносните съдове, отговарящи за ерекцията и простатата. Така потенцията бива запазена. За изпълнението на този метод е нужда необходимата подготовка и практически опит на оператора. Кривата на обучение за радикалната простатектомия се определя и от това по кой метод ще бъде извършена. В момента основно се оперира лапароскопски и чрез робота „Да Винчи“. За достатъчно подготвен уролог се счита този, който вече е извършил в практическата си дейност приблизително 40-50 лапароскопски операции или около 20 роботизирани хирургии. Вторите процедури вече са покрити от Здравната каса в България.

Заболявания на пикочо-половата система: Прегледи за профилактика на рака на простатната жлеза

На първо време мъжете над 40-50 годишна възраст трябва да отидат при уролог. Прави се анамнеза, дигитално туширане (което не е задължително), ехографско изследване. Понякога при ехографията се откриват съмнителни зони в простатната жлеза. Дигиталното туширане може диагностицира по-напреднал процес или повърхностен такъв по периферията, граничеща с ректума. Ехографският метод дава възможност на специалистите да видят цялата жлеза.

Друго нужно изследване е PSA (простатно-специфичен антиген). Това е кръвна проверка, която може рано да насочи уролога за възможен туморен процес. Това важи особено, ако показателят е много повишен или се завишава за дълъг времеви период. Туморният маркер има две разновидности – общ и свободен PSA. Свободният показател няма информативна стойност, ако е пуснат самостоятелно. Задължително се пуска общият антиген, в случай, че той е висок, се прибягва и до другия. Съотношение под 15 процента е рисково за рак, 15-20% е „сива зона“, а над 20 процента – стойностите най-вероятно се дължат на доброкачествена хиперплазия.

При съмнение за рак се прави мултипараметричен ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). Новите резонанси прецизно хващат туморните процеси, до 5-6 милиметра. PSA-density представлява разделянето на PSA, спрямо обема на простатната жлеза. Когато съотношението е под една единица, има по-малка плътност.

Заболявания на пикочо-половата система: Фюжън-биопсия лечебни методи. Рискови фактори за рак на пикочен мехур.

Фюжън-биопсията“ ползва ЯМР като насочване затова коя е съмнителната зона. Идеята е да не се вземат хаотично точки. Методът не е травматичен, обикновено пациентите се изписват на същия ден. Чрез игла се взема тъкан, процесът не предизвиква силен физически дискомфорт.

Единият лечебен метод е оперативната интервенция. Другата алтернатива е хормоналната терапия, особено при по-възрастни мъже. Възможни варианти са лъчевата или брахитерапията. Избраният подход зависи от разпространението и хистологичния вид на тумора. Понякога дори не се стига до лечение – когато хистологичният вариант е ниско-рисков (при Gleason score от 6 единици).

Най-големият риск за развити не рак на пикочния мехур е интензивното тютюнопушене. Тогава вероятността за развитие на туморен процес е 60 процента по-висока. Това е така, тъй като лигавицата на мехура е чувствителна, спрямо катрана и никотина.

Мнение на специалиста

 „Смята се, че обемът на една нормална простатна жлеза е около 20 кубически сантиметра. Този обем има значение по отношение на евентуално уринарни смущения. Смята се, че при 50-60 годишните мъже поне половината вече имат увеличение, повечето питам говорим за размери от 40-50 кубика. Увеличавайки се, простатната жлеза притиска уретрата, пациентите усещат изтъняване и отслабване на струята. При някой пациенти има усещане за недоизпикаване. Започват промени в структурата на пикочния мехур, стартира хипертрофиране и свръхактивност. По-малките простати, при които има израждане на клетки, са по-злокачествени, отколкото по-големите такива. При аденом на простатната жлеза по-рядко се появява рак. По-честият сексуален живот намалява риска от това онкологично заболяване…Спрямо Западна Европа, в България медицината все още е много достъпна и доста по-лесно един пациент може да си направи всички необходими диагностични изследвания. В някой държави понякога се чака 6-7 месеца, за да бъде направен ядрено-магнитен резонанс. Ако има съмнение за рак, след ЯМР, задължително се прибягва до биопсия. Модерните биопсии работят с трансперинеален подход…При 30 процента от пациентите, които биопсирам и това е статистика в над 100 случая, ние хващаме раков процес в зони, които не се описват от ЯМР. “

Съвети от лекарите

За край на разговора доктор Георгиев посъветва:

„И като начало, и като заключение искам да кажа на хората да не се притесняват да ходят на прегледи. Не трябва хората да усетят някакъв проблем и чак тогава да потърсят помощ. Ракът на простатната жлеза е „тих убиец“. В първите години на това заболяване няма оплаквания. Единственият начин ние да го хванем навреме е хората да потърсят профилактично преглед, за да могат да спят спокойно.“

От своя страна професор д-р Христо Деянов каза:

„Елиминирайте цигарите, намалете колкото е възможно алкохолната консумация, правете си редовни профилактични изследвания и практикувайте повече безопасен секс.“

Picture of Петя Василева

Петя Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Харесваш статиите ни? Абонирай се!

Абонирайки се ще получавате известия за нашите последни публикации!

Безплатни доставки

На всички поръчки над 100.00 лева

Връщане спрямо ЗЗП

При проблем ще върнем пратката Ви

Високо качество

Предлагаме само качествени продукти

100% Сигурност на данните

Грижим се за Вашите лични данни